Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Схема сповивання новонародженого: приклади та рекомендації

Схема сповивання новонародженого: приклади та рекомендації

8-02-2019, 12:38
496
0
Сповивання новонародженого – традиція, вироблена роками. Проте все більше сучасних батьків воліють «звільняти» малюків з перших днів життя. Тим, хто приймає рішення сповивати немовля, варто знати, як це робити правильно.

Трохи історії

З давніх часів існувала традиція «свивать» немовлят. Таким методом продовжили користуватися і в 20 столітті. Часто це була вимушена міра. У повоєнні роки жінкам доводилося виходити на роботу практично відразу після пологів. Малюки ж надходили в спеціальні ясла. З допомогою пелюшок медичному персоналу вдавалося швидко обернути немовлят. Таким чином діти залишалися в теплі. Та й прати відрізи матерії було простіше, ніж повзунки і кофтинки. Тоді використовувалася спеціальна техніка сповивання новонародженого, дозволяє обернути і тільце малюка, і головку. Необхідність в сповиванні залишалася і в перші дні після пологів. Адже підгузників не існувало, а швидко змінити одяг вдавалося не завжди. І знову на допомогу приходили пелюшки. Сперечатися про необхідність сповивання почали в останні десятиліття, коли в продажі стали доступні одноразові підгузники.
Схема сповивання новонародженого: приклади та рекомендації
Незважаючи на це, і сьогодні багато хто воліє дотримуватися традиції, виробленої роками. «Схема сповивання новонародженого» — обов'язкова тема практично в будь-якій школі материнства при жіночій консультації. Вивчити питання молоді мами прагнуть вже в перші місяці вагітності.

Переваги сповивання

Чому багато хто вирішує обмежувати малюка в рухах? Багато фахівців впевнені, що таким чином дитина буде відчувати себе більш комфортно з психологічної точки зору. Немовля, яке щойно з'явилося на світ, звик до обмеження простору в материнській утробі. Правильне сповивання новонародженого забезпечить спокійні ночі в перші дні після пологів. Однак варто розуміти, що від дискомфорту, пов'язаного з голодом або брудних підгузників, пелюшка захистити не зможе. Багато бабусі виступають за туге сповивання. Вони впевнені, що у вільного малюка набагато більше шансів неправильного формування тіла. Нерідко доводиться чути вислів «якщо не сповивати, ніжки будуть криві». В цьому твердженні немає підстав. Кривизна ніг розвивається на етапі, коли дитина починає стояти і ходити. Кривизна може бути пов'язана з рахітом, але ніяк не з відсутністю сповивання. Однак туге сповивання і несе свою користь. Якщо зафіксувати ніжки і ручки малюка, він буде більш спокійно спати, не стане лякати сама себе хаотичними рухами.

Аргументи «проти»

Багато сучасні фахівці виступають проти сповивання новонародженого дитини. В повзунках і кофтині малюк почуває себе вільно, може здійснювати будь-які рухи, швидше розвивається у фізичному плані. Крім того, багато педіатри вказують, що при кольках дуже корисний сон на животі. А спати в такій позі при сповиванні немовля не зможе. Багато малюків у перші місяці життя не можуть спокійно перенести прості гігієнічні процедури (підстригання нігтів, чищення вух). Батькам доводиться вирішувати такі завдання, коли немовля спить. У цьому випадку, знову-таки, від пелюшок доведеться відмовитися.

Схема сповивання новонародженого: приклади та рекомендації
Відмова від пелюшок має безліч плюсів і з естетичної точки зору. В сучасних дитячих магазинах представлений величезний вибір одягу для малюків перших днів життя. Батьки можуть «модничать» відразу після виписки з пологового будинку. А завдяки одноразових підгузків, змінювати одяг щогодини не доведеться.

