Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Соціальна середовище підлітків

3-03-2015, 20:51
2013
0
Соціальна середовище підлітків
У підлітковому віці першорядну значимість набуває система взаємин з навколишнім соціальним середовищем, що у свою чергу визначає спрямованість психічного розвитку підлітка. Прояви підліткового віку зумовлюються конкретними соціальними обставинами і зміною місця підлітка в соціумі. Підліток вступає в нові відносини зі світом дорослих і, отже, змінюється його соціальне становище в сім'ї, школі, на вулиці. В родині на нього покладають відповідальні обов'язки, і він сам прагнути до більш «дорослим» ролям, копіюючи поведінку старших товаришів.
Зміст поняття соціальна середовище підлітка включає сукупність відносин, що складаються в суспільстві, ідеї і цінності, які спрямовані на розвиток особистості. Спілкуючись у соціальній середовищі, підлітки активно освоюють норми, цілі і засоби поведінки, виробляють оціночні критерії для себе та інших.

Соціальна середовище підлітків - схема


Підліток


?
найближча середовище
(родина, родичі, друзі, однокласники)
?
дальня середовище
(сусіди, ЗМІ, інтернет, учні школи)


?
надає прямий вплив
(спілкування, бесіди, вчинки, особистий приклад)
?
надає непряме вплив
(чутки, передачі, вчинки)
При нормальній обстановці в школі і вдома, найближча середовище має великий вплив на вчинки, думки і погляди підлітка: він прислухається до думки батьків, добре спілкується з друзями. Якщо підліток не знаходить розуміння серед людей з найближчого середовища, то далека середовище (світ незнайомих людей) може чинити б?льшее вплив на свідомість, світогляд і вчинки підлітка, ніж люди з близького оточення. Чим далі від підлітка стоїть коло спілкування, тим менше довіри до нього відчуває. Батьки або школа, які з якоїсь причини втрачають авторитет для підлітка, виявляються за колом його довіри.

Вплив соціального середовища на підлітка


Психологи стверджують, що залежність підлітка від соціального середовища носить максимально виражений характер. Всіма своїми вчинками та діями підліток орієнтований на соціум.
Заради статусу і визнання підлітки можуть піти на необдумані жертви, увійти в конфлікт з найближчими людьми, змінити своїм цінностям.
Соціальне середовище може впливати на підлітка, як позитивно, так і негативно. Ступінь впливу соціального середовища залежить від авторитету учасників та самого підлітка.
Позитивний вплив
Негативний вплив


• заняття спортом, участь у громадській діяльності, нові хобі;
• придбання шкідливих звичок (куріння, алкоголь);


• встановлення дружніх відносин;
• придбання і розвиток негативних особистісних якостей;


• придбання і розвиток позитивних особистісних якостей;
• наслідування неформальним лідерам;


• поліпшення навчання.
• погіршення навчання.
Вплив спілкування з однолітками на підлітка


Говорячи про вплив соціального середовища на формування особистості та поведінку підлітка, слід розглянути специфіку спілкування з однолітками.
Спілкування важливо з кількох причин:

 • джерело інформації;

 • міжособистісні стосунки;

 • емоційний контакт.


 • Зовнішні прояви комунікативної поведінки засновані на суперечності: з одного боку підліток хоче бути «таким як всі», а з іншого, у що б то не стало, прагне виділитися і відзначитися.
  Соціальна середовище підлітків

  Вплив спілкування з батьками на підлітка


  У підлітковому віці починається процес емансипації підлітка від батьків і досягнення певного рівня незалежності. У перехідному віці емоційна залежність від батьків починає обтяжувати підлітка, і він хоче збудувати нову систему відносин, центром якої буде він сам. У молодих людей формується своя система цінностей, яка часто кардинально відрізняється від тієї, якої дотримуються батьки. Завдяки накопиченим знанням і досвіду у підлітка виникає важлива потреба в усвідомленні своєї особистості і свого місця серед людей.
  Щоб допомогти дитині успішно адаптуватися в соціумі, найближчого оточення слід проявити гнучкість і мудрість.
  Читайте також
  Підліткове хамство - поради батькам
  Підліткове хамство - поради батькам
  Підлітковий вік - важкий період як для самих підлітків, так і для їх батьків та оточуючих, які нерідко стикаються з юнацькою брутальністю і хамством.
  Права та обов'язки підлітка
  Права та обов'язки підлітка
  Права підлітків часто порушуються, тому кожна дитина просто зобов'язаний їх знати, щоб вміти постояти за себе. Проте існують не тільки права, але й
  Вплив алкоголю на організм підлітка
  Вплив алкоголю на організм підлітка
  Проблема алкоголізму в наші дні приймає загрозливі масштаби. Середній вік молодих людей, що пристрастилися до спиртних напоїв зменшується з кожним
  Шкоду куріння для підлітків
  Шкоду куріння для підлітків
  Мабуть, кожен з нас в дитинстві викурив хоча б одну цигарку. Хтось із цікавості, хтось щоб не впасти в очах однолітків і здаватися старше. Але на
  Підліткова злочинність
  Підліткова злочинність
  Підлітковий вік - переломний етап розвитку особистості. А в період економічних катаклізмів і погіршення соціальних умов створюється сприятливе
  Соціальний розвиток дітей дошкільного віку
  Соціальний розвиток дітей дошкільного віку
  Всі ми живемо в суспільстві, яке впливає на наш розвиток і становлення особистості. І, звичайно, вміння адаптуватися в суспільстві так важливо в