Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Що таке фоліант? Лексичне значення слова

Що таке фоліант? Лексичне значення слова

28-03-2018, 05:11
1508
0
Що таке фоліант? Коли ми вимовляємо це слово, у нас виникають асоціації з минулими століттями, з антикваріатом, музейними цінностями, зі старовинними, багато прикрашеними коштовними книгами, першодрукарем Іваном Гутенбергом. Але ось яке точне лексичне значення слова «фоліант», знають не багато.

Словникове визначення

Що таке фоліант? Лексичне значення слова
Слово «фоліант» бере початок в латинській мові, де воно має вигляд «folium». Звідти воно було запозичене німецьким, в якому перетворилося в «foliant», що означає лист. При це латинське слово відноситься як до листа рослинного, так і до книжкової. Що таке фоліант, згідно словниковому визначенню? Якщо слідувати тлумачного словника Ушакова, то з'ясовується, що у цього слова два значення, близьких один до одного.
 • Відповідно до першого з них, фоліант – це застарілий друкарський термін, що позначає книгу, що має формат у піваркуша.
 • Друге значення – розмовне слово, припускає будь-яку книгу, яка є товстої і має великий формат.
 • Книга особливого формату

  Що таке фоліант? Лексичне значення слова
  Розглянемо докладніше, що таке фоліант, як друкарський термін. Цікаво, що ж це за формат в пів-аркуша? Спочатку розберемося, що собою являє друкарський аркуш. А це паперовий носій, який має площу один квадратний метр. Представити його досить просто, так як він в точності відповідає формату сучасної газети в розгорнутому вигляді. Цей формат носить назву «А0» і має розміри 841 х 1189 (в міліметрах). Таким чином, фоліант буде мати розмір, що дорівнює половині стандартного типографського листа.


  Формат фоліанта називається in folio. Його сторінка приблизно відповідає розміру сучасного аркуша А3 (29 х 40 см). Вона має два позначення, одне з них – «2°», друге – «fo». Один друкарський аркуш вміщає в себе чотири сторінки такого формату – на кожній стороні по дві. Таким чином, значення слова «фоліант» тісно пов'язане з розміром старовинних книг.

  Фальцювання і біговка

  Що таке фоліант? Лексичне значення слова
  Розмір in folio виходив після того, як друкарський аркуш складали навпіл за допомогою таких способів, як фальцювання і біговка. Фальцювання – це друкарський термін, що походить від німецького дієслова «згинати». Він позначає дію зі складання листів в зошит заданого обсягу і формату. При цьому необхідно дотримання послідовності розташування кожної зі сторінок з метою отримання книги чи брошури. Яка утворюється лінію згину називають фальцем.

  Якщо папір дуже щільна, то перед фальцюванням проводили биговку. Це поняття походить від німецького «огинати». Біговка – це операція з нанесення на папір борозенки у вигляді прямої лінії. Вона здійснюється у тому разі, коли є ймовірність пошкодження вже нанесеного зображення, якщо застосовувати звичайний згин. Биговкой захищається місце згину від тріщин у фарбовому шарі, з її допомогою друкованої продукції надається більш акуратний вигляд. Якщо раніше для кожної з розглянутих операцій застосовувалися різні машини, то сьогодні (починаючи з 2002 року) використовується устаткування, що сполучає ці дві функції.

  Створення фоліантів

  Як видно зі сказаного, поява фоліантів тісно пов'язане з друкованої технологією. При їх створенні спочатку на одному стандартному друкарському аркуші друкувалися дві сторінки, спочатку з одного боку, а потім – з іншого. Після цього листи складалися відповідно до описаних вище способів. Деяка кількість надрукованих і складених аркушів сшивалось і перепліталися.
  Перші друковані книги були великими і з інших причин. На самому початку друкарства їх намагалися робити схожими на рукописні, щоб витримати конкуренцію з ними, так як ті були більш звичними людям. Рукописні ж видання мали значні розміри – і в довжину, і в ширину, і в товщину. Адже переписувачу важко було писати від руки гарно, так до того ж велику книгу було важко викрасти. Не можна забувати, що в той час книги цінувалися дуже високо.

  Перші фоліанти

  Що таке фоліант? Лексичне значення слова
  Розглядаючи питання про те, що таке фоліант, буде доречним згадати про один з найбільш відомих фоліантів – «Біблії Гутенберга». Вона відома також під назвою «42-рядкова Біблія», видана німецьким першодрукарем Іваном Гутенбергом у першій половині 1450-х рр. Це був друкований варіант Вульгати – Загальноприйнятій Біблії, що була латинським перекладом Священного писання. За традицією, видання цього фоліанта вважають початком європейського друкарства. Хоча фактично дана книга не є першою инкунабулой (надрукованій до 1501 року). Але серед інших перших видань вона виділяється дуже гарною якістю оформлення.
  Читайте також
  Короткий аналіз «Я вас любив» А. С. Пушкіна
  Короткий аналіз «Я вас любив» А. С. Пушкіна
  Твір «Я вас любив» являє собою величезний світ, в якому панує чиста і нескінченне почуття – любов. Рядки цього твору пройняті світлою печаллю,
  Що таке мезонін? Тлумачення слова
  Що таке мезонін? Тлумачення слова
  Що таке мезонін і як виглядає будинок з ним? Ці питання часто постають перед людьми, які збираються зайнятися індивідуальним будівництвом, і просто
  Що таке сокира? Значення слова
  Що таке сокира? Значення слова
  Що таке сокира? Це слово тісно пов'язане з латинським коренем, що позначає «сокиру», а також з церковно-слов'янським словом «січ» і з древненемецким
  Що таке тракт: кілька значень слова
  Що таке тракт: кілька значень слова
  Що таке тракт? Зазвичай при проголошенні цього слова виникає асоціація з шляхами-дорогами, що пролягають по широких російських просторах. І таке
  Що таке нектар, синоніми до слова
  Що таке нектар, синоніми до слова
  Що таке нектар? Здавалося б, це дуже знайоме слово, що має відношення до квітів, бджіл та меду. Але ось що собою являє така речовина, знають далеко
  Рецензія на книгу «Супербумага» Лідії Крук
  Рецензія на книгу «Супербумага» Лідії Крук
  Тим батькам, які не знають, чим зайняти дитину, пропонуємо познайомитися з новинкою видавництва "Манн, Іванов і Фербер" - книгою "Супербумага",