Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Як розвинути мову дитини?

7-03-2015, 12:56
1753
0
Як розвинути мову дитини?
О, ці незабутні емоції, коли ваш малюк говорить своє перше «агу» і «мама». Відчуття великої радості знайома практично кожному з батьків. Але як бути, якщо далі цих слів прогрес не йде і ваш малюк наполегливо не хоче говорити? У цьому випадку потрібно допомогти йому освоїти настільки складний і незрозумілий мову. І зробити це зможете тільки ви.

Як правильно розвивати мову дитини?


Розвиток мовлення малюка умовно поділяється на кілька стадій:

 • Крик. Є рефлексом і виникає разом з потребою дитини в захисті, теплі, їжі і комфорті.

 • Гуління. З другого місяця дитина починає вимовляти звуки а-агу, ги-е і т. п. Якщо ви уважно придивіться до малюка, то помітите, що він чекає вашої реакції. Це означає, що дитина вже навчається будувати з вами діалог.

 • Лепет. Приблизно у 6-7 місяців дитина починає вимовляти перший склади: ма, ба, па. Поступово вони складаються в ланцюжок: ма-ма, па-па і т. д. В цей період важливо повторювати дитині ці склади, читати ритмічні вірші і співати малюкові. Так ви будете розвивати ще й слух.

 • Перші слова. Приблизно з 11-12 місяців дитина потребує розвитку словотворчості. Малюк уважно слухає пропозиції, вірші і казки, які батьки говорять вголос. Тому, навіть перебуваючи на вулиці важливо спілкуватися з дитиною короткими і місткими фразами. Наприклад, собака - ав-ав, машина - бі-бі, паровозик - ту-ту або чух-чух. • Граємо і вчимося говорити


  Починаючи з одного року важливо почати використовувати дитячі ігри, розвиваючі мова. Багато батьків обмежуються віршиками і читанням книг, інші починають займатися з дітьми у спеціалізованих гуртках ясельного типу. Однак є більш ефективні варіанти, при яких не можна виходити навіть з кімнати малюка. Отже, розвиваємо мовлення дитини вдома:
  1. Розмовляємо вголос. Якщо малюк знаходиться в межах вашої видимості, почніть розмовляти самі з собою, короткими, повільними і зрозумілими фразами. Так, щоб малюк бачив ваші дії і чув, що ви говорите. Наприклад: «Я зараз помию посуд», «Мама варить кашу», «Саша зараз буде їсти» і т. д.
  2. Паралельна бесіда. Метод, схожий з попереднім, але заснований на коментарях того, що робить сама дитина. Іншими словами ви даєте дитині підказку, як називається предмет, який він тримає в руках, які властивості цього предмета і т. п. Дитина отримує особистий досвід і надалі швидше навчиться використовувати ваші слова.
  Як розвинути мову дитини?

  3. Провокація. Полягає в навмисному нерозуміння дитини. Наприклад, малюк називає вам іграшку або показує пальцем на неї і хоче, щоб ви йому дали. Спробуйте дати не ту іграшку. Перша реакція малюка природно буде обурення, так як ви не зрозуміли, що він мав на увазі. Надалі можна задавати дитині питання: «Я не розумію, ти хочеш м'ячик або ляльку?». Дитина охоче почне пояснювати нетямущому батьку чого він хоче.
  4. Пісеньки, віршики і потішки. Майже всі ігри для дітей, розвиваючі мова засновані на почутті ритму. Особливо якщо таким чином ви супроводжуєте яку-небудь дію дитини. З допомогою віршів та вироків, ви допоможете дитині не тільки опанувати промовою, але і привчіть його до горщика, навчіть користуватися ложкою і прищепите йому інші соціальні навички. Також за допомогою ритмічних ігор ви зможете задіяти рухову активність малюка. Чим більше ви будете виконувати складних рухів з пальцями, руками і всім тілом малюка, тим більше ділянок мозку буде задіяно. Наведемо кілька прикладів таких ігор:

 • Кожен з дитинства пам'ятає потешку: «Йде коза рогата, за малими хлопцями». Зробіть паузу, і тільки потім додайте «забодаю, забодаю, забодаю». Малюк буде знову і знову чекати цього ефекту несподіванки.

