Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Рибки-чистильники акваріума: опис, особливості утримання і догляду, фото

Рибки-чистильники акваріума: опис, особливості утримання і догляду, фото

9-03-2019, 17:38
1204
0
Будь-яка людина, купуючи акваріум з рибками, мріє про те, щоб його хобі приносило задоволення. Люди готові витрачати величезні гроші на підтримку аквасистемы, освітлення та декорації. Однак багато акваріумісти не вважають належним заводити рибок-чистильників акваріума, які допомогли б йому і розділили щоденні турботи.

Для чого вони потрібні

Іноді, навіть при самому ретельному догляді, акваріум зсередини покривається бурим нальотом. Власникам доводиться кожен раз чистити стінки різними хімічними препаратами. Проте цього можна уникнути, якщо вчасно підселити рибу, яка харчується залишками рослин. Такі види із задоволенням будуть поїдати сміття, так як для них він є основною їжею. Крім рибок, такою властивістю володіють равлики і акваріумні креветки. Найбільшою популярністю користується види, входять в список рибок-чистильників акваріума: соми, гиринохейлусы, мечоносці, гуппі, моллинезия, сіамські водорослеед і коник.

Чорна моллинезия

Рибки-чистильники акваріума: опис, особливості утримання і догляду, фото
Вона вважається, мабуть, найбільш затребуваною акваріумної рибою. Моллинезия надзвичайно невибаглива у догляді і відмінно розмножується в неволі. Вона досить витривала і може міститися навіть у досить жорсткій воді. Цей вид погано переносить перепади температури в внаслідок чого може захворіти.

Основним харчуванням моллінезіі є водорості. Тому в акваріумах з штучними рослинами рибка зазвичай відчуває себе дуже погано. У таких випадках власникам рекомендується підгодовувати вихованців спирулином, шпинатом чи ряскою. Якщо в акваріумі також містяться великі риби, то моллінезіі стане незатишно. Досвідчені заводчики рекомендують складати невеликі групи з цих риб, у складі яких будуть присутні три самки і один самець. Зазвичай кожна самка народжує до шістдесяти досить міцних мальків.

Різнокольорові гуппі

Рибки-чистильники акваріума: опис, особливості утримання і догляду, фото
Це ще один вид невибагливих риб дуже популярний у власників акваріумів. Вважається, що основними відтінками гуппі є кремовий, синій і білий. З Центральної Америки ці риби потрапили в Європу тільки в кінці дев'ятнадцятого століття. Вони отримали свою назву на честь британського вченого Роберта Гуппі. Завдяки невеликому розміру ці риби можуть жити в акваріумі абсолютно будь-якої місткості. Фахівці вважають, що на кожну особину достатньо півтора літрів води. Їм потрібно досить довгий світловий день, тривалістю не менше десяти годин. Крім водоростей, гуппі харчуються сухим кормом, хлібом і шматочками м'яса. В акваріумі має бути досить багато рослин, щоб ці риби не відчували себе голодними. Температура води зазвичай не перевищує двадцяти двох градусів. Для того щоб простимулювати пологи у самки, бажано підняти температуру до двадцяти шести. Вони відносяться до живородних риб. Причому мальки з'являються досить міцними і витривалими.

Рибка гиринохейлус

Рибки-чистильники акваріума: опис, особливості утримання і догляду, фото
Це досить велика рибка-чистильник акваріума. Список різновидів гиринохейлуса невеликий. Довжина його тіла інколи досягає п'ятнадцяти сантиметрів. При розведенні цих риб слід враховувати те, що вони досить агресивні. Причому їх атаки іноді спрямовані не тільки на інших мешканців акваріума, але і на родичів. З-за цього дуже часто у сусідніх риб пошкоджується луска. Основним кормом є рослинна їжа. Якщо гиринохейлусу не буде вистачати відходів водоростей, то його слід підгодовувати городньої зеленню. Найкращим варіантом буде шпинат свіжий салат. Живуть ці рибки-чистильники акваріума від водоростей досить довго, причому статева зрілість у них з'являється лише на третій рік життя. Розведення гиринохейлусов досить клопітно і багатьом новачкам не під силу. Насамперед акваріум повинен буде досить великим, а для того щоб зберегти ікринки в цілості й схоронності, самку пересаджують до спеціального отсадник і додають у воду розчин від грибка.

