Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Дитина погано спить вночі: що робити, причини, методи корекції сну, поради педіатрів

Дитина погано спить вночі: що робити, причини, методи корекції сну, поради педіатрів

17-02-2019, 18:25
330
0
Дитина погано спить вночі, що робити? Це питання досить часто батьки задають на прийомі у педіатра, особливо відразу ж після народження. Якщо малюк дуже часто вередує, прокидається і починає кричати вночі, то це привід звернутися до лікаря. Це може бути досить складною проблемою, тому, не залишати її без уваги. Тому, батькам потрібно обов'язково з'ясувати, в чому причина неспокійного поведінки їх малюка.

Для чого потрібен сон

Діти сплять досить багато, особливо відразу ж після народження. Невеликі перерви немовлятам потрібні лише на перекуси. Вчені дотримуються думки, що під час неспання в організмі людини накопичуються певні речовини, що провокують втому і непродуктивність мозкової діяльності. Повноцінний нічний відпочинок вимагається для їх нейтралізації і руйнування.
Дитина погано спить вночі: що робити, причини, методи корекції сну, поради педіатрів
Тільки після цього мозок одержує можливість працювати далі у нормальному режимі. Організм малюка живе своїм особливим біологічним ритмам. На виникнення бажання спати, на тривалість відпочинку і його глибину впливає безліч різних чинників, а саме:
 • погодні умови;
 • біологічні ритми;
 • образ життєдіяльності;
 • наявність хвороб.
 • Більшість педіатрів дотримуються думки, що дітей не можна змушувати спати тоді, коли вони цього не хочуть. Чим довше в родині відбуваються церемонії приготування і відходу до сну, тим більше з'являється проблем. Щоб дитина добре й спокійно спав, він обов'язково повинен витрачати достатньо енергії і втомлюватися.

  Для новонароджених потрібно правильно організувати розпорядок дня. Однак малюкові нічого нав'язувати не можна, так як з самого раннього віку, це вже особистість зі своїми бажаннями і потребами.

  Норми сну для дитини

  Щоб зрозуміти те, що дитина мало спить, потрібно точно знати основні особливості малюка. Новонародженим називають дитину до місяця. Це дуже важливо точно знати і розуміти, щоб визначити вікові особливості і потреби малюка. Вважається, що дитина до місяця повинен спати близько 20 годин на добу. Потім поступово потреба в сні зменшується. Дитина повинна спати вдень і вночі. Тривалість сну у дітей може дещо відрізнятися. Малюк в 1-3 місяці повинен спати 18 годин на добу, 6-12 місяців сон триває 14-15 год. Вдень дитина спить 2 рази по 2 години, а вночі – по 10-11 год. Незважаючи на всі ці норми, потрібно керуватися індивідуальними потребами малюка. Якщо маленька дитина спить набагато менше, ніж інші діти і при цьому почувають себе нормально, то не варто турбуватися. Проте, буває так, що дитина погано спить вночі, крутиться, плаче і здригається. Дуже важливо визначити, з якої саме причини це відбувається, а також постаратися якомога швидше усунути наявну проблему. Найчастіше зрозуміти, чому дитина погано спить вночі, може уважна мама самостійно, якщо вона, звичайно, готувалася до народження дитини і відвідувала курси. Для цього потрібно проаналізувати всі наявні чинники, які можуть вплинути на сон малюка. В іншому випадку потрібно звернутися за допомогою до фахівців.

