Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Косоокість у дітей. Причини і лікування косоокості

Косоокість у дітей. Причини і лікування косоокості

16-09-2014, 15:46
1658
0
Косоокість у дітей. Причини і лікування косоокості
Косоокість
- це таке положення очей, при якому зорові осі не сходяться на даному предметі. Зовні це проявляється тим, що око відхиляється в ту або іншу сторону (вправо або вліво, рідше вгору або вниз, зустрічаються і різні поєднані варіанти). Якщо око приведений до носа, косоокість називають сходяться (зустрічається частіше), а якщо до скроні - розбіжним. Косити може одне око або обидва. Найчастіше батьки звертаються до дитячого офтальмолога, помітивши, що очі дитини дивляться «неправильно». Косоокість - це не тільки проблема зовнішнього вигляду. Ефект косоокості є наслідком порушень смаку та проведення зорової інформації по всій зорової системи дитини.
При косоокості у дітей знижується гострота зору, порушуються зв'язку між правим і лівим оком, а також правильний баланс між м'язами, які рухають очі в різні боки. Крім цього, порушується здатність до об'ємного зоровому сприйняттю. Косоокість може бути вродженим, але частіше воно виникає у ранньому дитинстві. Якщо патологія виявилася до 1 року, то її називають рано придбаної.
Можливе виникнення хвороби і в 6 років. Але найчастіше косоокість розвивається у віці від 1 до 3 років. При народженні дитина ще не вміє дивитися двома очима», здатність до бінокулярному зору формується поступово до 4 років. При цьому будь-яке відхилення зорової осі від точки фіксації потрібно кваліфікувати як косоокість і ні за яких обставин не розглядати як варіант норми. Це стосується навіть таких, здавалося б, косметично мало виражених випадків, як косоокість з малим кутом і непостійне косоокість. Найчастіше косоокість розвивається у дітей з далекозорістю - коли дитина погано бачить предмети, знаходяться поблизу. Косоокість також може розвиватися у дітей з астигматизмом.
При астигматизмі деякі ділянки зображення можуть фокусуватися на сітківці, інші - за або перед нею (бувають і складніші випадки). В результаті людина бачить спотворене зображення. Уявлення про це можна отримати, якщо подивитися на своє відображення в овальній чайній ложці. Таке ж спотворене зображення формується при астигматизмі на сітківці ока. Але хоча сама картинка при астигматизмі може бути розмитою і нечітко, людина зазвичай не усвідомлює цього спотворення, так як головний мозок «виправляє» його сприйняття. Косоокість може зустрічатися і при короткозорості - коли дитина погано бачить предмети, розташовані вдалині.
При косоокості на постійно оці, що косить поступово відбувається зниження гостроти зору - амбліопія. Це ускладнення пов'язане з тим, що зорова система, щоб уникнути хаосу, блокує передачу в мозок зображення предмета, який сприймає косить очей. Такий стан призводить до ще більшого відхилення цього ока, тобто косоокість посилюється.
Процес втрати зору залежить від віку виникнення патології. Якщо це сталося в ранньому дитинстві, в перший рік життя, то зниження гостроти зору буває дуже і дуже швидким. Причинами виникнення косоокості можуть бути:
спадкова схильність, коли захворювання є у найближчих родичів (батьки, дядьки, тітки та ін);
наявність того чи іншого оптичного дефекту (розфокусування) органу зору дитини, наприклад при далекозорості у дітей;
різні інтоксикації (отруєння) плоду в період вагітності;
тяжкі інфекційні захворювання дитини (наприклад скарлатина , дифтерія та ін);
неврологічні хвороби.Крім того, поштовхом до виникнення косоокості у дитини (на фоні передумов) можуть послужити висока температура (понад 38°С), фізична або психічна травма.

