Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Дитина поза шлюбом: визначення, права, обов'язки та поради юристів

Дитина поза шлюбом: визначення, права, обов'язки та поради юристів

17-02-2019, 18:41
455
0
На сьогоднішній день, згідно зі статистикою, народжуваність дітей поза шлюбом становить трохи більше двадцяти відсотків, і ця цифра щороку зростає. Позашлюбною дитиною вважається той, який з'являється на світ у родині, де стосунки батьків не оформлені в органах РАГСУ.

Цивільний шлюб

Дитина поза шлюбом: визначення, права, обов'язки та поради юристів
Для сучасній Росії сім'ї, які не зареєстровані в Рагсі, - досить поширене явище. З точки зору закону, так званий цивільний шлюб вважається простим сусідством. Але незважаючи на це, законодавчо позашлюбна дитина має такі ж права, що і дитина, народжена в шлюбі. Далі розглянемо детальніше питання про те, які норми закону захищають інтереси малюків, народжених поза шлюбу, а також як оформити дитину поза шлюбом.

Про закон

Дитина поза шлюбом: визначення, права, обов'язки та поради юристів
Держава не обділяє тих громадян, які були народжені поза шлюбом. Про це свідчать правові норми, що містяться в десятою та одинадцятою главах Сімейного кодексу РФ. У десятій главі прописані питання про встановлення батьківства, реєстрації новонародженого, а також про те, за яких обставин у дитини та їх батьків можуть виникнути взаємні права та обов'язки.

Встановлення батьківства

Дитина поза шлюбом: визначення, права, обов'язки та поради юристів
Встановлення материнства відбувається на підставі документів, що підтверджують народження малюка. Але щоб чоловік був офіційно визнаний батьком дитини, йому потрібно пройти встановлення батьківства. Для цього необхідно подати заяву, спільне з мамою малюка, в органи РАГСУ. Без участі матері батько дитини може самостійно подати заяву в разі її недієздатності або смерті, але тільки після згоди органів опіки або опікунської ради. При народженні дитини у зареєстрованому шлюбі батьком автоматично стає чоловік його матері. Але якщо дитина народжується поза шлюбом, то чоловік може стати законним батьком дитини безпосередньо з його згоди. У разі коли він відмовляється брати на себе батьківство, то визнати його можливо з допомогою судового розгляду. Причому матері неповнолітнього потрібно буде подати відповідну заяву та навести докази, що саме цей молодий чоловік є біологічним батьком дитини. В якості підтвердження в такій ситуації можуть виступати спільні покупки, фотографії, свідчення свідків та інше. При незначній кількості доказів суд може вимагати експертизу ДНК.

При виникненні спорів про батьківство його можна встановити в судовому порядку на підставі статті 49 СК РФ, причому подати заяву має право мати або опікун. В основному в суді факт батьківства встановлюється шляхом результатів експертизи ДНК, які виявляють відсутність або наявність родинних зв'язків. Процедура встановлення батьківства необхідна, якщо мама в подальшому бажає отримувати аліменти. До того ж при встановленні батьківства з'являється можливість отримувати спадщину як за заповітом, так і за законом.

Права дитини поза шлюбу

Дитина поза шлюбом: визначення, права, обов'язки та поради юристів
З правами неповнолітнього можна ознайомитися в одинадцятій главі Сімейного кодексу. Положення цієї глави закону свідчать, що у кожної дитини є право знати інформацію про своїх батьків, а також виховуватися в сім'ї своїх біологічних батьків. До всього іншого у статті 58 зазначено, що будь-неповнолітній (в тому числі і дитина, народжена поза шлюбом) має право носити прізвище батька. Дана стаття вказує на те, що малюк поза шлюбом наділяється повним набором прав. До того ж неповнолітній має право отримувати повне матеріальне забезпечення від своїх батьків. Варто зазначити, що при оформленні батьківства на батька покладаються обов'язки сплати аліментів на дитину поза шлюбом. Варто відзначити, що мати позашлюбних дітей за законом не має права отримувати аліменти на своє утримання, а тільки лише на неповнолітнього.