Закрите сповивання

Ця схема сповивання новонародженого є найбільш поширеною. Саме таким методом користувалися в медичних установах. В роботі використовується тільки шапочка, сорочечка і пелюшка. Методика є універсальною, підійде як для годування немовляти, так і для сну. В першу чергу необхідно надіти на дитину шапочку і розлітайку, розгладити утворилися складочки на спині. Заспокоїти немовля при сповиванні можна з допомогою пісень або розповіді. У теплу пору року рекомендується використовувати пелюшку з ситцю. Взимку ідеально підійде фланелевий матеріал. Популярністю користуються також трикотажні пелюшки. Вони є дуже теплими і досить просто фіксуються.
Схема сповивання новонародженого: приклади та рекомендації
Щоб виконати закрите сповивання, пелюшку укладають прямокутником. Немовля потрібно укласти так, щоб край пелюшки знаходився на рівні шиї. Матеріал загортається навколо тіла малюка і фіксується під спинкою. В останню чергу загинається нижній край.

Відкрите сповивання

Така схема сповивання новонародженого практично не відрізняється від попередньої. Різниця лише в тому, що край пелюшки поміщається на рівні пояса. Таким чином, фіксуються лише ніжки малюка, а ручки залишаються вільними. Такий спосіб прекрасно підходить для неспання. Дитина відчуває себе більш вільно. При цьому ніжки залишаються в теплі. Відкрите сповивання новонародженого доцільно застосовувати до 4-6 місяців, коли дитина ще багато лежить і не проявляє інтересу до руху. Однак деякі малюки починають дуже швидко перевертатися, і вся конструкція перестає триматися.

Туге сповивання

Якщо розглядати плюси сповивання новонародженого, то цей спосіб буде найбільш кращий, якщо батьки виступають за спокійний сон. Методика дає можливість повністю знерухомити немовляти. Дитина не зможе повноцінно ворушити ніжками і ручками, тому не стане будити себе хаотичними рухами.
Схема сповивання новонародженого: приклади та рекомендації
Раніше вважалося, що таке сповивання сприяє правильному ортопедичному розвитку дитини, вирівнюванню ніжок. Однак згодом від методики в пологових будинках відмовилися. Більш того, неправильне туге сповивання може призвести до затримки психоемоційного розвитку малюка і порушення вентиляції повітря.

Широке сповивання

Така схема сповивання новонародженого багатьма молодими батьками застосовується і сьогодні. Суть в тому, що дитина в пелюшках може прийняти будь-яку фізіологічну позу, спокійно як рухати ручками, так і ніжками. Методика ідеально підійде для прогулянок на вулиці або неспання в домашній обстановці. Малюка можна занурювати в пелюшку повністю (з ручками) або частково (до пояса). Під час широкого сповивання дитина може прийняти позу жаби. Вона є природною для більшості малюків перших місяців життя. Призначити широке сповивання фахівці можуть при дисплазії кульшових суглобів. Це найбільш «гуманний» метод сповивання новонародженого. Фото з зображенням схеми сповивання можна побачити нижче.
Схема сповивання новонародженого: приклади та рекомендації

Сповивання «підгузник»

Як робили батьки двадцять років тому, коли про памперсах і мови не йшло? Тоді використовувались саморобні марлеві підгузники, які швидко стиралися і висихали. А молодим мамам доводилося дуже швидко навчитися техніці сповивання. Зробити одноразовий підгузник досить просто. Потрібно взяти марлю і викласти з неї трикутник зі сторонами близько 30 см в 4-5 шарів. У цьому трикутнику і немовля сповивають.

Такий варіант багато молоді батьки використовують і сьогодні. В домашніх умовах варто відмовлятися від одноразових підгузників. Шкіра дитини повинна дихати. Марлеві пелюшки рекомендується використовувати в тому випадку, якщо на шкірі дитини є висипання або попрілість.

Сповивання з головою

Така схема сповивання новонародженого ідеально підійде для перших місяців після пологів, коли дитина основну частину свого часу проводить у сні. Пелюшку розстеляють прямокутником і кладуть немовляти поперек. Край матеріалу повинен бути значно вище голівки новонародженого.
Схема сповивання новонародженого: приклади та рекомендації
Спочатку необхідно обернути голівку дитини, вільний край матеріалу завести під руку. Те ж саме проробляють і з іншого боку. Для більш щільної фіксації поверх тоненькою пелюшки накладається друга, більш щільна.