Лікування косоокості у дітей


Існує понад 20 різних типів косоокості. Зовні все вони виявляються відхилення зорової осі від точки фіксації, але за своїм причинним фактором і механізму розвитку, а також за глибиною порушень сильно один від одного відрізняються. Кожен тип косоокості вимагає індивідуального підходу. На жаль, навіть серед медиків побутує думка, що до 6-річного віку дитині з косоокістю нічого робити не потрібно і все само пройде. Це найбільша помилка. Будь-яке відхилення ока в будь-якому віці слід вважати початком хвороби. Якщо не вживати ніяких заходів, може відбутися втрата гостроти зору, і тоді лікування потребує набагато більше сил і часу, а в деяких випадках зміни стають незворотними.
Іноді косоокість у дитини буває уявним: з-за широкої перенісся новонародженого батьки підозрюють наявність цього дефекту зору, а його насправді немає - це всього лише ілюзія. У новонароджених очі посаджені дуже близько, а перенісся, у зв'язку з особливістю їх лицьового скелета, широка. По мірі формування лицьового скелета відстань між очима збільшується, а ширина перенісся зменшується. Ось саме в такому випадку все дійсно з віком проходить і виправляти нічого не потрібно, але визначити, уявне це косоокість або реальне, може тільки лікар. Будь-яка підозра на відхилення від норми має насторожити батьків і спонукати до якнайшвидшого відвідування дитячого офтальмолога.
Терміни профілактичного відвідування офтальмолога на першому році життя дитини. Перший огляд бажаний відразу після пологів. Треба сказати, що в пологових будинках не проводиться огляд офтальмологом всіх малюків без винятку. Неонатолог пологового будинку або дільничний педіатр можуть віднести малюка в групу ризику, тоді йому призначать консультацію окуліста вже в пологовому будинку або відразу після виписки. До групи ризику належать діти з обтяженою спадковістю щодо захворювань очей (якщо у батьків такі є), недоношені новонароджені, діти, які народилися при патологічних пологах, а також діти, батьки яких мають шкідливі звички (алкоголізм, куріння).
Далі огляд офтальмолога необхідний малюкові у віці двох місяців, півроку і у віці одного року. У ці терміни направляють до окуліста всіх дітей. Фахівець виявить наявність або відсутність у дитини далекозорості (короткозорості), гостроти та характер зору, кут косоокості і при необхідності направить на консультацію до інших спеціалістів, наприклад до невропатолога. Тільки після ретельного обстеження може бути розпочато комплексне лікування косоокості, що включає консервативну терапію і хірургічне лікування .
До консервативної частини лікування відносять методи, спрямовані на підвищення гостроти зору. При наявності далекозорості або короткозорості, за показаннями, дитині потрібні окуляри. Іноді вони повністю виправляють косоокість. Проте одного носіння окулярів недостатньо. Дуже важливо навчити дитину об'єднувати зображення з правого і лівого ока в один образ. Досягається це за допомогою комплексу лікувальних заходів, що проводяться курсами кілька разів на рік.
Лікування консервативне і проходить в ігровій формі. Крім цього, використовується метод оклюзії - закриття пов'язкою здорового ока протягом певного часу кожен день, для того щоб дитина привчався більше покладатися на слабкий очей. Слід особливо відзначити, що успіх лікування косоокості у дітей залежить від правильно підібраної індивідуальної тактики лікування. Комплекс лікування часто передбачає застосування як консервативного, так і, в більшості випадків, хірургічного посібники. При цьому до операції не потрібно ставитися як до альтернативи консервативному лікуванню.
Хірургія - це один з етапів лікування, місце та час якого залежать від типу косоокості та глибини ураження зорової системи. До хірургічного лікування і після нього слід проводити консервативні терапевтичні заходи, спрямовані на підвищення гостроти зору, для відновлення зв'язку між очима і стереоскопічного об'ємного зорового сприйняття - це досягається за допомогою спеціальних вправ.