  Причини порушення сну у новонародженого

  Багато батьків задаються питанням, чому дитина погано спить вночі і що з цим робити. Деякі діти неспокійно поводяться вночі, можуть прокинутися, а потім довго засипати, влаштовуючи істерики. Батьки дуже сильно турбуються, якщо новонароджений має проблеми зі сном. Якщо дитина погано спить вночі і часто прокидається, то це може бути з таких причин, як:
 • малюк голодний;
 • некомфортні умови;
 • переповнений або неправильно підібраний підгузник;
 • болить животик;
 • гучні звуки навколо дитини;
 • проблеми з шкірними покривами.
 • В основному подібна проблема виникає через те, що дитина голодна. Малюк не наїдається, якщо молоко не дуже жирне або його мало. Важливо проаналізувати весь процес годування і переглянути харчування.
  Дитина погано спить вночі: що робити, причини, методи корекції сну, поради педіатрів
  Якщо дитина погано спить вдень і вночі, то проблема може полягати в некомфортних умовах в приміщенні. Перед укладанням малюка кімнату обов'язково потрібно провітрювати. В опалювальний період рекомендується використовувати освіжувач повітря. Оптимальними параметрами вважається температура 20 градусів і вологість повітря 50 %. Краще тепліше одягнути дитину, але залишити відкритою кватирку.
  Мама повинна обов'язково звернути увагу на те, чи нормально відходять газики у малюка, і який у нього стілець. Випорожнення можуть бути після кожного годування. Якщо газики нормально не відходять, то дитина плаче і підтискає ніжки. Педіатри радять батькам при кольках робити легкий масаж животика, здійснюючи рухи за годинниковою стрілкою. Якщо всі ці причини виключені, а дитина не спить вночі і вдень веде себе неспокійно, то потрібно показати малюка педіатра. Він направить до невролога для виявлення можливих патологій.

  Поганий сон у дитини до року

  Дітям обов'язково потрібен повноцінний нічний сон, так як він додає сили і допомагає відновитися після важкого і насиченого дня. Якщо спостерігаються проблеми, дуже важливо визначити, чому дитина погано спить вночі, і скорегувати наявні порушення. Зокрема, провокуючими факторами можуть бути такі, як:
 • вікові зміни;
 • неправильний спосіб життя;
 • темперамент;
 • дискомфорт під час сну;
 • погане самопочуття.
 • Буває так, що дитина в 2 місяця погано спить вночі, і пов'язано це може бути з віковими змінами. Це обумовлено тим, що у малюків в основному переважає поверхневий сон. До того ж малятам потрібна нічне годування, що також впливає на занепокоєння.
  Дитина погано спить вночі: що робити, причини, методи корекції сну, поради педіатрів
  Великий вплив має темперамент дитини, так як активні діти сплять набагато гірше, ніж спокійні. Їм потрібно набагато більше часу на підготовку до сну та процесу засинання проходить складніше. Малюкові потрібно особливу увагу і присутність дорослого навіть під час сну. З віком така дитина стає більш вразливим і йому часто сняться кошмари.
  Якщо дитина у 6 місяців погано спить вночі, то це може бути пов'язано з процесом прорізування зубів, що приносить значний дискомфорт. Проблему може спровокувати малорухливий спосіб життя, дуже рідкісні прогулянки. Дитина може виявляти свою активність, скільки йому хочеться протягом дня, щоб вночі він спокійно спав. Діти, особливо хлопчики, досить гостро реагують на зміну погодних умов. До основних факторів занепокоєння відноситься легке нездужання після щеплення, хвороба, слабкість. Негативно вплинути на сон малюка може навіть зміна звичної для нього обстановки, переїзд на нову квартиру. Звичайно подібний стан проходить буквально через кілька днів, і сон дитини відразу ж нормалізується.

  Психологічні проблеми

  Малюки цілком нормально засинають під шум працюючого телевізора, неголосну музику, розмови. Однак досить різкий звук або сильно яскраве світло може призвести до порушення сну. Щоб дитині було комфортно спати, можна затемнити кімнату шторами. Коли немовля в 3 місяці погано спить вночі, то це може бути пов'язано з емоційним станом мами. Надмірна активність, поганий настрій і нервозність передаються маляті. Під час вагітності дитина звикає чути стукіт материнського серця. Пологи – це стрес не тільки для жінки, але і для малюка. В абсолютно новій для нього середовищі він не чує стуку серця мами і починає переживати почуття самотності. Тому потрібно як можна частіше розмовляти з дитиною, тримати її на руках, засипати поруч, щоб вона відчувала захищеність. Через деякий час дитина звикне до нового стану, заспокоїться і почне нормально засинати вночі.