Як містити мечоносців

Рибки-чистильники акваріума: опис, особливості утримання і догляду, фото
Існує чимало видів мечоносців, серед яких найбільш привабливими вважаються «берлінський», «лимонний» і «комета». Незважаючи на те, що рибка віддає перевагу достатньо теплу воду, мечоносець може витримати і температуру дев'ятнадцять градусів. Ця риба вимоглива до чистоти, тому власникам акваріума доводиться постійно використовувати фільтр і регулярно міняти третина води в акваріумі. Вони харчуються будь-яким видом корму і відмінно поїдають рослинну їжу у вигляді залишків водоростей.
Відрізнити самця від самки можна по хвосту у вигляді меча. Фото і опис акваріумної рибки-чистильника можна зустріти практично в будь-якій літературі, призначеній для акваріумістів. У самки він практично відсутній. Це живородна риба досить плодюча, а її потомство досить витривала. Завдяки цим якостям мечоносців дуже люблять розводити новачки. Ціна цієї рибки достатній невисока і тому доступна практично кожному. Мальків підгодовують яєчним жовтком або звичайним сухим кормом. Вже через місяць їх можна пересаджувати назад в акваріум.

Сіамський водорослеед

Рибки-чистильники акваріума: опис, особливості утримання і догляду, фото
На сьогоднішній день ці акваріумні рибки чистильники (фото можете побачити вище) вважаються найкращими мешканцями, що поїдають відходи рослинності. Зовні водорослеед виглядає наступним чином:
 • У нього довге вузьке тіло, що досягає довжини шістнадцять сантиметрів. Проте в акваріумних умовах водорослеед ледь сягає чотирнадцяти.
 • Мешкає ця риба досить довго (до десяти років).
 • У нього срібляста луска з симпатичною смужкою. На кожній лусочці розташована облямівка.
 • Самки зазвичай мають більший розмір у порівнянні з самцями.
 • Плавники у цього виду риб матового кольору.
 • Аквариумнисты дуже часто називають сіамської водорослееда «літаючої лисицею». Навіть фото і назва акваріумної рибки-чистильника говорять самі за себе. Основною їжею цієї риби є водорості. Причому вона може поїдати навіть такі на перший погляд неїстівні види, як гиринохейлус і анциструс. Вони досить жорсткі і, здавалося б, непридатні в їжу. Однак для літаючої лисиці це не стає перешкодою.
  Водорослееды зазвичай миролюбні і відмінно уживаються з будь-якими мешканцями акваріума. Вони досить активні і рухливі. Тому акваріум для них бажано підбирати місткий з невеликою кількістю риб. На жаль, в неволі водорослеед не розмножується. Його можна придбати в зоомагазині, куди він надходить з тих країн, де мешкає в природних умовах. Сіамська лисиця дуже любить чисту воду, збагачену киснем. Під час відпочинку і спокою водорослееды лягають на бік. Як тільки рибка відчуває, що їй загрожує небезпека, вона відразу ховається в рослинності.

  Морський коник

  Рибки-чистильники акваріума: опис, особливості утримання і догляду, фото
  Цей цікавий і симпатичний вид риб дуже приваблює як досвідчених, так і початківців акваріумістів. Свою назву він отримав з-за схожості з конем. У нього своєрідна характерна голова, хвіст, який допомагає утриматися на який-небудь опори, і досить великий живіт. Природною середовищем проживання морського коника вважаються коралові рифи Карибського моря. Довжина його тіла ледь досягає 15 сантиметра. Для вирощування і розведення коника слід забезпечити йому належні умови. Перш за все, в акваріумі має перебувати достатня кількість водоростей, які служать йому їжею. Крім того, на дні зобов'язані розташовуватися корчі, за які він буде чіплятися хвостом.

  Як доглядати

  Ці акваріумні рибки-чистильники досить ненажерливі і якщо не вистачає рослинної їжі, то можуть харчуватися звичайною їжею, призначеної для інших риб. Проте найкращим варіантом будуть креветки, які згодовуються з допомогою спринцівки або трубочки. Дуже часто цей процес займає тривалий час. Із-за повільності ковзани можуть протягом п'ятнадцяти хвилин придивлятися до їжі і тільки потім з'їсти її. Через обжерливості морських ковзанів дуже часто забруднюється вода, тому власникам акваріумів доводиться регулярно чистити дно. Швидкі і агресивні рибки лякають морських ковзанів. Тому бажано поміщати лякливих коньков в окремий акваріум або підбирати їм спокійних сусідів. Ці рибки-чистильники акваріума надзвичайно важкі в розведенні, так як моногамні. Іноді після загибелі своєї пари коник не поспішає створювати нову сім'ю, він так і залишається один. Дивним фактом є те, що у коньков виношуванням дітей займається не самка, а самець. Самка відкладає яйця в сумку до самця, після чого всі турботи про майбутнє потомство перекладаються на нього.

