Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Лактазна недостатність у дітей

16-09-2014, 15:11
2228
0
Лактазна недостатність у дітей
Лактазна недостатність
- це недолік або відсутність ферменту лактази, який переварює молочний цукор лактозу. Діти, які страждають лактазною недостатністю, не можуть перетравлювати молоко, воно у них не засвоюється. Лактоза, залишаючись в кишечнику, викликає розрідження стільця, підвищене газоутворення (метеоризм) і створює середовище для розмноження мікробів.
Лактазна недостатність у кожного хворого має свою міру виразності. Адже фермент лактаза може не повністю відсутніми, а просто міститися в недостатній кількості. У таких людей може, наприклад, погано засвоюватися незбиране молоко, а кисломолочні продукти в невеликій кількості перетравлюватися чудово. Це пов'язано з тим, що в кисломолочних продуктах лактоза частково перероблена, розщеплена, тому її там менше, і ферментів для перетравлення людині цілком вистачає.

Причини лактазной недостатності:

Вроджений, генетично обумовлений дефект. Недостатність ферменту передається у спадок.
Наслідок захворювання: глисти , кишкова інфекція.
Наслідок прийому деяких ліків (антибіотиків і гормонів).
Алергія до білків коров'ячого молока та інших продуктів.
У немовлят може бути транзиторна (проходить) лактазна недостатність , пов'язана з тимчасовою незрілістю кишечника. Особливо це стосується недоношених, ослаблених і незрілих дітей.Лактазна недостатність - не рідкість не тільки у малюків, але і серед дорослих. Дослідники стверджують, що до 70 % населення земної кулі в тій чи іншій мірі не переносить молоко. Однак дорослі люди зазвичай знають про свою хворобу і просто виключають молочні продукти з їжі. А ось для немовляти, основна їжа якого молоко, проблема лактазной недостатності стоїть особливо гостро.

Симптоми лактазной недостатності


Симптоми з'являються з перших днів життя малюка, якщо ферменту не вистачає народження, тому що основна їжа немовлят - молоко, або після перенесеного захворювання.Приблизно через півгодини (у дітей старшого віку - пізніше) після прийому молока у дитини виникає рясний, рідкий, пінистий з кислим запахом стілець, що супроводжується кишковою колькою , бурчанням і здуттям живота. Такого характеру стілець з'являється після кожного годування грудним молоком або молочною сумішшю.
Зригування і блювання.
Дитина погано додає або втрачає у вазі.
Збільшення кількості лактози в калі дитини (підтверджується аналізом калу на вуглеводи).
При підозрі на лактазну недостатність зверніться до лікаря, так як схожі симптоми бувають пов'язані і з іншими захворюваннями у дитини (кишкова інфекція, дисбактеріоз кишечника, непереносимість білка коров'ячого або материнського молока, порушення режиму вигодовування, помилки під час введення прикормів та ін). І навіть якщо ви з власної ініціативи вирішили здати аналіз калу на вуглеводи і ваші побоювання підтвердилися, пам'ятайте, що всі ці захворювання можуть протікати паралельно з лактазною недостатністю, а також бути її причиною. Тому консультація спеціаліста в будь-якому випадку необхідна.