  Фізіологічні проблеми

  Якщо дитина погано спить вдень і вночі, то це може бути пов'язано з болем, неприємними відчуттями і дискомфортом. Найбільш частими причинами є:
 • кишкові кольки;
 • заколисування;
 • дискомфорт, спровокований мокрим підгузником, перегрівом, холодом.
 • Причиною кольок часто стає надмірне утворення газів. Під час плачу або ж у процесі годування малюк захоплює занадто багато повітря. Гази поступово накопичуються в кишечнику і провокує сильну біль. Складність з нормальним відходженням газів спровоковано тим, що ШКТ ще не повністю сформувався. Дуже часто діти прокидаються від дискомфорту вночі і починають кричати. Зрозуміти, що занепокоєння спровоковано саме кишковими коліками, цілком можна по поведінці малюка. У нього напружений живіт, дитина підтискає ніжки та й плаче. Зазвичай коліки починають мучити малюка на 3 тижні життя і закінчуються приблизно в 3 місяці. Батьки повинні допомогти дитині пережити цей період. При грудному вигодовуванні мамі потрібно відмовитися від споживання продуктів, що провокують підвищене утворення газів. Під час годування важливо стежити, щоб дитина не заковтував зайве повітря. Після їжі потрібно потримати малюка стовпчиком, поки він не отрыгнет накопичений повітря. Якщо вже з'явилися коліки, то дуже добре допомагає масаж або тепла пелюшка, прикладена до животика. Дискомфорт, спровокований тривалим перебуванням в підгузку, холодом, перегрівом може призвести до того, що дитина в 4 місяці погано спить вночі. При перегріві шкірні покриви починають червоніти. Те, що малюк замерз, можна зрозуміти, просто торкнувшись його за щічки. Якщо вони холодні, то потрібно вкрити дитини або одягти тепліше.
  Тривале перебування в мокрому підгузку може викликати досить сильне роздратування шкірних покривів і навіть попрілості. Шкіра у новонародженого дуже тонка і ніжна. Найкраще не допускати застосування підгузників постійно. Рекомендується періодично використовувати пелюшки. Попрілості супроводжуються печінням, сверблячкою і доставляють дитині значний дискомфорт. Після кожного миття дитини шкірні покриви потрібно просушувати, не допускати сильного укутування, проводити повітряні ванни. Багато батьків укачивают дитини перед сном, проте педіатри не рекомендують цього робити. У малюка вестибулярний апарат ще до кінця не сформований, тому під час заколисування він може себе почувати як на каруселях, від чого він ще більше плаче. Йому від цього може бути дуже погано.

  Неправильна атмосфера

  Комфортною для малюка вважається температура 18-22 градуси. Якщо в кімнаті дуже жарко, то потрібно як можна частіше провітрювати приміщення. Ліжечко потрібно розташувати подалі від вікна і опалювальних приладів. Після народження дитина ще не усвідомлює різницю між днем і вночі. Щоб він швидше влився в режим дня, потрібно створити дитині всі необхідні умови укладання, які допоможуть йому зрозуміти цю різницю. Вдень треба заколисувати малюка в напівтемряві. Вночі потрібно забезпечити максимально можливу затемненность кімнати. Підвищена активність завадить дитині нормально заснути. На фонові шуми малюк реагувати не буде, але якщо поруч з ним постійно перебуває багато людей і вони розмовляють, то нормального сну не буде.

