Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » З чого зроблена юрта? Види і конструкції юрт

З чого зроблена юрта? Види і конструкції юрт

25-03-2018, 15:55
972
0
Житлом тюркських і монгольських кочівників з давніх століть служить юрта. З чого зроблена вона? Мандрівники називали Монголію «країною повстяних юрт». Ось вам і відповідь на питання. Але звичайно ж, переживши десятки століть, це переносне житло має ряд особливостей і пристосувань, що допомагають швидко зібрати й розібрати її. Тому однозначну відповідь тут буде недоречним. Давайте спробуємо розібратися, з чого зроблена юрта – будинок монгольських і тюркських кочівників.
З чого зроблена юрта? Види і конструкції юрт

Житло скотарів кочівників

До середини ХХ століття в Монголії у населення практично не було постійних будинків, виняток становили релігійні споруди, тобто храми, монастирі та інші. Жителі країни для проживання використовували переносні монгольські юрти, які встановлювали на нових пасовищ для худоби. До слова сказати, юрти використовувалися не тільки в Монголії, але і в Казахстані, Киргизії, Туркменії, Туві і Бурятії. Для кочових народів більш зручного і комфортного житла не знайти. Тепла, вона вбереже від морозів, холодних степових вітрів. Захистить від пекучого південного сонця. Юрта влаштована таким чином, що її досить просто розібрати, занурити на верблюдів або кінну підводу, щоб перевезти в інше місце. В даний час їм на заміну приходять автомобілі.


З чого зроблена юрта? Види і конструкції юрт

Історія появи юрти

Час появи юрти прийнято відносити до бронзового століття, XII-IX століть до н. е Це можуть підтвердити статуетки, знайдені у похованнях I тисячоліття н. е. В арабських, середньоазіатських, китайських мініатюрах можна побачити зображення нав'ючених верблюдів, що перевозять деталі юрти. З плином століть юрти не зазнали будь-яких змін. Вони залишилися практично незмінними.

Відмінності між монгольськими і тюркськими юртами

Принцип пристрою юрти (житла багатьох азіатських народностей) ідентичний, але у кожного народу є свої особливості і відмінності. Вони походять в основному із-за природних умов. Наприклад, казахські юрти нижче, ніж киргизькі. Це пояснюється тим, що в Казахстані дуже часті більш сильні степові вітри, ніж в гірської Киргизії. Юрти монголів, бурятів і тувинців ще нижче. Це можна пояснити будовою стелі. Туркменські і татарські юрти мають дерев'яні двері, а казахські і монгольські – полог простьобаного з повсті.

Юрти може будувати не кожен. У Монголії це роблять спеціальні майстри, які передають своє ремесло з покоління в покоління. Монгольські юрти визнані найбільш зручними і «технологічними». Каркас для них виготовляється з тоненьких жердочек, які спеціальним способом виточується з модрини. В даний час процес виготовлення автоматизований. Юрти киргизів виготовляють з молодих вербових прутів, тому вони виходять повітряними і високими. Їх роблять вручну, і коштують вони набагато дорожче.
З чого зроблена юрта? Види і конструкції юрт

З чого зроблена юрта?

Житло кочових народів повністю відповідає їх способу життя. Вона практична, швидко розбирається і збирається. Деталі для її пристрою легкі, що робить зручною перевезення. Повсть не пропускає дощ, він досить міцний,а найголовніше - він володіє високими тепловими якостями, що робить житло теплим. Для перевезення достатньо двох верблюдів, один з яких перевозить каркас, а інший - повсть, його покриває. В даху юрти робиться отвір, через яке вона освячується днем. Воно також служить для пристрою вогнища. Основні частини юрти виготовлені з дерева. Покриття роблять з валяної овечої або верблюжої вовни.

Основні частини

В описі юрти можна помітити, що в монгольській і тюркської практично однакові основні частини каркаса, до них відносяться:
 • Складні стінки, які представляють собою грати і називаються кереге (канат).
 • Жердини для купола. Один кінець загострений, а на іншому є невелика петелька – дпк (уык).
 • Коло отвору, куди вставляються жердини – тюндюк (шанирак).
 • Вхідні дверцята – ергенек.
 • Шерстяне покриття – кошма.
 • Незважаючи на те що юрті вже не одна сотня років, вона і понині використовується жителями Монголії, Казахстану, Киргизії, Бурятії і Туви. При цьому багато міські жителі, маючи в місті квартири, користуються юртами. З чого зроблено висновок, що і в наш час ці житла не втратили своєї актуальності. Для перевезення її в даний час використовуються автомобілі.
  З чого зроблена юрта? Види і конструкції юрт

  Особливості юрти

  Крім того що юрта захищала своїх жителів від морозу і спеки, у неї були свої особливості. Через верхнє гратчасте отвір (тундюк /шанирак) виходив дим від вогнища, не потрапляючи в приміщення. Після того як наставала ніч, отвір затягувалося за допомогою аркана, а з настанням дня застосовувалося для освітлення юрти. Щоб провітрити юрту в спекотний літній день, досить підняти бічні повстяні полотна, що покривають гратчасті стінки, свіже повітря надійде в приміщення. Фома юрти обтічна. Саме така форма дозволяє витримати великі вітрові навантаження.

