Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Чи треба сповивати немовля?

5-03-2015, 09:57
1422
0
Чи треба сповивати немовля?
З найдавніших часів новонароджених немовлят сповивали. І донині в деяких пологових будинках вручають мамам загорнутого малюка і вчать сповивати його самостійно. А ось після повернення додому перед молодою мамою встає вибір: продовжувати сповивати дитину або наряджати в одежинки, які в достатку і великому розмаїтті можна знайти в магазинах? Спробуємо розібратися, обов'язково сповивати новонародженого і які існують аргументи «за» і «проти» сповивання.

Навіщо сповивати дитину?


Якщо ви задасте це питання своїй мамі або бабусі, швидше за все, вони скоромовкою выпалят вам у відповідь: «Як навіщо? Щоб не лякався, і щоб ніжки були рівні». Загалом-то, в цьому твердженні й містяться два основних аргументи на користь сповивання:

 • Сповивання потрібно для того, щоб обмежити хаотичні рухи ручок і ніжок дитини, щоб він сам не налякав себе, як під час неспання, так і під час сну. Справді, з-за високого тонусу м'язів і напруги формується нервової системи у дітей часто спостерігається вскидывание ручок і ніжок. В утробі матері дитина теж робив різкі рухи, але вони були обмежені стінками матки і пом'якшені рідкої середовищем. Тепер же, не відчувши опори під час руху, малюк дійсно може занервувати. У цьому сенсі пелюшка, і правда, може певною мірою допомогти дитині, сплячого в ліжечку. Однак є й інші способи: наприклад, зменшити рухову активність дитини під час сну допоможе викладання на живіт. Сплячий на животі дитина підганяє під себе ручки і ніжки, приймаючи позу, близьку до положення його тіла в утробі матері, і таким чином завжди відчуває опору. До того ж, в положенні на животі у дитини поліпшується травлення. Головне, що слід пам'ятати, укладаючи дитину спати на живіт - необхідно забезпечити дитині вільне дихання: в ліжечку не повинно бути подушок, об'ємних ковдр, матрац повинен бути досить жорстким.

 • До недавнього часу існувало переконання, що новонародженим необхідно так зване «туге сповивання: коли ніжки і ручки дитини випрямляють і туго обертають пелюшкою. Вважалося, що це ніби запобігає розвиток кривизни ніг. Тепер точно відомо, що це не більш, ніж міф. Навпаки, природне положення ніг немовляти - зігнуте і злегка розгорнуте. І порушувати його тугим сповиванням не тільки не потрібно, але і шкідливо. А кривизна ніг, якщо це, звичайно, не спадковий ознака, може розвинутися хіба що внаслідок рахіту, який не має ніякого відношення до способу одягання дитини.


 • Шкідливо сповивати дитину?


  Якщо мова йде про тугому сповивання, то це, безсумнівно, шкідливо:

 • як вже говорилося, туге сповивання порушує природне для новонародженого положення тіла;

 • туге сповивання порушує нормальне діафрагмальне дихання дитини, так як здавлює живіт і грудну клітку;

 • з цієї ж причини туге сповивання порушує кровообіг у дитини;

 • туге сповивання провокує виникнення попрілостей у щільно затиснутих пахвових западинах, пахових складках і т. д.;

 • туге сповивання затримує процес «звикання» малюка до своїм ручкам і ніжкам.


 • Так що про користь сповивання можна говорити тільки стосовно до так званого вільного або широкому пеленанию, при якому зберігається природне положення тіла дитини. При цьому добре використовувати еластичні трикотажні пелюшки, більш зручні як для мами, так і для малюка. Вільне сповивання (з ручками або без ручок, коли всередині пелюшки залишається досить вільного місця для рухів), дійсно, сприяє:

 • більш спокійного сну немовляти в перші тижні життя, за рахунок обмеження «вскидываний»;

 • розвитку дотику, так як усередині згортка малюк може торкнутися як власне тіло, так і тканина пелюшки.


 • Широке сповивання (коли пелюшка прокладається між ногами дитини) рекомендують застосовувати для профілактики і
  Чи треба сповивати немовля?
  усунення вродженої дисплазії тазостегнових суглобів.

  До скількох місяців сповивати дитину?


  Як ви вже розумієте, однозначної відповіді на питання: «як довго сповивати дитину?» не існує, як і на питання: «чи треба сповивати дитину взагалі?»
  Так чи інакше, якщо ви все ж вирішили сповивати малюка, знайте, що не варто робити це довше 3-х місяців, щоб не заважати розвитку координованої рухової активності. Швидше за все, дитина сам своїм бурхливим протестом вам підкаже, коли перестати його сповивати. Так що будьте уважні до малюка і робіть так, як йому зручніше.
  Читайте також
  Широке сповивання при дисплазії
  Широке сповивання при дисплазії
  Дисплазія кульшового суглоба - одна з найбільш частих ортопедичних проблем, що зустрічаються у немовлят. Крім фізпроцедур, масажу і носіння
  Як відучити дитину від сповивання?
  Як відучити дитину від сповивання?
  У питанні необхідності сповивання новонароджених є чимало підводних каменів. Так, вибравши для себе рішення сповивати малюка, з часом ви можете
  Вільне сповивання дитини
  Вільне сповивання дитини
  Нові часи вносять корективи в питання догляду за новонародженими. Так, якщо наші мами і бабусі туго кутали нас в пелюшки, сучасним дітям дається
  До якого віку сповивати дитину?
  До якого віку сповивати дитину?
  Питання про необхідність сповивання новонародженого вирішують лише батьки малюка. І багато хто як і раніше вдаються до різним технікам сповивання,
  Як сповивати новонародженого?
  Як сповивати новонародженого?
  На сьогоднішній день питання сповивання немовлят є дуже спірним і не до кінця вирішеною. Саме тому вирішити - сповивати або не сповивати свого малюка
  Сповивання дитини
  Сповивання дитини
  З поколінь в покоління жінки сповивали своїх дітей. Однак, сучасний світ диктує нові правила, і від сповивання все частіше і частіше відмовляються.