Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Агресія у дитини в 3 роки: особливості дорослішання дитини і методи вирішення проблеми

Агресія у дитини в 3 роки: особливості дорослішання дитини і методи вирішення проблеми

10-02-2019, 20:12
324
0
Малюк був чудовим, лестився до мами, любив прояв ніжності, радісно усміхався, при вигляді бездомних кішок біг, щоб погладити їх. Дитина підросла, куди подівся маленьке янголятко? У дитини в 3 роки агресія стала виявлятися постійно. Що робити батькам?
Агресія у дитини в 3 роки: особливості дорослішання дитини і методи вирішення проблеми

Чому виникає агресія?

Малюк дорослішає, у нього формується усвідомлення власної особистості, він починає розглядати оточуючих людей і речі зі своєї точки зору. Вона ще слабка, практично не усвідомлена, але вже існуюча. Батьки думають, що трирічна дитина мало що розуміє. Насправді ж у цьому віці він стає маніпулятором, капризухою і істериком. Постійні супутники дитини в 3 роки - агресія і істерика. У малюка настає перший затяжний криза, коли дитина виростає з товариства тих чи інших дітей, починає інакше ставитися до батькам і вихователям, перевіряючи їх на міцність. Важливо зрозуміти, чому починається прояв агресивної поведінки. Психологи відзначають декілька можливих причин:
 • Знаходження поряд з малюком подразника, приводить його агресію у постійну готовність.
 • Обстановка в сім'ї.
 • Відторгнення дорослими почуттів дитини.
 • Обстановка в дитячому саду.
 • Малюк постійно відчуває почуття тривоги.
 • Так виглядає перелік причин агресії у дітей 3 років, далі розглянемо докладно кожну.

  Постійний подразник

  Здавалося б, що може до такої міри підняти дитину, що він втрачає контроль над собою, стає грубим і схильним до постійної істерії? Хто повірить, що мова піде про сучасні засоби техніки і мультфільмах? Батькам варто зізнатися самим собі, що їм простіше посадити дитину перед телевізором або дати планшет - нехай дивиться що-небудь. І добре, якщо вибір впаде на старі, добрі мультиплікаційні фільми, бо від численних сучасних стрічок навряд чи буде користь. Звичайно, існують розвиваючі програми у вигляді дитячих передач, з цим ніхто не сперечається. Але в масі своїй дітки дивляться далеко не їх, а фільми, що впливають на ЦНС. Вплив комп'ютера, телевізора та інших гаджетів - хвора тема. Вони негативно впливають на центральну нервову систему дітей і дорослих. Цілком ймовірно, що подразником, що провокує агресію у дитини в 3 роки, є горезвісні засоби сучасної техніки. Мультфільми діють на психіку малюка досить безцеремонно. Варто тільки придивитися до дитини. Як він позиціонує себе? Ототожнює себе з негативними героями, намагаючись наслідувати їм? Ось і знайшлася часта причина агресії у дитини 3 років. Що робити батькам, як її викорінити? Вихід є. Потрібно просто прибрати мультфільми з негативними героями, замінивши їх на більш добрі стрічки. таких багато, довго шукати не доведеться. Труднощі виникнуть, попередимо відразу, малюк спробує відстояти свої права на перегляд улюбленого мультика. Як варіант, можна сказати, що герої захворіли і пішли лікуватися.

  Обстановка в колі рідних

  Психологи довели, що в сім'ях, де батьки постійно сваряться, діти виростають агресивними людьми. Справа в тому, що малюк розмірковує дещо інакше, ніж мама й тато. Доросле лайка він проектує на себе, думаючи про власну причетність до скандалу. Найбільш близькі люди кричать один на одного - це через мене, я винен. Ось ще одна причина агресії у дітей 2-3 років - власноручно зрощуване почуття провини. Малюк розуміє, що йому не комфортно бути винуватим, а захиститися або припинити приміряти ситуацію на себе не здатний. Єдиним способом захисту є агресивна поведінка.
  Агресія у дитини в 3 роки: особливості дорослішання дитини і методи вирішення проблеми

