Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

М'язове почуття або рефлекси новонароджених

15-09-2014, 19:15
2788
0
М'язове почуття або рефлекси новонароджених
Новонароджений багато чого вміє завдяки рефлексам. Вони ж пов'язані з тонусом, який змінюється у встановлені строки.

Малюк набуває м'язове почуття задовго до народження. Він починає відчувати себе в просторі, ледь пошевелившись у мами в животику. Відбувається це завдяки м'язово-суглобового (кинестетическому) почуттю, яке вдосконалюється на першому році, даючи потужний стимул до розвитку дитини. А разом з нашим героєм розвиваються самі м'язи - адже м'язова система у дитини більш або менш дозріває лише до 12 місяців.


Не теля, а дитина

Маленьке теля, ледь з'явившись на світ, встає на свої тонкі ніжки і жваво біжить слідом за мамою. Люди до цього не готові.

М'язи крихітки складають 235 % від ваги тіла (у дорослого - 42 %.) Причому найгірше сформована у малюка якраз мускулатура ніг: у дорослого на них припадає більше половини м'язової маси, у малюка 1/3. Але ось що цікаво: кількість м'язових волокон у дитини після народження вже не змінюється - нарощуються м'язи тільки за рахунок їх потовщення і розвитку.

У новонародженого малюка дрібно сіпаються ручки і ніжки, коли він намагається ними рухати? У перші дні життя таке положення нормально - дитячі м'язи поки володіють підвищеною збудливістю.


Отримаєте бонус за тонус

М'язи людини ніколи не відпочивають - навіть уві сні вони не повністю розслабляються. Мінімальна напруга, яке зберігається в стані спокою, лікарі називають м'язовим тонусом. Він тим вищий, чим молодша дитина. Цікаво, що в розслабленому стані ваш малюк займав би в два рази більше місця і до восьмого місяця вагітності просто не помістився б у матусі животику! Щоб вписатися в нього, дитині довелося згрупуватися в положення ембріона - фізіологічний гіпертонус м'язів згиначів підтримує центральна нервова система. І це зовсім не означає, що м'язи, які згинаються ручки-ніжки, у дитини сильніше тих, які розгинають кінцівки. Вся справа в різниці в тонусі! До 4-6 місяців він вирівняється, і тоді малюк буде готовий до активного освоєння рухових навичок.

За нормалізацією тонусу уважно спостерігають педіатр і невролог, щоб не допустити формування рухових порушень. Про те, що все йде, як слід, лікарі судять по рухової активності малюка, спеціальним діагностичним прийомам і позотоническим рефлексів (мимовільне напруження певних м'язів дозволяє дитині приймати ту чи іншу позу). Поява і згасання цих рефлекторних реакцій дуже важливі.

Якщо тонус і пов'язані з ним рефлекси новонародженого не проходять низку визначених ним змін в потрібні терміни, це може призвести до затримки моторного розвитку, порушенням ходи, а у важких випадках - до формування дитячого церебрального паралічу (ДЦП). На щастя, якщо на порушення тонусу звернули увагу в перші місяці, загрозу цього важкого захворювання можна запобігти: адже всі знають, що на першому році життя нервова система володіє колосальним відновним потенціалом.


Варіанти на вибір

Підвищений тонус (м'язова гіпертонія, гіпертонус)

Дитина виглядає скутим, неактивним, затиснутим. Навіть уві сні ніжки постійно підтягнуті до животика, ручки схрещені на грудях, зігнуті у всіх суглобах, кулаки зціплені, великі пальчики прикриті зверху рештою чотирма. Прокинувшись, дитина не солодко потягується всім тілом, як належить здоровій дитинці: цьому заважають напружені згинання кінцівок. Такі малюки можуть з народження впевнено тримати голову, радуючи своїм досягненням батьків, хоча це - свідчення високого тонусу потиличних м'язів і має, швидше, насторожити. Справа в тому, що в нормі цей навик остаточно формується тільки в 3 місяці.


Знижений тонус (м'язова гіпотонія, гіпотонус)


М'язове почуття або рефлекси новонароджених
Дитина не в міру в'ялий і розслаблений.

Малюк виглядає обмякшим, ніжки і ручки випрямлені, як у ватною ляльки, при цьому вони дуже сильно розгинаються в ліктьових і колінних суглобах - більше, ніж на 180 градусів. Дитячі долоньки розкриті, кисті ручок отвисают вниз і розгорнуті назовні, хватательная ослаблена функція - дитина зовсім не утримує в ручці мамин пальчик або іграшку або робить це недостатньо добре.

Ще один тривожний симптом: викладений на пеленальному столику на животик малюк не згинає ручки перед грудьми, щоб спертися на них, а відводить їх в сторони або назад. Дитина немов розпластується на пеленальнике "в позі жаби". Гіпотонія не завжди виявляється настільки яскраво: у перші місяці життя тонус просто може бути недостатньо високий - адже в цьому віці нормою вважається фізіологічна м'язова гіпертонія.


Нерівномірний тонус (дистонія)

Найбільш поширений варіант. При цьому у малюка є ознаки як гіпертонусу, так і гіпотонії. У дитини одні м'язи розслаблені, інші затиснуті. Зазвичай на тлі загального зниження тонусу виникають періоди його підвищення, які пов'язані з емоційною напругою або зміною положення тіла.


