Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Колір очей у дитини

30-01-2016, 16:43
1305
0
Колір очей у дитини
Для багатьох майбутніх і вже відомих батьків дуже важливий колір очей у дитини, - а визначає його генетика.
Переважна більшість новонароджених малюків мають мутно-блакитний відтінок рогівки, який з плином часу змінюється в більш світлий або більш темний бік. Від чого це залежить? В першу чергу, основна роль належить генетичної схильності і місцем проживання людини.
Кожна нація на Землі має домінантний колір волосся, шкіри та очей. Наприклад: серед жителів Латинської Америки карі очі можна виявити у 80-85% населення, України і Росії – 50% та 30%. Чим більш смуглявою шкіра у батьків, тим більше вірогідність появи у дитини карих і темно-карих очей.

Ймовірність кольору очей у дитини


Найчастіше колір очей батьків і дітей збігаються, але трапляються й винятки. Такі факти пояснюються різним вмістом меланіну – пігменту, що відповідає за забарвлення шкірного покриву, волосся і райдужної оболонки очей. У світлоокий і світловолосих людей пігменту зовсім мало, в альбіносів немає зовсім. Червоний колір очей – це кровоносні судини, які не замасковані пігментом.
Чому темна забарвлення райдужки зустрічається частіше? Генетика каже про те, що карі очі – домінантна ознака, блакитні і сірі – рецесивний. Тому у карооких батьків можливий колір очей у дитини - карий, а у сірооких мами і тата малюк з темними очима народитися не може.
Як пояснити той факт, що колір очей у новонародженої дитини практично завжди однаковий? Це пов'язано з діяльністю клітин-меланоцитів. Маленькі трудівники не відразу починають виробляти меланін. Поступово накопичуючись, пігмент забарвлює радужку очей у генетично закладений колір. У одних діток каламутність починає світлішати, і вже до півроку малюк дивиться на світ яскраво-блакитними очима. У інших же навпаки, вони темніють. Пам'ятайте, що очі немовляти можуть потемніти з часом. Але поміняти темно-коричневе забарвлення на сіру або блакитну – ніколи. Виняток становить порушення в роботі меланоцитів.

Колір очей у дитини
У дитини очі різного кольору


Таке порушення процесу вироблення пігменту зустрічається рідко, і повинно насторожити батьків. Гетерохромія – коли одне око забарвлений більш інтенсивно, ніж другий, може бути повна (весь очей) або часткова (частина або сектор райдужки). Іноді людина все життя живе з різним кольором очей, відчуваючи себе чудово, але нерідкі випадки, коли таке порушення закінчується катарактою. Тому батьки, що помітили порушення забарвлення очей у своєї дитини, негайно повинні показати його офтальмолога.

Коли діти змінюють колір очей?


У перші 3 місяці після народження очікувати зміни забарвлення райдужки не має сенсу. Найчастіше остаточні зміни відбуваються протягом першого року життя. У одних діток - в період з 3 до 6 місяців, в інших – з 9 до 12 місяців. Відтінок очей може суттєво змінюватися, набуваючи остаточну забарвлення до 3 або 4 років.

Як дізнатися колір очей дитини?


Щоб визначити колір очей дитини, вчені-генетики розробили спеціальну таблицю, в якій зазначено процентне співвідношення ймовірностей при заданих умовах.
Колір очей у дитини


Однак, жоден фахівець не в силах сказати з 99% впевненістю, який саме відтінок райдужки буде у новонародженого малюка. Тим більше, що у випадку мутації або порушення роботи меланоцитів, генетика виявляється безсилою.
Читайте також
Почервоніло око у дитини – що робити?
Почервоніло око у дитини – що робити?
Існує маса варіантів, чому у дитини можуть почервоніти очі. Батькам необхідно постаратися з'ясувати, що вплинуло на погане самопочуття очей малюка,
Колір очей у новонароджених
Колір очей у новонароджених
Побачивши новонароджену дитину перший раз, практичний всі родичі намагаються з'ясувати, на кого ж немовля схожий більше. На маму чи на тата? І тут
Альбінізм у дитини: причини, симптоми, ускладнення
Альбінізм у дитини: причини, симптоми, ускладнення
Альбінізм - це вроджене порушення характеризується недостатньою забарвленням шкіри, волосся, очей. Це захворювання існує з народження, і причиною
У новонародженого зелений стілець
У новонародженого зелений стілець
Перший кал у малюка відходить вже через 8-10 годин після його народження і називається «меконій». Меконій являє собою слизову пробку, яка містить
Колір калу у новонароджених
Колір калу у новонароджених
Батьки завжди з увагою ставляться до будь-якого продукту життєдіяльності малюка. Не дивно, що стільки запитань виникає з приводу того, яким повинен
У вісні відкриті очі в малюка
У вісні відкриті очі в малюка
Ви вже не раз помічали, що повіки сплячого малюка нещільно закриті : крізь них проглядає смужка білка, а самі очі ніби "покотилися"? Не