  Вплив хвороб на сон

  Незалежно від віку малюка, повноцінний сон у дитини вважається одним з найбільш важливих діагностичних критеріїв стану його здоров'я. Уважна мама буквально відразу ж по зміні поведінки свого малюка зможе визначити його самопочуття. Якщо немовля став погано спати вночі, то це може бути ознакою погане самопочуття. Значущими вважаються такі відхилення, як:
 • несподіване пробудження посеред ночі з плачем ознаки неврологічних проблем та інших патологій;
 • бажання спати в незвичне для малюка час – перші симптоми інфекційної хвороби;
 • млявість і сонливість – прояви інтоксикації, зневоднення, високої температури.
 • Всі ці ознаки потребують підвищеної уваги та турботи батьків. Малюкові потрібно виміряти температуру, викликати лікаря. При неможливості виконати всі лікарські вимоги, якщо дитина відмовляється приймати ліки, потрібна госпіталізація.
  Дитина погано спить вночі: що робити, причини, методи корекції сну, поради педіатрів
  У період протікання будь-якої хвороби, особливо при протіканні гострих вірусних інфекцій, не варто забувати про створення максимально комфортних умов для малюка в дитячій кімнаті. Для запобігання постійного пересихання слизу в носі і органах дихання потрібно регулярне провітрювання приміщення. Якщо цього не робити, то малюк буде дуже погано спати і ризикує отримати бактеріальне ускладнення. У період гострого перебігу хвороби режим дня малюка може істотно змінюватися. Це означає зміщення і збільшення тривалості звичного періоду відпочинку. Відновлення колишнього режиму сну вважається хорошою ознакою настало одужання.

  Як прискорити засипання

  Якщо дитина 5 місяців погано спить вночі, то треба виробити власний підхід до убаюкиванию малюка. Важливо розробити ритуали вкладання дитини, а також привчити його до режиму дня. Через деякий час малюк буде сам хотіти спати в певні години. Найкраще виробити таку послідовність: годування, купання, сон.
  Дитина погано спить вночі: що робити, причини, методи корекції сну, поради педіатрів
  Добре розслабляє і заспокоює купання в теплій ванні з додаванням відварів трав. Якщо дитину турбують коліки, то можна дати йому кропової води або зробити масаж животика. Щоб дитина сам собі не заважав, на ніч його можна сповивати. Кімнату затемнити і заспівати колискову або просто поговорити з малюком тихим і спокійним голосом. Досвідчені мами радять повторювати однакові слова або фрази. Однакові дії рано чи пізно сформують звичку до засипання. Потрібно також пам'ятати про температурному режимі. Звикання до засипання вимагає досить багато часу. Потрібно враховувати те, що кожна дитина володіє своїм власним характером. Під час укладання не варто сильно привчати малюка до рук. Краще просто полежати поруч з ним, погладити, поговорити.

  Як забезпечити нормальний сон

  Коли дитина погано спить вночі, що робити бажають знати абсолютно всі батьки, так як їх дуже турбує ця проблема. Якщо серйозної патології у дитини виявлено не було, то спеціальне лікування не вимагається. У такому випадку батьки самі можуть подбати про сні свого малюка. Що робити, дитина погано спить вночі? Потрібно спочатку визначити пріоритети. Здорова дитина повинна спати в ті ж години, що і інші члени сім'ї. Це також потрібно для забезпечення благополуччя в домі. Якщо мама втомлюється від постійних недосипів малюка, то вона не може повноцінно за ним доглядати і виконувати роботу по дому. Важливо дотримуватися оптимального режиму. Він повинен бути зручний як для дитини, так і для батьків. Скільки потрібно укладати дитини, багато в чому залежить від його способу життя і біологічних ритмів. Прийнятий розпорядок обов'язково потрібно дотримуватися. Не самий кращий варіант спати разом з дитиною. Краще всього, якщо він буде відпочивати в окремому ліжечку в спальні разом з батьками. Не потрібно боятися розбудити сонного малюка вдень, якщо він дуже довго спить, так як потім дитина не дасть нормально виспатися вночі. Важливо оптимізувати режим годування. Діти по-різному реагують на процес споживання їжі. Одні після їжі хочуть спати, а інші – грати. У першому випадку дитину ввечері потрібно годувати щільно і ситно. Якщо ж малюк після їжі грає, то не потрібно його сильно багато годувати.
  Дитина погано спить вночі: що робити, причини, методи корекції сну, поради педіатрів
  Якщо немовля в 8 місяців погано спить вночі, то потрібно постаратися активно використовувати весь день. Дитина повинна бути весь час зайнятий під час неспання. Немовлятам теж потрібна нова інформація і спілкування. Обов'язково потрібно частину часу проводити на свіжому повітрі. У погану погоду потрібно погуляти на вулиці хоча б півгодини. Будинки важливо створити максимально комфортні умови для сну. Повітря в спальні обов'язково повинен бути свіжим. Не повинно бути накопичувачів пилу і обігрівачів. Матрац у дитини повинен бути рівним, щільним і помірно жорстким. Подушка до 2 років не потрібна. Можна просто трохи підняти узголів'я ліжка. Немовлятам під голову підкладають складену в кілька разів пелюшку. Не варто сильно кутати малюка. Краще надіти теплу піжаму. Дотримання цих простих правил дозволить всій родині спати спокійно протягом всієї ночі.