Асиметрія м'язового тонусу

Теж не рідкість у немовлят. Якщо на одній половині тіла він вище, ніж на іншій, тулуб дитини вигинається подібно дузі, голова і таз розгортаються в бік напружених м'язів. При цьому з'являється явна асиметрія сідничних і стегнових складок. Коли малюка викладають на животик, він відразу завалився на той бік, де посилено тонус. У такому випадку дуже важливо не допустити розвитку так званої спастичної кривошиї.

Майте на увазі: у перші місяці життя на стан м'язового тонусу впливає положення голови дитини по відношенню до тулуба (позотонические і шийні рефлекси): якщо голова повернена вправо або вліво, навіть у здорового малюка тонус стає асиметричним. Ось чому, перш ніж оцінити м'язову напругу, лікар попросить вас притримати голову дитини, Це потрібно для того, щоб вона під час огляду залишалася рівно посередині.


Позотонические проби

Асиметричний рефлекс

Покладіть дитину на спинку і повільно, без натиску поверніть його голову до правого плечику. Дитина тут же прийме позу фехтувальника", що робить випад - витягне вперед крихітну ручку і разогнет ніжку праворуч, зігне кінцівки зліва. Якщо ви повернете його личко в іншу сторону, все повториться, як у дзеркалі.


Симетричний рефлекс

Покладіть малюка на спинку - затылочком собі на долоню і обережно нахиліть голову до грудей. У відповідь на це крихітка зігне ручки і разогнет ніжки.


Тонічний лабіринтовий рефлекс

У лежачого на спинці дитини підвищується тонус розгиначів (дитина ніби розкривається), на животику - згиначів (малюк підтягує під себе зігнуті ручки і ніжки).

При гіпертонусі вони посилені або зберігаються довше, ніж потрібно, а при гіпотонії ослаблені або ж зовсім відсутні.


Ефект маятника

Напружені м'язи розслабляються при будь-яких маятникообразных рухах - коли ви заколисуєте дитя у себе на руках, в колисці, візку, напівсидячи в дитячому стільчику, який можна перетворити на гойдалки або качалку. Складніший прийом - надати тілу малюка позу ембріона і похитувати дитину в такому положенні. Укладіть дитини на пеленальному столику на спинку, схрестіть його ручки на грудях, зігніть ніжки, привівши коліна до животика, і зафіксуйте їх в такому положенні лівою рукою, а правою - дбайливо нахиліть голову вперед. Ніжно притримуючи малюка в цій позі, плавно і ритмічно погойдуйте дитину до себе і від себе, а потім з одного боку на інший. Повторіть вправу всього 5-10 разів.


Релакс для дитячих м'язів

Знизити тонус м'язів у дитини допоможе розслабляючий масаж, який можна робити кілька разів на день, наприклад в той час, коли ви переодеваете дитину. Ніжно погладжуйте спинку, ручки і ніжки малюка тильній або долонній поверхнею одного або декількох пальців, в зімкнутому стані.

Покладіть свою розкриту долоню на спинку дитини (вздовж неї) і, не відриваючи руки, легко і з ніжністю переміщайте дитячу шкіру вправо і вліво, вгору і вниз рухами, що нагадують просіювання борошна через сито. Такий прийом дитячі масажисти називають вібрацією.

Візьміть у свою руку пензель лежить на спинці немовляти і трішечки потрясіть її, притримуючи передпліччя. Точно таким же чином помасажуйте всю дитячу ручку, просуваючись вгору. Потім виконайте те ж саме з обома ніжками. Це так зване потряхіваніе.

Обхопіть своїми руками затиснуті м'язи дитячої ручки або ніжки. М'яко і ніжно, в той же час швидко і ритмічно погойдуйте і потряхивайте їх з боку в бік, вправо і вліво. Такий прийом фахівці називають валянням.

Наостанок у вас залишається катання. Цей прийом полягає в тому. що лежить на опорі ручку або ніжку малюка ви обробляєте способом, що нагадує розкочування тіста.
Читайте також
Гіпертонус м'язів у дитини в 3 місяці
Гіпертонус м'язів у дитини в 3 місяці
Гіпертонус м'язів при народженні і до 3 місяців є абсолютно фізіологічним процесом, а далі, потроху ручки-ніжки малюка починають розслаблятися.
Слабкий м'язовий тонус у дитини
Слабкий м'язовий тонус у дитини
Одним з патологічних станів новонародженого в перші місяці життя є наявність у нього слабкого м'язового тонусу, або гіпотонус. Таке явище обов'язково
Тонус м'язів у немовляти
Тонус м'язів у немовляти
Порушення м'язового тонусу - часта проблема в дітей першого року життя. Але в більшості випадків виправити ситуацію мама може самостійно. Розглянемо
Гіпотонус у дитини
Гіпотонус у дитини
Одним з порушень м'язового тонусу у дітей є гіпотонус - знижений тонус. Виражається він з надмірної сонливості, слабкості і малої фізичної
Гімнастика для немовлят
Гімнастика для немовлят
З дитиною перших місяців життя теж можна і потрібно займатися гімнастикою і робити дитячий масаж . Вправи, які допомагають зміцненню м'язів і
Долучаємо дитину до гімнастики - гімнастика для малюка | Здоров'я малюка
Долучаємо дитину до гімнастики - гімнастика для малюка | Здоров'я малюка
Починаючи з п'ятого місяця , ускладнюється масаж і гімнастичний комплекс! Гімнастика для малюків 1. Укладіть малюка на спину і