Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Навіщо потрібно щеплення БЦЖ новонародженим?

Навіщо потрібно щеплення БЦЖ новонародженим?

16-09-2014, 08:54
2958
0
Навіщо потрібно щеплення БЦЖ новонародженим?
У сучасному суспільстві ставлення до щеплень зазвичай коливається від вкрай негативного до помірно позитивному. Але перед тим, як відмовитися від використання тієї чи іншої вакцини, дуже важливо тверезо зважити всі наслідки.

Навіщо потрібно щеплення БЦЖ

Щеплення БЦЖ новонародженим - це профілактика туберкульозу. Довгий час її необхідність взагалі не обговорювалася. Та й зараз прищеплюють в основному в пологовому будинку, на четвертий день життя малюка, і згода батьків на це запитують далеко не завжди.

Вакцина БЦЖ - це спеціально ослаблений штам вірусу, який ні в якому разі не призводить до інфікування таким серйозним захворюванням, як туберкульоз, але допомагає виробити імунітет проти неї. Слід, однак, пам'ятати, що щеплення не може повністю запобігти інфікуванню. Її завдання - блокувати перехід захворювання в активну стадію. А робиться вона в такі ранні терміни тому, що саме новонароджені дуже чутливі до таких інфекцій.

До речі, у всьому світі застосовується приблизно однаковий тип вакцини. Є також варіант під назвою БЦЖ-М. Він вважається більш щадним, але його використовують тільки для недоношених або сильно ослаблених дітей.

Термін дії щеплення

Отже, щеплення БЦЖ робиться новонародженим, і теоретично її дія триває близько 7 років. Хоча бувають випадки, коли необхідна повторна вакцинація. Всі пам'ятають, як в школі нам робили проби Манту. Це і є діагностика туберкульозу, а зовсім не щеплення, як вважають багато. До складу розчину для неї входять вже загиблі збудники вірусу, ними не можна інфікувати. Однак можливо перевірити, хвора дитина туберкульозом чи ні. У дітей до 4 років навколо місця уколу можна побачити почервоніння - це означає виключно наявність імунітету. У дітей у віці 7 і 14 років реакції можуть бути іншими. Тоді вже за рішенням лікаря можуть запропонувати провести ревакцинацію.

Реакція на щеплення

Якщо пошукати на батьківських форумах інформацію за запитом «щеплення БЦЖ новонародженим реакція» можна прочитати багато страшних історій. У нормі ж це виглядає так. Після введення вакцини, через пару місяців на шкірі утворюється невелике ущільнення, нагадує комариний укус. Видаляти його не можна, так само, як і змащувати йодом або зеленкою (або іншими антибактеріальними засобами). Часто це ущільнення покрите скоринкою. З нею теж нічого не потрібно робити, через кілька місяців вона відпаде, а на її місці з'явиться невеликий акуратний рубець, який свідчить про нормальної реакції.

Можливі ускладнення

Однак слід пам'ятати, що ускладнення теж бувають. Зазвичай такі ситуації виникають в тому випадку, якщо вакцинація проводилася дітям, у яких є протипоказання. Саме важке ускладнення - це інфікування туберкульозом. Таке трапляється внаслідок вроджених дефектів в імунній системі (наприклад, у малюків з Т-клітинним імунодефіцитом). Однак такі генетичні відхилення зустрічаються в 4 випадках на мільйон.

Більш поширеним ускладненням є остеіт, тобто запальні процеси в кістках. Його причини також полягають у проблеми з імунною системою дитини. Тут частота випадків - 1 на 200 тисяч осіб. Смертельно небезпечним стає анафілактичний шок, як алергічна реакція на щеплення БЦЖ. Нерідкі ускладнення і в результаті неправильно проведеної вакцинації або за умови закупівлі неякісної вакцини.

Звичайно, все проконтролювати не можна. Але перед тим як відмовлятися від щеплення, слід пам'ятати, що наслідки інфікування туберкульозом набагато більш небезпечні, ніж навіть самі сильні алергічні реакції.
Читайте також
Щеплення БЦЖ - наслідки
Щеплення БЦЖ - наслідки
Найперша щеплення, яку отримують практично всі малюки - щеплення БЦЖ проти серйозного захворювання туберкульозу. Однак, не кожен знає, яку реакцію
Щеплення від туберкульозу
Щеплення від туберкульозу
Щеплення від туберкульозу - одна з перших, які проводять новонародженим малюкам ще в пологовому будинку. Що це за щеплення, коли і як її проводять,
Календар профілактичних щеплень
Календар профілактичних щеплень
У нашій країні розроблено і застосовується календар профілактичних щеплень , затверджений МОЗ .
Щеплення проти кору
Щеплення проти кору
ЖКВ (жива корова вакцина) містить живі ослаблені віруси кору. Перша вакцинація проводиться здоровим дітям у віці 12-15 місяців. Повторне введення
Щеплення проти паротиту
Щеплення проти паротиту
ЗПВ - (жива паротитна вакцина) містить живі ослаблені віруси паротиту. Перша вакцинація проводиться здоровим дітям у віці 12-15 місяців. Повторне
Щеплення від гепатиту новонародженим: важливі подробиці
Щеплення від гепатиту новонародженим: важливі подробиці
В останні роки в пресі, на телебаченні та інтернет-форумах йдуть нескінченні дискусії з приводу необхідності вакцинації для немовлят. Тим часом