  Поради педіатрів

  Далеко не кожен знає, що робити: дитина погано спить вночі. Комаровський радить спочатку з'ясувати причину виникнення проблеми і тільки після цього усувати її. Деякі батьки звертаються до педіатрів з переживаннями щодо зміни сну малюка. Дитина приблизно в 9 місяців може почати здригатися, схлипувати чи сміятися. Лікарі вважають це нормою, так як дитина сприймає дуже багато інформації і намагається аналізувати її під час сну. У разі якщо дитина погано спить вночі і часто прокидається, Комаровський рекомендує поспостерігати за ним в денний час. Якщо вдень дитину нічого не турбує, він добре їсть, нормально розвивається, то не варто турбуватися щодо незначних змін нічного сну.
  Дитина погано спить вночі: що робити, причини, методи корекції сну, поради педіатрів
  Фахівці рекомендують замінити активні ігри перед сном замінити на більш спокійні заняття з малюком, наприклад, читання казок. Також рекомендується виконувати масаж. Плавні рухи маминих рук допоможуть розслабитися і заспокоїтися. Коли дитина погано спить вночі, що робити повинні знати всі батьки. Дуже важливо нормалізувати режим сну, а якщо є якісь проблеми з малюком, то відразу ж звертатися до лікаря.
  Читайте також
  Однорічна дитина погано спить вночі, часто прокидається
  Однорічна дитина погано спить вночі, часто прокидається
  До першого дня народження сон дитини часто нормалізується. Нервова система малюка стає міцнішою, а проблеми з животиком зазвичай відступають. Однак,
  Дитина 8 місяців погано спить вночі
  Дитина 8 місяців погано спить вночі
  У 8-місячних малюків достатньо причин для неспокійного сну. Щоб батьки не розгубилися, і розуміли, що робити і чим допомогти дитині, вони повинні
  Дитина 5 місяців погано спить вночі
  Дитина 5 місяців погано спить вночі
  У даній статті постараємося відповісти на одвічне питання багатьох матусь - чому в 5 місяців малюк погано спить вночі. Далі з'ясуємо основні причини
  Новонароджена дитина погано спить
  Новонароджена дитина погано спить
  Багато мам новонароджених малюків, на прийомі у педіатра скаржаться, що їх дитина дуже погано спить в нічний або денний час. Як впоратися з цією
  Дитина погано спить вночі, з чим це пов'язано?
  Дитина погано спить вночі, з чим це пов'язано?
  Чому дитина погано спить вночі? Практично кожен другий батько стикається з проблемою поганого сну у дитини. Однак, на думку медиків, така ситуація
  Скільки повинна спати новонароджена дитина?
  Скільки повинна спати новонароджена дитина?
  Практично всіх молодих батьків хвилює питання, скільки повинна спати новонароджена дитина. Адже одним здається, що їх малюк спить ...