Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » У дитини несиметричні складки на ніжках: причини, норма і відхилення, думки медиків

У дитини несиметричні складки на ніжках: причини, норма і відхилення, думки медиків

17-02-2019, 18:47
1073
0
Коли матуся виявляє, що у дитини несиметричні складки на ніжках, вона помітно хвилюється. Якщо до того ж вона чула, що це є ознакою того, що є деяке порушення у кульшовому суглобі, то у жінки може початися паніка. Не варто цього робити, хоча і без уваги залишати теж неприпустимо. Асиметричність шкірних складочок може бути і у малюків, які абсолютно здорові. Але от визначити — це відхилення або норма — може тільки лікар. Тому, якщо є хоча б найменші підозри, треба в нього проконсультуватися.

Причини появи

Перед отриманням виписки з пологового будинку молодій мамі необхідно навчитися правильному догляду за малюком. Тут їй надасть допомогу неонатолог і медичний персонал. Треба дуже уважно поставитися до догляду за областю пупочка і очищення носика, вушок. Несиметричні складки на ніжках у немовляти можливо виявити при згині його кінцівок. Треба подивитися область паху і колін. У разі наявності у карапуза відхилень відразу виникає підозра про те, що у нього дисплазія. Ось чому асиметрію потрібно простежувати навіть тоді, коли дитину виписали з пологового будинку.
У дитини несиметричні складки на ніжках: причини, норма і відхилення, думки медиків
Подібна ситуація спостерігатиметься, якщо недостатньо розвинулися тазостегнові суставчики. Для діагностики карапузів треба перевернути на живіт і постаратися якомога більше випрямити їм ніжки. Для початку слід звертати увагу на довжину кінцівки. Якщо у новонародженого несиметричні складки на ніжках, це буде свідчити про те, що під час розвитку дитини ще до народження була якась патологія.

Клінічну картину можна вважати посиленою, якщо буде деяке напруження при спробі розведення кінцівок. До того ж у ніжках чути характерне клацання. Рішення проблеми ортопедичної у крихт реально, якщо мами і тата вчасно звернуться до лікаря. Інакше дисплазія посилиться, а це призведе до деяких незручностей в ходьбі. В майбутньому у дитини може розвинутися кульгавість, яка залишиться на все життя.

Що являє собою дисплазія?

У деяких крихт до моменту народження структура кульшового суглоба поки ще незріла. Суглобові зв'язки дуже еластичні. І тільки до року остаточно сформуються навколосуглобових зв'язки і суглоб. Якщо ж у одних карапузів суставчики розвиваються правильно і в потрібний час, то в інших є деяке уповільнення в розвитку. Лікарі називають такий стан незрілістю суглоба. Несиметричні складки на ніжках у малюка (фото повністю відображає картину того, що відбувається) і можуть бути симптомом цього прикордонного стану між нормою і патологією. Якщо суглоб незрілий, це в подальшому може перейти в порушення розвитку, тобто в дисплазію. Тому не можна відкладати візит до лікаря, щоб діагноз був встановлений своєчасно і розпочато лікування.
У дитини несиметричні складки на ніжках: причини, норма і відхилення, думки медиків
Практично немає чітких критеріїв у діагностиці описуваного захворювання. Щоб підтвердити або виключити діагноз, необхідно зробити УЗД, а, можливо, і рентгенографію. Але деякі симптоми може побачити і сама мама:

 • якщо вона зігне ніжки в тазостегновому і колінному суглобах, одне коліно виявиться трохи вище іншого;
 • є деяка несиметричність пахових, підколінних і сідничних складочок;
 • якщо стегно крихти мама відводить убік, є обмеження.
 • Коли мама знаходить у свого чада хоча б один з таких симптомів, візит до ортопеда обов'язковий!

  Симптоми дисплазії

  Протягом перших дванадцяти місяців життя малюка необхідно показувати ортопеда не менш трьох разів. Для цього призначені 1 3 і 6 місяць життя малюка. Якщо існує необхідність, то треба зібрати комісію, щоб прослухати її авторитетну думку. Членами цієї комісії будуть уважно вивчені складочки і довжина кінцівок. Також не залишається без уваги і те, з якою динамікою відбувається загальний розвиток дитини. Діагностувати дисплазію у малюків можливо, лише беручи до уваги аналіз наявності інших симптомів:
 • У деяких ситуаціях асиметричність складок — це вроджена особливість крихти. Те, як розташований тазостегновий суглоб, не має абсолютно ніякого впливу. Але остаточний висновок робиться, виходячи виключно з результатів рентгену.
 • Різну довжину кінцівок можна спостерігати, коли час від часу починаються судоми. На тонус м'язів вони впливають негативно, чому і відбувається порушення положення складок. Підсумком є добре видимі зміни в симетрії.
 • Як продіагностувати будинку?