  Обстановка в дитячому колективі

  Зараз багато мам і тата вважають за краще віддавати чадо в приватні сади, мотивуючи це кращим доглядом і ставленням з боку вихователів. З одного боку, частка правди в цьому є, бо в групі з десяти осіб простіше спостерігати за дітьми, ніж коли їх понад тридцять. Але в приватні сади ходять специфічні діти, багато з них занадто розпещені і ведуть себе неслухняно, а часом нервово. Якщо агресія у дітей 3-4 років стає постійною, можливо, справа в садку. Малюка ображають інші діти, провокуючи його на відповідні дії. У державному саду цим грішать і вихователі, вдаючись до погроз або фізичного впливу для досягнення власних цілей.
  Агресія у дитини в 3 роки: особливості дорослішання дитини і методи вирішення проблеми

  Відкидання дитячих почуттів

  Також цілком здатні провокувати агресію у дитини 3 років помилки батьків. Пояснимо докладніше, що мається на увазі. Нерідко агресивна поведінка - своєрідний крик про допомоги, спроба привернути до себе увагу. Батьки не дають дитині достатньої любові і ласки, інші вважають прояв почуттів пустощами, іншим ніколи займатися малюком. Виходить дивна картина: дитина має все, крім батьківського піклування. Уявімо картину, коли дитина лащиться до мами, а та перебуває під впливом проблем на роботі і з незадоволеним виглядом відганяє чадо. Зізнаємося самі собі - буває ж таке? Або роздратований тато осмикує малюка, коли той підходить до нього з обіймами і поцілунками. Дитина, що не одержав любові, починає привертати до себе увагу іншим способом. Напади агресії у дитини 3 років часто пов'язані з цим фактором. Другий момент - заборона прояву негативних емоцій. Батьки, бажаючи навчити правильній поведінці малюка, починають висміювати його негативні почуття або лаяти за них, не даючи нападів агресії у дитини 3 років виплеснутися у вигляді емоцій. Маля плаче, а мама з усмішкою їй каже: "Фу, яка ти негарна. Годі ревти". Або син починає вередувати, на очах виступають сльози, а тато реагує негативно, кажучи дитині про те, що він хлопчик і не повинен плакати. В кінцевому підсумку емоції накопичуються, не маючи виходу, перетворюються в агресію. У дитини в 3 роки це проявляється найбільш помітно.

  Постійне почуття тривоги

  Чадо регулярно нервується, йому скрізь здається небезпека. Як може бути інакше, якщо рідні занадто опікують свій скарб? Дитина забирається на гору, але мама поруч і забороняє йому це робити, адже занадто багато небезпек чатує на дитину тут, впаде ще. Дитині забороняють ходити куди-небудь, всі побоюються за його здоров'я. Мама постійно контролює чадо, не дозволяючи йому знайомитися зі світом і повноцінно жити. Якщо дитина в 3 роки проявляє агресію, ймовірно рідні просто переутомили його своєю опікою.

  Як реагувати?

  Знаменитий доктор Євген Олегович Комаровський про агресії у дитини 3 років говорить так: необхідно відповідати тим же. Варто посперечатися з думкою відомого лікаря. Відповідати агресією на агресію рівносильно уподоблению дитині. Батьки опускаються на один рівень з ним, чи чадо стане сприймати їх після цього як керівників. Важливо зберігати спокій, уникати відповідних дзеркальних дій по відношенню до малюка. Психологи пропонують кілька способів, спрямованих на зміну поведінки дитини:
 • Несподіваний гучний звук - звук, стукіт, окрик - змусять дитину замовкнути. Саме час скористатися тишею і пояснити малюкові на прикладі казок, як погано він себе веде.
 • Прочитайте маленькому агресору кілька оповідань, в яких фігурують агресивні персонажі. Це може бути "Золотий ключик" з Карабасом-Барабасом, наприклад.
 • Зайняти дитину грою, що дозволяє розрядитися.
 • Запропонувати щось незвичайне і смішне. Наприклад, зателефонувати коханому казковому герою. А поки малюк роздумує над сказаним, мирно посміхнутися йому і запропонувати разом посміятися над жартом дорослих.

 • Батьки можуть образитися і вийти з кімнати, залишивши істерика в самоті.
 • Докладно про іграх

  Купірувати агресію у дитини в 35 роки можна за допомогою цікавих ігор. Основний напрямок - зняти стрес, скинути накопичену енергію та допомогти малюкові розрядитися. Психологи виділяють десять ігор, що сприяють швидкому напрямку дитячої енергії в мирне русло. Розглянемо їх далі.