  Акваріумні прилипали

  Рибки-чистильники акваріума: опис, особливості утримання і догляду, фото
  Рибки-чистильники іноді вкрай необхідні для акваріумів. Якщо власники не хочуть заводити досить простих гуппі або моллинезий, то можна зупинити свій вибір на сомів. У нього досить цікавий рот у вигляді присоски. Тіло складається з своєрідною луски, яку інакше називають кольчугою. Завдяки плавникам, розташованим на грудях, ця риба може плавати проти потужного течії. Крім того, не меншою потужністю володіє і хвіст акваріумного прилипали.

  Догляд та утримання

  Ці рибки-чистильники акваріума дуже вимогливі до чистоти і хорошою фільтрації. У дикій природі його зріст сягає п'ятнадцяти сантиметрів, однак, у неволі він ледь виростає до десяти. Крім відходів життєдіяльності водоростей, сому також потрібно і спеціальне харчування для риб-присосок. Власники також можуть підгодовувати його коренеплодами і городньої зеленню. Вони воліють вести нічний спосіб життя. При розмноженні анціструси відкладають ікру, причому самець ретельно охороняє кладку. Вже через п'ять діб з ікринок з'являються мальки, які деякий час живляться запасами власного жовчного міхура. Вони досить невибагливі і легкі в утриманні. Однак соми-прилипали потребують чистоті, з-за чого власникам доводиться часто підміняти частина води і стежити за хорошою фільтрацією.

  Хвороби риб-чистильників

  Серед інфекцій, які переносять рибки-чистильники, найбільш часто зустрічається таке захворювання, як іхтіофтіріоз. На тілі риби з'являються опуклі плями в результаті чого вона може через деякий час загинути. Найчастіше це захворювання заноситься ззовні. Тому куплену рибку попередньо тримають на карантині і тільки потім запускають в загальний акваріум. Зазвичай відводиться до восьми днів, протягом яких захворювання все ще може проявити себе. Іноді такі риби, як сом страждають микроспориями. Нерідко цю хворобу плутають з іхтіофтіріоза, так як на тілі також з'являються горбки. Для того щоб позбутися від цих захворювань, слід помістити рибу в теплу воду з температурою не більше тридцяти двох градусів і додати сіль. Зазвичай співвідношення солі та води становить два грами на десять літрів рідини. Однак слід враховувати, що при запущеному захворюванні рибки-чистильники в акваріумі не виліковуються, а, навпаки, досить швидко гинуть. Крім того, можна скористатися допомогою малахітового зеленого. Як правило, на упаковці зазначена доза, необхідна для лікування. Користуватися цим складом досить зручно.
  Читайте також
  Даніо леопардовий: утримання та догляд
  Даніо леопардовий: утримання та догляд
  Багато новачки і досвідчені акваріумісти чули про неї або навіть містили таку красиву рибку, як даніо леопардовий. Така популярність цілком
  Креветка червоний вогонь: опис, особливості змісту
  Креветка червоний вогонь: опис, особливості змісту
  Креветка червоний вогонь – вид ракоподібних, який відсутній в природі. Він отриманий в результаті селекції. Цей незвичайний вигляд дуже нагадує
  Камені для акваріума вибрати: які краще для оформлення
  Камені для акваріума вибрати: які краще для оформлення
  Каміння у акваріумі є не тільки частиною декору. Вони створюють для рибок умови, наближені до природного середовища проживання. Від різновиди каменів
  Колумбійська тетра - догляд, зміст, відповідний корм і можливі хвороби
  Колумбійська тетра - догляд, зміст, відповідний корм і можливі хвороби
  Напевно, багатьом вітчизняним акваріумістам знайома така рибка, як колумбійська тетра красноплавничная. З одного боку вона досить проста у змісті. З
  Смолоскипний эпиплатис: утримання в домашніх умовах
  Смолоскипний эпиплатис: утримання в домашніх умовах
  Смолоскипний эпиплатис (щучка-клоун) відноситься до сімейства икромечущих карпозубих. Має спірну класифікацію, у зв'язку з чим його відносять як до
  "Рибки в акваріумі" - аплікація
  Аплікація - дуже цікавий вид творчості, що дає політ для фантазії і уяви. У нашій статті ми пропонуємо майстер-класи зі створення аплікацій "Рибки в