Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Коли дитина починає тримати голову?

15-09-2014, 19:53
7077
0
Коли дитина починає тримати голову?
Кожна дитина розвивається за індивідуальним графіком. Тим не менш, існують моменти, які повинні відбуватися за певним планом. Одне з ключових питань, яке цікавить більшість батьків, коли дитина починає тримати голову.

Розвиваємося за графіком

Новонароджений ще не вміє тримати голову, адже він поки не може контролювати м'язи шиї. Саме тому батькам потрібно стільки уваги - коли вони годують малюка, беруть на руки, купають, їм доводиться підтримувати йому голівку. Якщо цього не зробити, можуть пошкодитися шийні хребці. Формування відбувається як мінімум до 6 тижнів. Якщо дитина навчиться утримувати голову раніше, то швидше, це тривожний симптом, який може говорити про високий внутрішньочерепному тиску.

Коли малюкові виповниться 2-3 тижні, і заживе пупкова ранка, його можна буде повертати на животик. У цьому положенні зазвичай спрацьовує вроджений рефлекс, і щоб нормально дихати, дитина піднімає голову - правда, кладе її на бік. Чим частіше ви будете робити цю вправу, тим швидше зміцняться м'язи шиї. Але не варто проявляти в цьому зайву наполегливість - все має відбуватися у формі гри.

Що відбувається далі?

Починаючи приблизно з 6 тижнів, дитина вже сам піднімає голівку. Робить він це зазвичай з положення лежачи. До цього віку він повинен вміти утримувати її протягом однієї хвилини. А з 8-го тижня ви почнете все частіше помічати спроби малюка тримати голову у вертикальному положенні. Цього дитина буде навчатись і у віці 2-3 місяці. Спочатку він буде робити це в положенні лежачи, потім - коли ви тримаєте його на руках. Такі маленькі діти не можуть тримати голівку довго, так що за малюком потрібно уважно стежити і підстраховувати його. А ось в 4 місяці дитина досить впевнено тримає голову, знаходячись у вертикальному положенні. У п'ять місяців він буде активно вивчати світ навколо, крутячи головою з боку в бік.

Потрібно квапити події?

Ні в якому разі. Пам'ятайте, що психічний розвиток тісно пов'язане з фізичним, і поспіх може лише нашкодити. Послідовність розвитку однакова для всіх без винятку малюків, і більшою мірою вона пов'язана з розвитком спинного мозку. Тому все повинно йти своєю чергою. Перші рухи малюка ще рефлекторні, він багато чому навчитися. І не слухайте, як хваляться досягненнями своїх дітей інші мами - по-перше, кожна дитина унікальна, а по-друге, батькам властиво перебільшувати його заслуги своїх малюків.

Що робити, якщо дитина не може або не хоче тримати голову?

Але буває і так, що за медичними нормами дитині давно пора тримати голову, але він все ніяк цьому не навчиться. Зрозуміло, тут потрібна медична допомога. Краще регулярно показувати малюка досвідченого невролога. Фахівець завжди зможе визначити, що саме не в порядку. І якщо є якісь проблеми, то вирішить їх, не відкладаючи в довгий ящик. Можливо, він призначить масаж або медикаментозне лікування. Але так ви точно будете спокійні.

Не бійтеся здатися паникершей. Добре, якщо з'ясується, що у всьому винні втому дитини або зміна погоди. Гірше - якщо причина криється в поганому тонусі м'язів, а ви вчасно не виявити проблему. Найпоширеніші причини такого явища - це певні неврологічні проблеми (вони виникають, якщо малюк народився в результаті патологічних пологів), низький тонус м'язів, уповільнений розвиток при недостатній масі тіла (таке часто буває з недоношеними малюками). З цими відхиленнями потрібно йти до фахівця. А дещо можна виправити самим. Якщо мама лінується досить часто викладати на животик, то і дитині немає сенсу вчитися тримати голівку.

Невролог зможе помітити й інші деталі. Наприклад, що дитина тримає голову трохи набік. З одного боку, нічого особливо страшного в цьому немає, але виправити поставу все-таки потрібно. У такому випадку лікар може порекомендувати придбати спеціальну подушку або валик, призначити масаж, а також порадить частіше міняти положення дитини в ліжечку, щоб він міг досліджувати як одну, так і іншу частину кімнати.
Читайте також
Дитина в 3 місяці погано тримає голову
Дитина в 3 місяці погано тримає голову
У три місяці малюк уже повинен впевнено сам тримати голову. Якщо дитина все ще невпевнено справляється з цим завданням, батьки виявляють неабияке
Дитина 3 місяці - розвиток, що повинен вміти?
Дитина 3 місяці - розвиток, що повинен вміти?
До трьом місяцям розвиток дитини, як фізичне, а й психічне помітно неозброєним поглядом. Батьки відстежують дорослішання дитини і відзначають всі
Тонус м'язів у немовляти
Тонус м'язів у немовляти
Порушення м'язового тонусу - часта проблема в дітей першого року життя. Але в більшості випадків виправити ситуацію мама може самостійно. Розглянемо
Як правильно тримати дитину стовпчиком?
Як правильно тримати дитину стовпчиком?
Батьки новонародженого іноді бояться крихкості малюка і бояться зайвий раз взяти його на руки, що вже говорити про те, щоб носити його стовпчиком.
Кривошия у немовлят: причини і лікування
Кривошия у немовлят: причини і лікування
Якщо м'язи на одній частині шиї коротше або слабкіше, ніж на іншій, шия починає кривитися набік. Функція шиї полягає не тільки в підтримці
Як правильно тримати новонародженого?
Як правильно тримати новонародженого?
Молоді батьки часто не знають, з якого боку підійти до немовляти. Тому правильно тримати новонародженого мами і тата навчаються з перших же днів. І