  "Обзиваємося з мамою"

  Назва виглядає непристойно, але нічого ганебного в грі немає. Під «нехорошими» словами маються на увазі звичайні, які використовуються в повсякденній мові. Для гри знадобиться м'яч. Мама і дитина сідають навпроти один одного. Мама кидає м'ячик нащадкові, називаючи його "образливим словом. Наприклад, помідор, капуста, редиска. Дитина "обзиває" її у відповідь.

  "Вибиваємо пил"

  Агресію у дитини в 3 роки можна погасити, використовуючи плед або звичайну подушку. Запропонуйте йому вибити пил з речі, при цьому дозвольте кричати.

  "Б'ємося подушками"

  Хто з дітей байдужий до рухливим іграм в компанії батьків? Навряд чи знайдуться такі. Включаємо веселу музику, яка подобається дитині, озброюємося подушками, і починається запеклий бій. У б'ються гравців є два чітких правил:
 • Заборонено говорити образливі слова.
 • Бити суперника руками не можна.
 • Якщо правила порушуються, гра відразу ж припиняється.

  "Гра в сніжки"

  Основний мінус гри - у витраті великої кількості білого паперу. З неї роблять сніжки і кидаються ними у суперника. Але невже ці витрати не варті того, щоб у сім'ї встановилася мирна обстановка? З цим важко не погодитися.

  "Салют, Маріє!"

  Як і в попередньому варіанті гри, необхідна білий папір. Малюк рве її на невеликі шматочки і підкидає вгору. Існує одне правило, озвучують його заздалегідь: прибирають залишки "салюту" всі разом, дитина допомагає мамі. Найсміливіші можуть придумати інший матеріал для гри, наприклад, пір'я з подушок.
  Агресія у дитини в 3 роки: особливості дорослішання дитини і методи вирішення проблеми

  "Катаємо м'ячик"

  Дихальні вправи благотворно впливають на нервову систему. Про це свідчать психологи, запропонували дану гру в якості розрядки для дитини. Мама кладе на рівну поверхню тенісний м'ячик, малюк дмухає на нього. Іграшка при сильній дії повітря покотиться по столу. Трирічку це приведе в захват.

  "Викликаємо хвилі"

  Гра підійде для зняття агресії у дитини в 3 роки, люблячого воду. Задача проста: набираємо у ванну теплу воду, пропонуємо малюкові дути на неї. Утворюються хвилі, дитині сподобається така розрядка. Можна навіть запустити туди паперовий кораблик.

  "Вітер, ти могутній"

  У грі бере участь мама або тато. Дитині пропонують здути батьків. Для цього обидва члена родини сідають на підлогу. Дитина набирає в легені повітря, з силою дме на маму чи тата. Дорослий робить вигляд, що чинить опір вітру.

  "Впертий баранець"

  Малюк лягає на спину, витягує ноги. З силою викидає їх, б'ючи повітря. Момент удару супроводжується словом "ні". Якщо сім'я проживає на першому поверсі, можна бити ногами в підлогу.

  Домашній футбол

  Береться невелика подушка, дорослий і малюк нею грають у футбол. Предмет можна штовхати, кидати або віднімати у суперника. Забороняється штовхатися, лаятися або вередувати. Гра припиняється, як тільки буде порушено одне з перерахованих правил.

  Дитяча ревнощі

  Здавалося б, навіщо тут цей підрозділ? Йдеться про агресію малюка, але не про його ревнощів. Справа в тому, що в три роки дитина починає активно проявляти власницьке ставлення до мами, ревнуючи її до всіх. Тато, бабусі й дідусі, подруги - не важливо, йому необхідно постійна присутність мами поруч. Якщо в родині з'являється молодша дитина, варто бути готовим до прояву агресії і істеричності з боку старшого нащадка. Карати за це не можна, мамі необхідно виділяти час на трирічну. Це важко, матері потрібен відпочинок, немає сил на старшу дитину. Іноді він викликає роздратування. Але чаду важливо розуміти, що мама його любить, з народженням братика або сестрички нічого не змінилося. Частіше пестіть старшого дитини, даючи йому зрозуміти, що мама поруч. У дітей велика потреба в тілесному контакті. Особливо з матір'ю, забувати про це не варто.
  Агресія у дитини в 3 роки: особливості дорослішання дитини і методи вирішення проблеми
  Якщо в гості прийшли подруги, мама сидить з ними і п'є чай, то не варто відштовхувати малюка, який зайшов на кухню проявити свою любов. Дуже часто молоді мами соромляться виявляти ніжні почуття при сторонніх. Малюк зробить неправильні висновки, вирішивши, що більше люблять цих тітоньок за столом, ніж свого синочка чи доньку. Не виключено, що трилітка розрядиться на об'єктах роздратування, в якості яких виступають мамині подружки.