Реєстрація позашлюбних дітей

У нашій країні реєстрація дитини проходить в органах РАЦС і є обов'язковою процедурою. Як правило, цей процес передбачає особисту присутність матері з необхідним пакетом документів. У зв'язку з частою зміною норм і правил рекомендуємо уточнити перелік документів для оформлення малюка на офіційному сайті органів ЗАГС. Що стосується жінок, які не перебувають у шлюбі, то для них відомості про батька дитини можуть бути записані з їх слів. У разі коли чоловік визнає батьківство, з'явитися в органах РАГС повинні обоє батьків з документами, що підтверджують особу. До того ж для тих матерів, які не перебувають в офіційному шлюбі, є можливість не вказувати відомості про батька в свідоцтві про народження та присвоїти новонародженому своє прізвище. В подальшому, після встановлення факту батьківства, в реєстраційну книгу записів можуть бути внесені зміни, які стосуються відомостей про батька.

Список документів для реєстрації

Дитина поза шлюбом: визначення, права, обов'язки та поради юристів
При народженні дитини батькам необхідно зареєструвати його протягом першого місяця життя, тому важливо знати, як оформити дитину поза шлюбом. Для реєстрації малюка буде потрібно наступний пакет документів:
 • довідка про народження, видана в пологовому будинку;
 • паспорти батьків;
 • заяву про реєстрацію, складене матір'ю;
 • заява про встановлення батьківства, в разі якщо чоловік визнає себе таким.
 • Варто зазначити, якщо жінка не перебуває у шлюбних відносинах, то дитині присвоюється прізвище матері, а по батькові записується з її слів або просто може бути відсутнім.

  Розмір аліментів

  Раніше було зазначено: дитина поза шлюбом має абсолютно аналогічні права, як малюк, народжений в офіційному шлюбі. У зв'язку з цим розмір аліментів обчислюється за загальними правилами. Відмінність лише в тому, що звернення за аліментних виплатами може здійснюватися тільки при встановленні батьківства. При наявності офіційного батька існує два варіанти стягнення аліментів на дітей поза шлюбом:
 • Згідно з рішенням суду. Стаття 81 СК РФ свідчить, що на одну дитину покладається 1/4 частина всіх доходів батька, на двох дітей частка становить 1/3 а якщо дітей більше двох, 1/2 частина.
 • За угодою про сплату аліментів, де вказано термін аліментних зобов'язань, сума, відповідальність за недотримання умов, а також порядок перерахування.
 • В обох варіантах допускається виплата аліментів на дитину поза шлюбом у твердій сумі, що має на увазі під собою фіксовану суму, виражену в процентному співвідношенні. Варто врахувати, що вона не може бути менше суми зобов'язань, яка виплачується за із законом. Але у виняткових випадках, за рішенням суду, розмір аліментів може бути збільшено або зменшено. У подібних випадках враховується сімейний і матеріальний стан двох сторін. Наприклад, якщо у батьків відсутнє постійне місце роботи, а розмір заробітний плати не фіксований, то в такому випадку суд встановлює виплати у твердій грошовій сумі. Такий розрахунок є суто індивідуальним і здійснюється виходячи з мінімальної заробітний плати в регіоні та прожиткового мінімуму дитину. Аліменти сплачуються до досягнення дитиною вісімнадцяти років. У випадку якщо він надходить у вищий навчальний заклад на очну форму, виплата аліментних зобов'язань продовжується до досягнення двадцяти трьох років.

  Аліменти на матір малюка

  Дитина поза шлюбом: визначення, права, обов'язки та поради юристів
  У статті 89 СК зазначено, що право на виплати має дружина під час вагітності і в наступні три роки з моменту їх народження загального дитини. Цим же правом наділена і колишня дружина. З цього випливає, що якщо дитина народилася поза шлюбом, то у його мами немає прав на одержання аліментних зобов'язань на себе. Даний вид аліментів переслідує одну мету - захистити інтереси дитини та її мами. Насамперед, це пов'язано з тим, що жінка в цей час не здатна матеріально забезпечувати себе і свого малюка, оскільки в цей період дитина потребує постійного догляду. Отже, для звернення за призначенням аліментів потрібно дотримати певні умови:
 • Жінка може перебувати у стані вагітності, або вік загального дитини не перевищує трьох років.
 • Якщо встановлено факт батьківства.
 • Але варто відзначити, що виплата аліментів жінці передбачена тільки в тому випадку, якщо вона дійсно є що потребує матеріальної допомоги. На рішення суду впливає і стан чоловіка, оскільки він може бути безробітним і не в змозі виплачувати аліменти. Чоловік зобов'язаний сплачувати аліментні зобов'язання до виповнення дитині трьох років. Але якщо у матері дитини змінюється матеріальне становище в кращу сторону, пов'язане з виходом на роботу або повторним одруженням, колишній чоловік може перестати здійснювати виплати.