Застосовують методики, що дозволяють підвищити функціональний стан зорової частини кори головного мозку, змусити зорові клітини кори працювати в нормальному режимі і тим самим забезпечувати правильне та чітке зорове сприйняття. Ці методики носять стимулюючий характер. Заняття проводяться на спеціальних приладах в амбулаторних умовах курсами по 2-3 тижні кілька разів на рік. В ході лікування на певному етапі, при наявності високої гостроти зору, відновлення здатності до злиття двох образів з лівого і правого ока в єдиний зоровий образ, при наявності відхилення очі, проводиться хірургічне втручання на м'язах очі.
Операція спрямована на відновлення правильного балансу між м'язами, що приводять у рух очні яблука (окорухові м'язи). Важливо розуміти, що операція не замінює терапевтичні методики, а вирішує конкретну задачу, яку неможливо вирішити консервативно. Для вирішення питання про терміни проведення хірургічного втручання має значення наявність у пацієнта достатньої гостроти зору. Чим раніше поставити очі в симетричне положення при прямому погляді, тим краще. Спеціальних обмежень за віком немає.
При вродженому косоокості важливо закінчити хірургічний етап-не пізніше 3 років, при придбаному - в залежності від термінів досягнення на консервативному етапі лікування хорошою гостроти зору і відновлення потенційної здатності до злиття зображень з двох очей в єдиний зоровий образ. Тактика хірургічного лікування розробляється в залежності від типу косоокості. З точки зору хірургії лікування постійної форми косоокості з великою величиною кута косоокості, коли око відхилений значно, не представляє великих труднощів.
Ефект таких операцій очевидний для пацієнта. А для хірургів з певною кваліфікацією не складе праці. Важко оперувати косоокість з непостійними і малими кутами. В даний час розроблені технології проведення розрізу без застосування ріжучого пристрою (ножиці, скальпель, лазерні промені). Тканини розсікаються, а як би розсовуються високочастотним потоком радіохвиль, забезпечуючи безкровне оголення операційного поля. Техніка операцій при косоокості мікрохірургічна, застосовується загальне знеболювання зі специфічним наркозом, що дозволяє повністю розслабити окорухові м'язи.
В залежності від обсягу операції тривалість її становить від 20 хвилин до півтори години. Дитина виписується додому на другий день після операції. При відсутності вертикального компонента (коли око не зміщений вгору або вниз), як правило, робиться одна або дві операції на одному і другому оці, в залежності від розмірів очного яблука і типу косоокості. Чим раніше досягають симетричного положення очі, тим сприятливіші перспектива лікування.
До школи дитина з косоокістю повинен бути максимально реабілітований. Якщо займатися проблемою косоокості комплексно, то лікування відбувається в 97% випадків. Завдяки своєчасно вылеченному захворювання дитина може нормально вчитися, позбавитися від психологічних проблем із-за дефектів зору, займатися згодом улюбленою справою.
Читайте також
Косоокість у немовлят
Косоокість у немовлят
Одним із приводів для занепокоєння батьків є слабкі очні нерви малюка, в результаті чого очі починають буквально роз'їжджатися в різні боки. У нашій
Косоокість у дітей
Косоокість у дітей
Косоокість у дітей не така вже й рідкісна проблема. Тим не менш, цей дефект піддається лікуванню, хоча і вимагає багато сил, часу і завзятості від
Гіперметропія у дітей
Гіперметропія у дітей
Гіперметропія у дітей називають далекозорість, яка може бути викликана різними причинами. Безумовно таке явище слід коригувати і лікувати. Про те, що
Астигматизм у дітей: симптоми і лікування
Астигматизм у дітей: симптоми і лікування
Астигматизм - розлад зору, при якому на сітківці відбувається формування неправильного зображення. Єдиний фокус відсутній. Причини
Далекозорість у дітей: принципи лікування
Далекозорість у дітей: принципи лікування
Більшість малюків можуть похвалитися нормальним зором. Певні проблеми у дітей починають розвиватися тільки тоді, коли внаслідок швидкого зростання
Косоокість у новонароджених
Косоокість у новонароджених
У новонародженого можна відзначити таку особливість: його зіниці то розходяться в сторони, то зсуваються до перенісся. Це функціональне ...