  Мами і тата зобов'язані з особливою увагою ставитися до свого крихті і час від часу проводити спеціальний огляд:
 • якщо дорослі намагаються зводити ніжки малюка, вони бачать, наскільки різні згини на ніжках;
 • мама намагається покласти дитину на животик, а він відразу починає плакати; до того ж малюк хоче швидше змінити позу;
 • якщо уважно вивчати складки на ніжках, можна виявити у дитини несиметричні складки на ніжках, тобто,немає схожості в районі паху і колін;
 • на одній ніжці складочки глибше, ніж на іншій.
 • Якщо є хоча б один з цих ознак, дитину треба терміново показувати ортопеда.

  Про профілактиці та лікуванні

  Чому у немовляти несиметричні складки на ніжках, тобто із-за чого виникає дисплазія, не з'ясовано до кінця і зараз. Але лікарі переконані, що якщо існує генетична схильність та патології вагітності, зросте ризик її виникнення. Причини наступні: перші пологи, великий малюк, тазове передлежання.
  У дитини несиметричні складки на ніжках: причини, норма і відхилення, думки медиків
  З метою профілактики, а також якщо тазостегновий суглоб незрілий, досить простих способів. Лікар може призначити масаж, широке сповивання і спеціальні вправи, які будуть необхідні в такій ситуації. Виявляється дисплазія вже на перших тижнях життя карапуза. Тому вчасно розпочате лікування за короткий проміжок часу дасть позитивний результат.

  Пізні складочки

  Але бувають випадки, коли несиметричні стегнові складки на ніжках у малюка мама виявляє набагато пізніше, приблизно до трьох або шести місяців. Провокатором хвороби виступають туге сповивання і неправильний догляд. Тому не потрібно сповивати ніжки малюка дуже туго. Адже тим самим мами обмежують їх рухливість і фіксують суставчики в неправильному положенні. Чим раніше хвороба виявлена, тим легше з нею боротися. Не варто нехтувати обов'язковими оглядами ортопеда, які, як правило, призначаються діточкам в терміни першого, третього і шостого місяців. Якщо так сталося і діагноз дисплазії підтвердився, не варто зневірятися. Треба своєчасно почати лікування, завдяки чому дитина, підростаючи, буде позбавлений від серйозних проблем.

  Профілактика

  Є випадки, коли з дорослішанням малюка його суглоб вправляється без допомоги ззовні. Станеться це, можливо, і завдяки постійному знаходженню в положенні, яке посприяє вправленню. Якщо буде необхідно, доктор пропише додаткові дії, які прискорять загоєння. Лікарі кажуть, що саме вправляння може статися тільки у діточок, яким ще не виповнилося трьох місяців. Не слід туго сповивати немовлят, тому що в цьому випадку підвищиться ризик того, що здоров'ю буде завдано шкоди. Сповивати треба певним чином: між ніжок малюка протягнути товсту пелюшку, для закріплення якої буде потрібен і другий примірник.
  У дитини несиметричні складки на ніжках: причини, норма і відхилення, думки медиків
  Якщо виявляються несиметричні складки на ніжках у малюка попереду або ззаду, підійдуть як профілактика проти дисплазії — спеціальні гімнастичні вправи, які повинні робити батьки з дитиною щодня. Гімнастика полягає в кругових рухах тазом і ніжками. У цей період розвитку у малюків дуже гнучкі кісточки, тому вправлення здатне статися саме собою. Мами і тата назавжди забудуть про тяжкий діагноз.

  Не забудьте про ортопеде!

  Отже, батьки побачили несиметричні складки на ніжках у малюка. Не треба одразу панікувати. Якщо захворювання — дисплазію — не діагностували до досягнення дитиною трьох місяців від роду, можливість її самостійного вправляння збільшується. Батькам потрібно вдаватися виключно до методу вільного сповивання. Добре буде впливати і гімнастика.
  У дитини несиметричні складки на ніжках: причини, норма і відхилення, думки медиків
  Педіатри радять двічі протягом перших шести місяців життя малюка прийти на прийом до ортопеда. Це може допомогти визначити патологію в самому початку розвитку. Чим раніше це станеться, тим більша ймовірність досягти позитивного результату за короткий час. Якщо ж дисплазію не піддавати лікуванню, у дитини можуть з'явитися проблеми не тільки під час сидіння, але і під час ходьби.

  Що робити мамам і татам при виявленні дисплазії?