  В яких випадках суд може відмовити?

  Суд може відмовити у виплаті аліментних посібників матері дитини у наступних випадках:
 • Якщо жінку запідозрили у брехні. Бувають такі випадки, коли мати дитини навмисно приховує свої справжні доходи.
 • При вживанні спиртних напоїв та наркотичних засобів.
 • Враховується і той факт, коли причиною розлучення стали зради, пияцтво з боку дружини та ін.
 • Мають місце й інші обставини, які свідчать про негативний поведінці жінки.
 • Стягнення аліментів

  Дитина поза шлюбом: визначення, права, обов'язки та поради юристів
  Самим оптимальним варіантом є угода, укладена між батьками, завірене нотаріусом. Це говорить про те, що обидві сторони змогли домовитися і не мають претензій один до одного. У разі коли батько перестає сплачувати аліменти, прописані в угоді, достатньо лише звернутися з заявою про винесення судового наказу, якщо чоловік не заперечує, що він є батьком неповнолітньої. Важливо дотримуватися тільки одна умова - відсутність спору про долю дитини. Якщо у батьків не виходить прийти до мирного порозуміння, то варто звернутися в суд. Після чого виконавчий лист передається судовим приставам. У разі якщо боржник відмовляється від від добровільної виплати аліментів, державний службовець має право звернути стягнення на його майно.

  Поради юристів

  Юристи виділяють кілька важливих аспектів у цьому делікатному питанні, на які потрібно звернути увагу:
 • Дитина має право успадковувати майно, яке оформлено на матір. А спадщину по батьківській лінії може перейти тільки в тому випадку, якщо є факт батьківства.
 • Діти поза шлюбу мають можливість отримувати аліментні допомоги за судовим наказом або за рішенням суду.
 • Якщо батько відсутній, то ім'я, по батькові і прізвище дитини вказуються за бажанням матері.
 • Щоб зробити батька дитини поза шлюбу відповідальною особою потрібно офіційно оформити факт батьківства.
 • Читайте також
  Права та обов'язки підлітка
  Права та обов'язки підлітка
  Права підлітків часто порушуються, тому кожна дитина просто зобов'язаний їх знати, щоб вміти постояти за себе. Проте існують не тільки права, але й
  Безкоштовне харчування в школі
  Безкоштовне харчування в школі
  Не всі батьки знають, що деяким категоріям школярів покладено в школі безкоштовне. У нашій статті ми розповімо, які категорії дітей можуть на нього
  Документи на чергу в дитячий сад
  Документи на чергу в дитячий сад
  Перед багатьма батьками в певний момент постає питання надходження малюка в дитячий садок. Більшість з них перебувають у розгубленості, оскільки не
  Обов'язки батьків по вихованню дітей
  Обов'язки батьків по вихованню дітей
  В останні роки педагоги б'ють на сполох: батьки перекладають обов'язки по вихованню своїх дітей на садок, школу, а вдома - на комп'ютер і
  Дослідження подружньої пари перед ЕКО
  Дослідження подружньої пари перед ЕКО
  ЕКО передбачає проведення широкого обстеження як жінки, так і чоловіки. Воно включає в себе: Загальні дослідження стану організму
  Маленьке звернення до майбутнього батька
  Маленьке звернення до майбутнього батька
  Якщо Ви під час очікування малюка часто не в змозі розуміти вчинки своєї, здається давно знайомою і вивченою, дружини, то тіштеся тим, що така доля