Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Струс головного мозку у дітей: які ознаки і як лікувати?

16-09-2014, 15:13
2361
0
Струс головного мозку у дітей: які ознаки і як лікувати?
Діти дуже рухливі, особливо хлопчаки. Вони можуть впасти з велосипеда або з дерева або катаючись на ковзанах, і вдаритися головою. А можуть просто побитися і отримати удар по голові. Маленькі діти теж великі любителі «політати» з пеленального столу або з високого дитячого стільчика. Тільки в одних випадках дитина і його батьки відбудуться легким переляком та з гулею на лобі, а в інших буде черепно-мозкова травма, деколи вимагає серйозного і тривалого лікування.

Черепно-мозкова травма у дітей


Черепно-мозкова травма (ЧМТ) - це механічне (удар, здавлення) пошкодження черепа і все, що знаходиться всередині нього (мозок, судини, черепні нерви, мозкові оболонки). Черепно-мозкова травма буває відкрита і закрита.
Відкрита черепно-мозкова травма - коли є пошкодження черепа.
Закрита черепно-мозкова травма - коли пошкодження черепа немає.
Розрізняють наступні види пошкодження при закритій ЧМТ:Струс головного мозку .
Забій головного мозку. Супроводжується пошкодженням мозку різного ступеня тяжкості (легкого, середньо важкою або важкій).
Здавлення головного мозку. При травмі пошкоджується судину всередині черепа, кров виливається в його порожнину і здавлює мозок.Це найчастіша і найлегша черепно-мозкова травма у дітей . При струсі мозку може бути синець, рана або шишка на голові, але цілий череп. Якщо б у нас була можливість подивитися на мозок дитини зсередини, то ми нічого б там не виявили: мозок, мозок, тому що зміни при струсі відбуваються на дуже дрібному клітинному рівні, їх можна побачити тільки під мікроскопом.

Отже, дитина вдарилася головою . Як розібратися: був струс мозку чи ні? Є певний набір симптомів, що вказує на те, що ушкодження мозку все-таки є.
Для струсу характерні наступні ознаки:Втрата свідомості . Цей ознака не обов'язковий: дитина може втратити свідомість від декількох секунд до декількох хвилин, а може, й ні.
Короткочасне випадання пам'яті.Варіанти випадіння пам'яті:
- втрата спогадів про події, що передували травмі: дитина не пам'ятає, як він впав або чим його вдарили, і т д.;
- випадання пам'яті на момент травми, коли дитина перебував без свідомості;
- хворий не пам'ятає подій, що відбувалися після того, як він прийшов в себе.Нудота і блювота .
Головний біль .Після того, як дитина прийшла в себе, можливі:Запаморочення .
Шум у вухах.
Слабкість.
Припливи крові до обличчя.
Пітливість.
Загальмованість.
Біль при русі очей.
Підвищена чутливість шкіри.
Підвищення температури тіла.Оскільки струс - відносно легке пошкодження мозку, загальний стан дитини зазвичай відновлюється протягом 1-2 тижнів після травми.
Але до струсу мозку не можна ставитися легковажно. Подібні симптоми можуть супроводжувати не тільки струс, але і більш серйозні ушкодження: забій мозку, здавлення мозку вилилася в порожнину черепа кров'ю, і т. д. Що вказує на ці ушкодження і особливо має насторожити батьків:Дитина втратила свідомість не на хвилину-другу, а на кілька десятків хвилин.
Часта повторна блювота.
Випадання з пам'яті тривалого відрізка часу. Можуть бути порушення пам'яті на поточні події і погіршення розумової діяльності.
Психічні порушення.
Порушення мовлення.
Різний розмір зіниць.
Розлади дихання або серцевої діяльності.
Через деякий час після травми (декілька годин або днів), вже після того, як свідомість відновилося, знову виникає прогресуюче пригнічення свідомості, оглушення, значне зниження активності. Це дуже небезпечний стан, що є наслідком здавлення мозку кров'ю, подтекающей з розірвався судини і скупчується в порожнині черепа. Хворий поступово зникає в себе», стан може закінчитися сопором і комою.Тактика поведінки при ударі головою (або ударі по голові)


Якщо ви виявили хоча б один з ознак струсу мозку (втрата свідомості, випадіння пам'яті, головний біль з блювотою після удару тощо), необхідно викликати швидку допомогу і доставити дитину в найближчу лікарню, де:Дитину оглянув невропатолог.
Зроблять рентгенівський знімок черепа.
Зроблять ультразвукове дослідження мозку (ЕХО-ЕС).
Будуть спостерігати дитину протягом декількох днів, щоб виключити серйозні пошкодження мозку.
Призначать лікування.

Лікування струсу головного мозку у дітей


1. Медикаментозне лікування:Сечогінні, щоб прибрати набряк, що виник після удару.
Препарати, що поліпшують харчування і кровообіг мозку.
Вітаміни та ін2. Дитину звільняють від занять у школі на 3 тижні або довше, залежно від його стану.
3. Звільнення від фізкультури і відвід від щеплень на 2 місяці і більше (в залежності від стану).
4. Дитини спостерігає і лікує невропатолог.
Читайте також
Ознаки струсу мозку у немовляти
Ознаки струсу мозку у немовляти
Малюки у віці 3 місяців і старше стають все більш рухливими і вже вимагають пильної за ними нагляду. Якщо ж так сталося, що дитина впав і вдарився
Дитина впала з ліжка
Дитина впала з ліжка
Активність дітей іноді здатна проявитися в самий несподіваний момент. Секунду тому дитина тихо лежав на дивані - і ось ви вже чуєте крик і знаходите
Мозкова гіпертензія у грудних дітей
Мозкова гіпертензія у грудних дітей
Однією з неврологічних патологій, що зустрічаються у дітей, є підвищений внутрішньочерепний тиск - мозкова гіпертензія. У нашій статті ми детальніше
Дитина впав і вдарився лобом
Дитина впав і вдарився лобом
Як би не намагалися батьки вберегти малюка від усіх небезпек і травм вони, рано чи пізно, все ж трапляються. Та найважливіше у цій ситуації не
Ознаки струсу мозку у дитини
Ознаки струсу мозку у дитини
Діагностувати струс мозку у дітей в домашніх умовах іноді дуже важко, і батьки можуть не відразу запідозрити травму у дитини. Однак, знати його
Якщо немовля впало, що робити?
Якщо немовля впало, що робити?
Коли в будинку з'являється малюк, то у дорослих додається клопоту. Адже життя і безпеку дитини повністю залежить від батьків. Вони повинні