  Звичайно, більшість батьків переймаються, коли в якийсь момент виявляють несиметричні складки на ніжках у малюка позаду або попереду. Але виявляється, дисплазії немає нічого страшного, особливо, якщо вчасно звернутися до лікаря. Батьки повинні уважно вислуховувати його рекомендації і надалі дотримуватися їх. Курс лікування зазвичай підбирається за кожного малюка окремо. Є і загальні параметри.
  Обстеження може і не виявити порушень. Так, несиметричні складки на ніжках у малюка попереду або ззаду можуть виникнути на тлі індивідуальних особливостей малюка.
  У дитини несиметричні складки на ніжках: причини, норма і відхилення, думки медиків
  Для позбавлення від гіпертонусу треба робити масаж і застосовувати електрофорез. Тільки лікар може визначити, наскільки інтенсивним має бути вплив і час, який повинен тривати курс. Позитивний результат можна побачити вже після терапії, яка триває десять днів. Якщо діагноз — дисплазія — підтверджено, саме ортопед може правильно підібрати методику лікування. У цьому випадку досить важливо, щоб цей доктор міг контролювати кожен його етап. Коли мама або тато помічають, що у дитини несиметричні складки на ніжках, треба негайно записуватися на прийом до фахівця. Тільки він проведе потрібні діагностичні заходи і підбере потрібний в такій ситуації курс лікування.

  Про лікувальних заходах

  Якщо хвороба має легку форму, малюка треба носити на масаж, завдяки якому значно зменшується гіпертонус м'язів. Тільки тоді, коли м'язи починають правильно діяти, лікарі відзначать норму. Лікар повинен ретельно обстежити кожного крохотулю і призначити кількість сеансів. Вони приберуть патологію, яка негативно позначиться на ході підростаючого малюка.
  У дитини несиметричні складки на ніжках: причини, норма і відхилення, думки медиків
  Якщо складочки нерівномірні, то іноді, в більш складних випадках на допомогу прийдуть стремена Павлика або шини Фрейка. Завдяки їм можна здійснити фіксацію нижніх кінцівок в необхідному положенні. На першому етапі лікування буде достатньо трошки розвести ніжки і трохи їх зігнути. Батькам потрібно розуміти: дуже важливо для здоров'я дитини якомога раніше діагностувати захворювання. Тому що швидше буде розпочато лікування, яке дасть хороший результат. Так, у немовляти буде тривати правильний розвиток і зростання.

  І на закінчення

  З цієї статті вже став зрозумілий важливий момент: щоб виявити у дитини несиметричні складки на ніжках, батькам зовсім не обов'язково бути медиками. Потрібно просто дуже сильно любити свого малюка і робити все, що необхідно для його гігієни і здоров'я. Складки є ідеальним місцем для того, щоб там з'явилися попрілості. При проведенні профілактики потрібно пам'ятати, що всі складочки на тілі малюка повинні перебувати в чистоті. Як додаткова міра — змащувати їх гіпоалергенним дитячим маслом або вазеліном. Якщо маму насторожує якась ситуація, необхідно одразу ж звертатися до лікаря. Батьки, пам'ятайте: краще витратити три-чотири дні на зайві обстеження, ніж потім протягом багатьох років лікувати запущені проблеми зі здоров'ям улюбленого крихти.
  Читайте також
  Дисплазія у дітей
  Дисплазія у дітей
  Дисплазія здебільшого асоціюється з порушеннями в тазостегнових суглобах, однак насправді існують і інші види цього захворювання. З нашої статті ви
  Складки на ніжках у новонароджених
  Складки на ніжках у новонароджених
  Навіть такі нюанси, як обробка складок на ніжках у новонароджених, викликають іноді у молодих батьків утруднення. Шкіра малюка настільки ніжна і
  Дисплазія кульшових суглобів у дітей: головне - вчасно діагностувати!
  Дисплазія кульшових суглобів у дітей: головне - вчасно діагностувати!
  Тазостегновий суглоб - одна з найважливіших складових опорно-рухового апарату, від його розвитку залежить формування ходи, постави. Тому дисплазія
  Вроджений вивих стегна: причини, симптоми і лікування
  Вроджений вивих стегна: причини, симптоми і лікування
  Дисплазія кульшового суглоба У нормі будь суглоб, в тому числі і тазостегновий, являє собою складний механізм з кісток, хрящів, зв'язок, м'язів.
  Дисплазія кульшового суглоба у новонароджених
  Дисплазія кульшового суглоба у новонароджених
  За статистикою, дисплазія кульшового суглоба - одна з найпоширеніших проблем, з якими новонароджених малюків призводять до ортопедів. Що це ...
  Вивих стегна у дітей: симптоми і методи лікування
  Вивих стегна у дітей: симптоми і методи лікування
  Вивих стегна у дітей являє собою неправильне положення голівки кістки стегна по відношенню до кульшової западини тазової. Дане захворювання має