Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Колір калу у новонароджених

15-09-2014, 19:41
4493
0
Колір калу у новонароджених
Батьки завжди з увагою ставляться до будь-якого продукту життєдіяльності малюка. Не дивно, що стільки запитань виникає з приводу того, яким повинен бути колір калу у новонародженого. Адже дитячі випорожнення істотно відрізняються від дорослих.

Що таке меконій?

Практично відразу після народження малюк позбавляється від меконію - так званого первородного калу, того, що накопичилося в кишечнику дитини за весь період виношування і до першого прикладання до грудей. Як правило, це густа і в'язка маса, без запаху, темно-оливкового кольору. Перша дефекація (тобто виділення меконію) відбувається протягом 1-2 днів після народження. А вже на третій день стілець немовля буде виглядати інакше - напіврідкої консистенції, зеленувато-коричневого відтінку, з невеликими грудочками. Потім в ідеалі повинен встановитися нормальний процес дефекації і колір калу зміниться.

Як виглядає стілець у новонароджених?

Відтінок залежить в основному від виду вигодовування. При грудному вигодовуванні він буде жовтуватим або зеленувато-жовтуватим. У перші дні зеленуватий відтінок вважається нормальним, так як свідчить про наявність в калі білірубіну. Запах у нього кислуватий. При контакті з повітрям кал окислюється і набуває зеленуватий відтінок.

Якщо ж малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, то його стілець буде мати жовтувато-коричневий відтінок. Часто в ньому можуть потрапляти невеликі дрібні грудочки. Це означає, що молоко було занадто жирним, і ШКТ дитини просто не зміг переварити його повністю. Темно-коричневе забарвлення стілець набуде набагато пізніше.

Може кал зеленого кольору бути нормою?

Іноді батьків лякає те, що у дитини колір калу змінюється на зелений . З одного боку, це може бути ознакою захворювання. З іншого - є ряд випадків, коли це вважається нормою як при грудному, так і при штучному вигодовуванні.

Слід пам'ятати, що печінка новонародженого, як і інші його органи, що постійно розвивається. Вона ще не може працювати так само стабільно, як у дорослої людини. І на зміни жирності молока організм відреагує зеленим стільцем. Крім того, така ситуація виникає тоді, коли малюк всмоктує тільки переднє молоко і засинає. Тоді він просто недоотримує більш жирне молоко. У разі штучного вигодовування це може відбутися при переході на інший тип суміші. Зелений колір в такому разі свідчить про підвищений вміст заліза.

Якщо при цьому дитина не плаче і не вередує, їсть з апетитом, нормально спить, планомірно додає у вазі, а в самому кале відсутні кров'янисті виділення, то приводів для занепокоєння у батьків немає, хоча педіатра повідомити про таке відтінку стільця все-таки потрібно.

Коли потрібно турбуватися?

Побоювання повинен викликати не стільки навіть колір калу, скільки наявність у ньому великої кількості слизу і кров'янистих виділень. Ознакою захворювання є також пінистий і занадто рідкий стілець з украй неприємним запахом (таке часто трапляється при лактозною недостатності). Зазвичай це супроводжується й іншими симптомами - знижений апетит дитини, малюк погано їсть і спить, страждає метеоризмом. Для деяких захворювань характерна висока температура. Вона, зокрема, є ознакою кишкової інфекції.

Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то при порушенні дієти мами погіршується і робота ШКТ у новонародженого. У деяких випадках виникає висип . У будь-якому випадку, якщо колір калу немовляти вас насторожує, варто звернутися за консультацією до педіатра.
Читайте також
Зелений стілець у дитини
Зелений стілець у дитини
Колір і консистенція стільця маленької дитини є частими приводами для занепокоєнь молодих матерів. Яким повинен бути стілець дитини і що вважати
Зелений стілець у новонародженого
Зелений стілець у новонародженого
Зелений стілець новонародженого змушує хвилюватися багатьох батьків. Однак фахівці стверджують, що при нормальному самопочутті малюка і наборі ваги
Стілець у новонароджених
Стілець у новонароджених
Стілець новонародженої дитини може багато сказати батькам про його здоров'я. Колір, консистенція, запах, частота - ті показники, на які дбайливим
Чому у дитини зелений стілець?
Чому у дитини зелений стілець?
У перший рік життя функції травної системи у малюка ще повністю не розвинені, у зв'язку з цим, випорожнення у дітей має деякі характерні особливості.
У новонародженого зелений стілець
У новонародженого зелений стілець
Перший кал у малюка відходить вже через 8-10 годин після його народження і називається «меконій». Меконій являє собою слизову пробку, яка містить
Пінистий стілець у новонародженого
Пінистий стілець у новонародженого
Травний процес у немовляти відбувається зовсім не так, як у дорослих. Не дивно, що вперше зіткнувшись з такою проблемою, як пінистий стілець у