Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Криза підліткового віку

3-03-2015, 20:50
2862
0
Криза підліткового віку
Підлітковий вік по праву відносять до критичних періодів у житті людини. Багато батьків з хвилюванням чекають, коли їх дитина увійде в цей небезпечний вік. Вони знають, що настане період, коли поведінку їх сина або дочки якимось чином зміниться. Встановлені правила поведінки і прийняття рішень в сім'ї застарівають, і потрібно буде шукати альтернативу. І багато в чому від того, які уроки витягне підліток зі свого кризи, буде залежати, що ж за особу з нього виросте.
Якби батьки знали наперед, як саме проявить себе їх підліток в період дорослішання, їм було б простіше підготуватися до цієї нелегкої етапу. Але дуже часто навіть самі підлітки не розуміють, що ж відбувається з ними і чому вони так себе проявляють.
Для дівчаток кризовим прийнято вважати вік з 11 до 16 років. Хлопчики ж стикаються з кризою підлітка пізніше - 12-18 років. Віковий криза підлітка переслідує таку мету, як самоствердження, боротьба за статус повноцінної особистості. І оскільки в сучасному суспільстві вимоги до самостійності чоловіків більш високі, у хлопчиків проблеми кризи підліткового віку носять більш гострий характер.

Характеристика кризи підліткового віку


Підлітковий криза не можна вважати виключно негативним явищем. Так, він являє собою боротьбу за незалежність, але боротьбу, що відбувається у відносно безпечних умовах. В процесі цієї боротьби не тільки задовольняються потреби юнака або дівчини в самопізнанні і самоствердженні, але і відточуються моделі поведінки, які будуть використовуватися для виходу зі складних ситуацій у дорослому віці.
У психології криза підліткового віку описується двома діаметрально протилежними симптомами: криза залежності і криза незалежності. Вони обидва мають місце при дорослішанні кожного підлітка, але якийсь з них завжди домінує.

 • Для кризи незалежності характерні упертість, негативізм, норовистість, свавілля, знецінювання дорослих і зневажливе ставлення до їхніх вимог, протест-бунт й власництво.

 • Криза залежності проявляється у надмірному слухняності, залежному від старших положенні, повернення до старих звичок, форм поведінки, смакам та інтересам.


 • Іншими словами, підліток намагається зробити ривок і вийти за межі встановлених норм, з яких він вже «виріс». І в той же час він чекає, щоб дорослі забезпечили йому безпеку цього ривка, адже підліток все ж недостатньо зріла в психологічному і соціальному плані.
  Нерідко домінування у підлітка кризи залежно дуже імпонує батькам. Вони радіють тому, що для їх хороших взаємин з дитиною немає жодних загроз. Але для особистісного розвитку підлітка такий варіант є менш сприятливий. Позиція «я дитина і хочу їм залишатися» говорить про невпевненість у собі і тривожності. Найчастіше ця модель поведінки зберігається і в дорослому віці, заважаючи людині бути повноцінним членом суспільства.
  Криза підліткового віку

  Як допомогти підліткові пережити кризу?


  Втіхою для батьків «бунтаря» може служити те, що кризові симптоми виявляються періодично. Але вони можуть повторюватися досить часто, і модель виховання все одно доведеться коригувати. З урахуванням особливостей кризи підліткового віку найбільш підходящим для батьків вважається авторитетний стиль виховання, який передбачає твердий контроль поведінки дитини, не принижує його гідності. Правила гри повинні встановлюватися в ході обговорення усіма членами сім'ї з урахуванням думки дорослих дітей. Це дасть їм можливість у достатній мірі проявити ініціативу і самостійність, підвищить самоконтроль і впевненість у собі.
  Читайте також
  Криза новонародженості
  Криза новонародженості
  У розвитку дитини розрізняють декілька кризових етапів, причому перший з них припадають на перші тижні життя малюка. Його називають кризою
  Психологія підлітка
  Психологія підлітка
  Як нелегко часом доводиться батькам підлітків. Здавалося б, і причини зміни поведінки підростаючої дитини відомі і мотиви, але розуміння у сім'ї
  Особливості підліткового віку
  Особливості підліткового віку
  Підлітковий вік - перехідний період між дитинством та юнацтвом, складний етап розвитку дитини. Він охоплює всі сфери його життя і вносить безліч
  Криза 7 років у дітей
  Криза 7 років у дітей
  Отже, ви щасливі батьки 7-річного малюка. Але раптом помічаєте, що ще зовсім недавно слухняний і ласкавий дитина виявляє невідоме досі впертість і
  Криза 5-ти років у дітей
  Криза 5-ти років у дітей
  У своєму дорослішання дитина переживає кілька психологічних криз. Деякі можуть пройти практично непомітно, інші ж можуть затягнутися на місяці. У
  Криза 3 років - рекомендації батькам
  Криза 3 років - рекомендації батькам
  Ваш милий, усміхнений і завжди радісний малюк несподівано перетворився на вперту хмарку? Не переживайте, це криза 3-х років, який скоро мине. Однак