  З чого зроблена юрта? Види і конструкції юрт

  Розташування юрти

  Монгольська юрта завжди ставиться входом на південь. Це правило. Якщо розглянути фото юрти, то можна побачити, що навпроти входу (з північної сторони) розташовувалося зображення божества, якому поклоняються господарі. Сюди садили найпочесніших гостей. У центрі юрти розташовується вогнище. Умовно вся площа приміщення розділена на дві частини. Східна частина – жіноча половина, а західна – чоловіча, де поряд з дверима знаходиться ліжко старших господарів і все найцінніше: сідла, збруя, зброя. З іншого боку від дверей знаходиться посудна шафа і символ достатку сім'ї – взбивалка для кумису. Як ми бачимо на фото юрти, всередині всі дерев'яні конструкції, стійки, сітки забарвлюється в яскраві тони. Найчастіше в червоний або оранжевий. Підлогу юрти покривається повстю, який нерідко розписується яскравим орнаментом.
  З чого зроблена юрта? Види і конструкції юрт

  Юрта – годинник

  Все внутрішнє приміщення умовно ділиться на 8 частин. Це робиться не просто так. Ми говорили про те, що юрта орієнтована на південь. Тут справа в тому, що світло, проходячи через отвір у стелі, падає на один із секторів, дозволяючи господарям визначити час. Це свого роду годинник, тільки замість циферблату виступають частині юрти. Вони носять досить своєрідні назви. Час, коли необхідно було доїти тварин, носило назву «тигр» і дорівнювала 4 години. Час, коли потрібно було виганяти худобу на пасовищі, яке називалося «годиною зайця» і дорівнювало 6 годин. У вісім годин настає «час дракона», коли кип'ятять молоко. В 10 годин (назва: «годину змії») робили сир. В «годину коні», в 12 годин, потрібно провести доїння. В 14 годин, в «годину вівці», займалися домашніми справами. В 16 годин, «годину мавпи», худобу повертався з пасовиська. 18 годин, «годину курки» - пора останньої за день доїння.
  З чого зроблена юрта? Види і конструкції юрт

  Звичаї, пов'язані з відвідуванням юрти

  З давніх пір збереглося безліч традицій і звичаїв, пов'язаних з відвідуванням монгольських юрт, недотримання яких може бути розцінено господарями як знак неповаги до них. Наприклад, якщо ви побачили в степу юрту, то не рекомендується:
 • Входити всередину юрти без дозволу господаря.
 • Не під'їжджати близько до юрті на автомобілі. Потрібно зупинити машину недалеко від будови і покликати господарів, попросити їх, щоб вони прибрали собак.
 • Не вітатися з господарями через поріг. Вітати їх необхідно всередині юрти.
 • Не можна наступати на поріг юрти. Потрібно спочатку просунути голову, покликати господарів, а потім переступати через поріг.
 • При вході в тюркську юрту необхідно роззуватися.
 • Щоб вас не запідозрили в поганих намірах, категорично забороняється:
 • Тихо заходити в юрту. Перед цим треба покликати господарів.
 • Не вносити з собою порожню посуд, лопати, мотики, всі пристосування, якими обробляють землю.
 • В монгольську юрту треба заходити з порожніми руками, всяку ношу залишити на вулиці.
 • Монголи ніколи не віддають з вогнища вогонь або молоко. За повір'ями, коли віддаєш ці речі, то з будинку йде щастя.
 • Не можна свистіти. Свист скликає злих духів.
 • Не можна заносити вогонь з іншого юрти.
 • Ці повір'я та звичаї прийшли з давнини, тому необхідно поважати і шанувати їх.
  Читайте також
  Міст Богдана Хмельницького в Москві
  Міст Богдана Хмельницького в Москві
  Де розташований міст Богдана Хмельницького в Москві? Як дістатися до нього? Коли і ким було створено це унікальна споруда? Чим цікава ця інженерна
  Як прикрасити кабінет до Нового року своїми руками?
  Як прикрасити кабінет до Нового року своїми руками?
  Офіс великої корпорації — це територія бізнесу і успіху, так що прикрашати його найпростішими виробами з паперу, зробленими на швидку руку, не
  Що таке тракт: кілька значень слова
  Що таке тракт: кілька значень слова
  Що таке тракт? Зазвичай при проголошенні цього слова виникає асоціація з шляхами-дорогами, що пролягають по широких російських просторах. І таке
  Що таке фунікулер і яка його роль у сучасному світі
  Що таке фунікулер і яка його роль у сучасному світі
  Історія створення та сучасна конструкція фунікулера. Відмінність пристрою фунікулера від канатної дороги (з якої його часто неправомірно плутають).
  Новорічний півень. Робимо своїми руками
  Новорічний півень. Робимо своїми руками
  Новорічний півень – це відмінна виріб наближається до 2017 року, адже саме ця горда і квітчаста птах буде йому протегувати. Ви без проблем зможете
  Час мріяти
  Час мріяти
  Початок літа Прекрасне, дивовижне, непередбачуване час! Вранці можна прокинутися від співу птахів, вдень сонечко приносить довгоочікуване тепло -