  Потрібно розмовляти з малюком?

  Чи трирічна дитина зрозуміє, чому мама читає їй нотації після того, як чадо вкусила її, наприклад. Дратуватися лекцією на пару годин - безглузде заняття, але провести невелику бесіду варто. Треба посадити дитину біля себе, запитати, чому він так вчинив, пояснити, що мамі боляче або неприємно, залежно від дії нащадка.
  Агресія у дитини в 3 роки: особливості дорослішання дитини і методи вирішення проблеми

  Варто бити дитину?

  Повертаємося до лікаря Комаровським, що говорить про дзеркальному відповіді малюкові у разі агресивної поведінки. Варто впливати на нього криком або фізичним покаранням? Все залежить від психіки дитини. Інші зроблять висновки з ляпанця і зрозуміють, що вели себе погано. Хтось влаштує грандіозне істерику. Мамі краще знати, як поведе себе її чадо в момент тілесного покарання. Простий приклад: дівчинка трьох років від роду дуже любила кусатися, коли щось їй не подобалося. Страждали всі домочадці, діставалося навіть кішці. Бабуся і старший брат не могли впоратися з агресивною дівчиною, тато багато працював і приходив додому, коли донька вже спала. Найчастіше діставалося мами, бідна жінка покірно терпіла витівки малятка. В один прекрасний день їй набридли постійні болючі укуси. Коли дочка в черговий раз вкусила маму, та поставила їй добру прочуханку і запитала, чи боляче дівчинці. На ствердну кивок мама розповіла, що їй не менш боляче, ніж кусачему чаду. Після цієї профілактичної заходи дівчинка припинила проявляти агресію.
  Агресія у дитини в 3 роки: особливості дорослішання дитини і методи вирішення проблеми

  Висновок

  Зі статті читачі дізналися про види агресії у дитини 3 років, помилки батьків, можливі причини розвитку і появи такої реакції, методи боротьби. Ми часто не сприймаємо своїх дітей серйозно, відмахуючись від їх почуттів та емоцій. Вони здаються нам маленькими і нетямущим. Насправді ж у цьому віці діти розуміють набагато більше, ніж думають їх батьки. Агресивна поведінка, що припадає на кризу трьох років, буває пов'язано з нерозумінням з боку мами і тата. Краще приділити кілька хвилин малюкові, розібравшись з проблемою, ніж вся родина буде страждати від його агресивної поведінки, істерик і примх.
  Читайте також
  Що робити, якщо дитина нервовий і неслухняний?
  Що робити, якщо дитина нервовий і неслухняний?
  Дорослішаючи, дитина змінює свої звички, характер, поведінка. І ось недавній янголятко раптом перетворюється в нервовий і неслухняного дитини. Як
  Агресія у підлітків
  Агресія у підлітків
  З агресивною поведінкою дитини підлітка стикаються майже всі сім'ї. І, якщо в деяких дітей, такі прояви носять епізодичний характер, у деяких
  Агресивний дитина
  Агресивний дитина
  Вам знайома картина, коли під час прогулянки ваш малюк, не поделивши з кимось чергову іграшку, починає істерично кричати, штовхатися і лізти з
  Агресія у дітей
  Агресія у дітей
  Зі спалахами агресії у дітей нерідко доводиться стикатися батькам. І навіть, якщо такі прояви носять епізодичний характер, варто розібратися в їх
  Дитина б'є маму
  Дитина б'є маму
  В певні моменти свого розвитку дитина переживає кризу. Це може виражатися в неадекватних діях і неконтрольованих емоціях. Одним з таких проявів може
  Істерика у дитини 2 роки
  Істерика у дитини 2 роки
  Виховання дитини - складний і безперервний процес. Дуже часто батьки зустрічають на його шляху ситуації, з якими важко впоратися. Розглянемо