Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Що таке тракт: кілька значень слова

Що таке тракт: кілька значень слова

25-03-2018, 16:21
691
0
Що таке тракт? Зазвичай при проголошенні цього слова виникає асоціація з шляхами-дорогами, що пролягають по широких російських просторах. І таке уявлення є вірним. Ось тільки походження у слова не російське. А ще у нього є і кілька інших смислів. Про декількох тлумачень слова «тракт» ми і поговоримо в цій статті.

Тракт як дорога

Що таке тракт: кілька значень слова
Основне значення слова «тракт» походить від німецького «велика дорога», а також від латинських слів «волочіння» і «тягну». Тракт – це грунтова дорога, піддана поліпшень, і велика, що є добре наїждженій дорога як така. У старовину на Русі її ще називали «большак». Як правило, нею з'єднуються значні населені пункти, а не села і села, між якими пролягають польові дороги. Іноді трактами називають вулиці та інші об'єкти, що мають адресу. У старовину по трактах регулярно здійснювалися пасажирські перевезення, а також возилися вантажі і поштові відправлення. У випадку з останніми таку дорогу називали «поштовим трактом», на якому для доставки пошти розташовувалися спеціальні станції.


Крім цих станцій, в якості інфраструктури були побудовані постоялі двори, по суті, були готелями при дорозі, в яких були харчевні. Іноді їх називали «корчми», що означає, що знаходяться на тракті. Інтенсивність руху по таких дорогах стала однією з причин того, що уздовж них стали з'являтися житлові будинки і цілі поселення, з яких в подальшому утворювалися і міста. Відмітки про відстані на трактах мали вигляд верстових стовпів.
Що таке тракт: кілька значень слова
З початком XX століття дороги, на яких було тверде штучне покриття, стали іменуватися шосе. Це слово походить з французької мови, яке позначає бруківку, тобто слова «тракт» і «шосе» є синонімами. При цьому перше з них продовжує вживатися на Уралі і в Сибіру, що є даниною історичної пам'яті про Сибірському тракті. Він пролягав через всю територію Росії і з'єднував її з Китаєм. Існує й інше розуміння того, що таке тракт. Наприклад, так називається одна з різновидів духовної музики.

Музичний жанр

Що таке тракт як жанр в музиці? Іноді його називають «трактус», що походить від латинського дієслова, що позначає «витягати, розтягувати». Тракт в музиці – це особлива текстова і музична форма, притаманна католицькому богослужебному церемоніального.

Що таке тракт: кілька значень слова
Його виконує один співочий або їх невелика група у складі меси, де він співається в покаянні дні замість аллилуйи, до Євангелія. Зазвичай тексти запозичуються з Псалтиря, вірші якої (звані «версы») співаються один вслід за іншим. Одна з версій походження терміну – від латинського «протяжно, безперервно». Протяжні розспіви спостерігаються не тільки всередині самих версов, але і між ними. Тракт відноситься до одного з найдавніших типів розспівів меси. Найбільш ранні зразки, що дійшли до нашого часу, належать до IX століття. У старовинних рукописах їх називають «градуалами» і вважають близькими до візантійським канонам. Але це ще не всі грані аналізованого слова. Що означає слово «тракт» ще?

Травний тракт

Що таке тракт, пов'язаний з переварюванням їжі? Такий тракт, званий також шлунково-кишкових, або травної трубкою, являє собою цілу систему органів. Він є у багатоклітинних організмів і призначена для подрібнення їжі, витягу з неї поживних компонентів, переміщення їх у кров і подальшого виведення неперетравлених залишків.
Як правило, система травлення у тварин влаштована по одному і тому ж принципу. ШКТ за формою є однією суцільною трубкою, що проходить від ротового отвору до анального. По ній в каудальному напрямку (тобто в хвостовому – у тварин і у хрестово-копчиковую у людей) проходять маси їжі, розкладаються на більш дрібні частинки, прийнятні для всмоктування.

Особливості пристрою ШКТ

Але у деяких тварин пристрій системи травлення може мати свої особливості. Так, наприклад, у тих з них, хто харчується м'ясом, довжина кишок менше, ніж у «вегетаріанців». Деякі мають шлунок, що складається з кількох камер, як, наприклад, корови. Може розрізнятися і кількість зубів. У дорослої людини довжина ШКТ становить приблизно 7-10 метрів, але відомі випадки, коли він досягав 165 метрів. Практично по всьому простору розташовується велика кількість мікроорганізмів. До складу ШКТ входять такі частини:
 • Ротова порожнина.
 • Слинні залози.
 • Надгортанник.
 • Стравохід.
 • Шлунок.
 • Печінка.
 • Жовчний міхур.
 • Підшлункова залоза.
 • Тонкий кишечник.
 • Товстий кишечник.
 • Апендикс.
 • Пряма кишка.
 • Мовний і голосовий тракт

  Що таке тракт: кілька значень слова
  Існує і ще один тракт – голосової (а у людей він також і мовленнєвої). Це така порожнина в організмі, яка знаходиться близько до джерела звуку. У ссавців цим джерелом є гортань, а у птахів – нижня гортань. У цій порожнині відбувається фільтрація звуків. У голосовий тракт птахів входять:
 • трахея;
 • нижня гортань;
 • оральна порожнину;
 • верхня частина стравоходу;
 • дзьоб.
 • У ссавців його частинами є:
 • порожнина гортані;
 • глотка;
 • оральна порожнину;
 • носова порожнина;
 • у деяких – повітряний мішок.
 • У чоловіків довжина мовного тракту в середньому складає 17 см, а у жінок – 14 див.
  Читайте також
  Що таке нектар, синоніми до слова
  Що таке нектар, синоніми до слова
  Що таке нектар? Здавалося б, це дуже знайоме слово, що має відношення до квітів, бджіл та меду. Але ось що собою являє така речовина, знають далеко
  Що таке фунікулер і яка його роль у сучасному світі
  Що таке фунікулер і яка його роль у сучасному світі
  Історія створення та сучасна конструкція фунікулера. Відмінність пристрою фунікулера від канатної дороги (з якої його часто неправомірно плутають).
  Глютен - що це і чому він шкідливий для дітей?
  Глютен - що це і чому він шкідливий для дітей?
  Сьогодні у багатьох молодих батьків на слуху «страшне» слово «глютен». Але не всі розуміють, що це таке і чому він так шкідливий для дитини. Давайте
  Ієрсиніоз у дітей
  Ієрсиніоз у дітей
  Ієрсиніоз - гостре інфекційне захворювання, що вражає частіше всього шлунково-кишковий тракт, що викликається збудниками, здатними тривалий час
  Як навчити дитину жувати?
  Як навчити дитину жувати?
  Смоктальний рефлекс закладений у дитини з народження. Розвинути цей рефлекс до досконалості допомагає почуття голоду. Але ось ваш малюк підростає, а
  Чому дитина зригує після годування?
  Чому дитина зригує після годування?
  Вашому малюку всього кілька днів від народження і попереду ще дуже довга дорога сумнівів, безсонних ночей, нових відкриттів. Одне з перших, і не дуже