Принципи лікування лактазной недостатності


Безлактозная дієта. Виключення (або значне обмеження) з їжі молока і молочних продуктів - основне лікування лактазною недостатності .
Грудній дитині на штучному вигодовуванні досить правильно підібрати молочну суміш, що не містить лактози.
З дітьми на природному вигодовуванні вирішити питання дещо складніше, адже грудне молоко - ідеальне харчування для малюка, в ньому містяться в оптимальних кількостях унікальні компоненти, які не в змозі відтворити жодна, навіть найкраща, штучна суміш. Від грудного молока бажано не відмовлятися і зберігати природне вигодовування як можна довше. Проблему можна вирішити.
Фермент лактаза випускається фармацевтичною промисловістю (препарат «Лактраза»), його можна придбати в аптеці. Давати його дитині потрібно під час кожного годування грудним молоком. І тільки якщо з якихось причин (наприклад, алергія на препарат) фермент лактазу запровадити не вдалося, дитину переводять на штучні суміші. Вибір штучної суміші для дитини з урахуванням його особливостей і супутніх захворювань краще всього довірити лікаря.
Штучні суміші для дітей з лактазною недостатністю:
Безлактозні молочні суміші (зовсім не містять лактози): «NAN безлактозный», «Нутриллон безлактозный», «АЛ-110», «Мамекс безлактозный» та інші.
Низколактозные молочні суміші. Підійдуть для дітей, у яких часткова недостатність лактази і деяку кількість ферменту все ж є. Це кисломолочні суміші: «Лактофидус», «Агуша-1», «NAN кисломолочний», «Нутрилон Омнео», «Семпер біфідус», «Біолакт».
Соєві молочні суміші: «Фрисосой», «NAN соя», «Прособи», «Бебелак-соя», «Энфамил-соя», «Галлія-соя», «Хумана СЛ», «Нутрі-соя» та ін.
Правила введення сумішей:Переведення дітей на рекомендовані суміші здійснюється поступово, протягом 2-3 днів.
Безмолочні прикормы (каша, овочі, м'ясо) дітям з лактазною недостатністю вводяться раніше.
Дітям на грудному вигодовуванні часом досить замінити штучними сумішами не всі годування, а тільки половину або третю частину.Джерела прихованої лактози
Необхідно знати, що лактоза так само додається в невеликій кількості і в інші продукти (прихована лактоза). Це особливо актуально для дітей старшого віку при введенні прикорму і перехід на загальний стіл.
Лактозу містять:Хліб, випічка, кондитерські вироби.
Кукурудзяні й пшеничні пластівці.
Супи швидкого приготування, чіпси.
Маргарин, майонез.
Готові м'ясні страви.
Приправи.
Льодяники.Та інші продукти. Завжди дивіться на склад, зазначений на упаковці; якщо даєте дитині цей продукт вперше, в ньому не повинно міститися лактози.
Як довго слід дотримуватися безлактозную дієту?Дітям, які мають вроджений недолік ферменту - довічно.
Дітям, у яких лактазна недостатність транзиторна (проходить), пов'язана з тимчасовою незрілістю кишечника, лікарі радять сувору безлактозную дієту дотримувати до року, а потім поступово додавати в раціон молочні продукти і стежити за реакцією організму. З молочних продуктів спершу можна вводити йогурти, що містять живі биокультуры і сири, вони засвоюються легше.
Якщо лактазна недостатність виникла в результаті якого-небудь захворювання (кишкова інфекція, дисбактеріоз), для відновлення кишечника зазвичай потрібно кілька місяців. У цей період потрібно дотримуватися, залежно від тяжкості стану, або безлактозную, або низколактозную дієту. Зрозуміло, що викликала лактазну недостатність причину необхідно усунути.Ведення харчового щоденника. Для того щоб з'ясувати, наскільки ефективні наші лікувальні заходи, необхідно вести харчовий щоденник. У ньому вказують все (аж до цукерочки), що дитина з'їв і коли, і яка була реакція на з'їдене.
Зазвичай симптоми лактазной недостатності проходять відразу після виключення з їжі лактози: на 2-4 день лікування дитина стає спокійним, зникають блювання, пронос, кольки, а з 4-5 доби малюк починає додавати у вазі.
Поповнення дефіциту кальцію.

Молочні продукти - основне джерело кальцію. Тому діти, які не одержують молока і молочних продуктів, обділені кальцієм, і їм його вводять додатково:Продукти, що містять кальцій і речовини, що полегшують його засвоєння.
Препарати кальцію (призначає лікар).Додаткове лікування. Для зняття симптомів лактазной недостатності ( болі в животі , підвищене газоутворення, зригування та ін) лікар проводить відповідне лікування, полегшують стан дитини.
Читайте також
Безлактозні суміші
Безлактозні суміші
На жаль у новонароджених дітей нерідко діагностують неприємне захворювання - лактазну недостатність, тобто відсутність ферменту, що розщеплює
Лактаза бебі
Лактаза бебі
Однією з проблем травлення, яка може проявитися у дітей перших років життя є лактозна непереносимість, тобто недостатня вироблення кишкової лактази,
Алергія на молоко у дітей
Алергія на молоко у дітей
Однією з видів алергій, що зустрічаються у дітей, є алергія на молоко, хоча це важко уявити, адже вважається, що молоко - основна їжа новонароджених.
Лактазна недостатність: симптоми та причини лактазной недостатності
Лактазна недостатність: симптоми та причини лактазной недостатності
На жаль, зустрічаються захворювання, при яких новонароджені потребують спеціального харчування. Навіть в таких випадках лікарі роблять все, щоб
Гід по дитячих сумішах
Гід по дитячих сумішах
Серед штучних сумішей для зовсім маленьких є група продуктів, до складу яких включені різноманітні речовини, важливі для росту й розвитку маляти. В
У дитини алергія на суміш, в чому причина і як бути?
У дитини алергія на суміш, в чому причина і як бути?
Добре, коли в дитячому періоді все проходить гладко: дитина харчується грудним молоком і добре його переносить. Але що робити, якщо молока немає, а