Сповивання в ковдру

Незалежно від того, які види сповивання новонародженого застосовуються, під час прогулянок на вулиці доведеться додатково використовувати ковдру. Виняток можуть становити надто спекотні дні. Але навіть в літні вечори дитину варто укутувати в тоненький плед. Важливо орієнтуватися на погодні умови та температуру повітря. Спочатку малюка можна одягнути в кофточку і повзунки або ж використовувати один із способів сповивання, описаних вище. Далі плед або ковдру розстеляють ромбиком, немовля укладають посередині. Укутування необхідно проводити за принципом закритого сповивання. Зафіксувати конструкцію можна за допомогою шарфа або стрічки. Один кут ковдри може служити своєрідним капюшоном. Він буде захищати малюка від вітру і прямих сонячних променів під час сну.

Як вибрати пелюшку?

Незважаючи на те що багато батьків сьогодні відгукуються від сповивання, все необхідне для цієї процедури можна знайти в спеціалізованих дитячих магазинах. У великому асортименті представлені пелюшки стандартних розмірів. Найбільш поширеним є ситцевий і фланелевий матеріал. Взимку популярністю користуються також байкові і трикотажні махрові пелюшки.
Схема сповивання новонародженого: приклади та рекомендації
Який матеріал вибрати? Все залежить від погодних умов. Варто також пам'ятати, що ситцеві пелюшки набагато швидше висихають. Тонкий матеріал можна використовувати замість марлевих підгузників.

Як довго сповивати немовля?

Будь-які способи сповивання новонародженого можна застосовувати до 6 місяців. Однак практика показує, що найбільш доцільно це робити до 2-3 місяців, поки малюк велику частину часу спить. З кожним днем вона стає все більш активним. Вільні ручки і ніжки йому потрібні, щоб пізнавати світ і повноцінно розвиватися у фізичному плані. Дуже зручним є нічний сповивання. Використовувати його можна і до 8-9 місяців. Перебуваючи в скутому стані, якщо вірити відгукам молодих батьків, діти краще сплять. Вони повноцінно висипаються, тому ведуть себе спокійніше і під час денного неспання.

Техніка безпеки

Для сповивання необхідно використовувати спеціальний столик, відповідний по зростанню батькам. Без нагляду залишати тут немовляти категорично не можна. Під час проведення маніпуляцій потрібно стежити за тим, щоб на распашонці і самої пелюшки не утворювалися грубі складки, які будуть натирати ніжну шкіру малюка. Занадто туго сповивати малюка не можна. Це може призвести до порушення кровотоку. Категорично не можна зав'язувати вузли навколо шиї дитини. Якщо немає впевненості у правильності сповивання, від таких маніпуляцій варто відмовитися.
Читайте також
Широке сповивання при дисплазії
Широке сповивання при дисплазії
Дисплазія кульшового суглоба - одна з найбільш частих ортопедичних проблем, що зустрічаються у немовлят. Крім фізпроцедур, масажу і носіння
Як відучити дитину від сповивання?
Як відучити дитину від сповивання?
У питанні необхідності сповивання новонароджених є чимало підводних каменів. Так, вибравши для себе рішення сповивати малюка, з часом ви можете
Вільне сповивання дитини
Вільне сповивання дитини
Нові часи вносять корективи в питання догляду за новонародженими. Так, якщо наші мами і бабусі туго кутали нас в пелюшки, сучасним дітям дається
Чи треба сповивати немовля?
Чи треба сповивати немовля?
Питання необхідності сповивання новонародженого досі гостро обговорюється в колах мам-бабусь і педіатрів. Кожна зі сторін наводить свої аргументи.
Пелюшка на липучках
Пелюшка на липучках
Сповивання дитини - завдання непросте, яке потребує певних навичок. Але є пелюшки, з допомогою яких зробити це набагато легше. Це спеціальні пелюшки
Сповивання дитини
Сповивання дитини
З поколінь в покоління жінки сповивали своїх дітей. Однак, сучасний світ диктує нові правила, і від сповивання все частіше і частіше відмовляються.