 • Також малюки обожнюють говорилочки, у яких вони самі беруть активну участь. Ту ж саму фразу «Гуси-гуси» можете сказати ви, а фразу «га-га-га» дитина охоче повторить за вами.

 • Використовуйте ігри, які навчають дитину. Наприклад, таку:


 • Жук дзижчить - жу-жу-жу-жу
  Я вам очі покажу
  Я вам лобик покажу
  Я вам вушка покажу (і так далі).
  Дитина швидше запам'ятає, де очі і інші частини тіла перебувають у мами, потім зможе показати їх у себе, а на третьому етапі сам почне називати їх.
  5. Дослідження вчених довели, що найкращі іграшки, розвиваючі мова - це звичайні побутові предмети, різні за кольором, формою і іншим характеристикам. Яскравий тому приклад можна побачити на кухні, коли малюк віддає перевагу звичайним іграшок крупу, каструлі, чашки і ложки. Вивчення таких предметів з вашими коментарями про те, що ними можна робити набагато швидше розвине мова вашої дитини. А ігри малюка з крупою чудово розів'ють моторику, що теж є важливим фактором у формуванні словотворчості.
  6. Далеко не останнє місце займають і мультфільми, розвиваючі мова . Кожен батько повинен пам'ятати - діти раннього віку потребують живого спілкування, тому телевізор як такої їм може зашкодити. Але якщо поряд є мама і тато, які дивляться мультики і фільми разом з дитиною і коментують все що бачать на екрані, ефект буде приголомшливий. Серед старих добрих мультфільмів варто зазначити наступні: «Терем-теремок», «Як стати великим», Антошка», «Рудий, рудий», «Два веселих гуся», «Ми ділили апельсин», «Пригоди огуречік», «Дід мороз і літо» (пісенька про літо). Також в Росії була випущена прекрасна серія фільмів «Я все можу. Геніями стають».
  Як розвинути мову дитини?
  Вона допомагає розвивати пам'ять, мову, уяву і сприяє гармонійному становленню особистості дитини.
  Ви можете самі вигадувати ігри для своїх дітей, розвивають їх мова. Головні принципи - уваги й підтримання діалогу з малюком. Грайте з дитиною в ляльки, в театр, наделяйте іграшки різними властивостями і говорите від їхнього імені. Ліпіть вироби з різних матеріалів. Не соромтеся витрачати свій час на спілкування з дитиною, не залишайте його біля телевізора, замість того, щоб зайнятися грою. І тоді перед вами ніколи не виникне питання, як розвинути мову дитини.
  Читайте також
  Що повинна уміти дитина в 9 місяців?
  Що повинна уміти дитина в 9 місяців?
  Малюк росте буквально по годинах! На першому році життя це найбільш помітно, адже дитина змінюється на очах, кожен день він розвивається і вчитися
  Як розвивати дитину в 7 місяців?
  Як розвивати дитину в 7 місяців?
  Малюк росте на очах, і ось він уже сидить і, напевно, навіть повзає, - саме час для пізнання навколишнього світу! Дитині безсумнівно потрібна
  Як навчити дитину розмовляти?
  Як навчити дитину розмовляти?
  Якщо ви вважаєте, що ваш малюк навчиться говорити сам, без будь-якої допомоги ззовні і спеціальних занять, не можна однозначно сказати, що це далеко
  Коли дитина починає говорити
  Коли дитина починає говорити "мама"?
  Всі батьки з нетерпінням чекають перших слів малюка, намагаючись розібрати в дитячому агуканье і белькоті милі серцю "мама" і "тато". Коли ж настане
  Ігри для розвитку мовлення
  Ігри для розвитку мовлення
  Ця стаття розповість як за допомогою ігрового методу можна розвинути навички мовлення. Ми пропонуємо добірку з простих, але дуже ефективних ігор, що
  Розвиток мовлення дітей раннього віку
  Розвиток мовлення дітей раннього віку
  Розвиток мови починається з перших місяців життя дитини. Звичайно, перші звуки, вимовлені дитиною, далекі від зв'язкових пропозицій, але вони є