Зір у дітей не таке, як у дорослого. Тому далекозорість у новонароджених з часом зменшується і повинна зійти нанівець. Адже розвиток органа зору починається відразу після народження і триває до 12-14 років.
Що таке далекозорість?
При нормальному зорі світлові промені від предметів проходять через оптичну систему ока і зображення фокусується на сітківці, що вистилає очне дно. А при далекозорості зображення фокусується позаду сітківки. З-за цього зображення, яке отримує головний мозок, нечітке. Протягом перших десяти років життя дитини зір має сформуватися таким чином, щоб головний фокус змістився на сітківку.
Це відбувається в результаті природного розвитку та зростання очі. Якщо ступінь далекозорості не відповідає віковим нормам, то її розглядають як наслідок затримки росту очного яблука.
Зорова система в деяких випадках може сама компенсувати подібне порушення, але для цього необхідно постійне напруження м'язів ока. Правда, тут працює не зовсім природний механізм «дофокусировки»: гнучка дитяча зорова система усуває існуючий недолік за рахунок внутрішніх ресурсів, якщо вони є. В результаті зір у дітей вдалину може залишатися в нормі і відповідати віку досить довго. Перенапруженню зорової системи викликає серйозний дискомфорт. Малюк швидко втомлюється під час зорової роботи, адже підготовка до школи вимагає саме такої роботи: дитина вчиться писати, читати, виконує різні завдання. Все це сприяє появі головного болю, розвитку вегетосудинної дистонії, неврозів. Малюки часто без видимої причини стають примхливими, плаксивими, відмовляються робити уроки. У дитини може зіпсуватися навіть характер, з'явитися агресія. Але все це - лише захист організму від непосильних навантажень. При планових обстеженнях дитини, якщо окуліст обмежується лише перевіркою гостроти зору за допомогою таблиць, скомпенсированная далекозорість не виявляється. А такий стан справ може призвести до найсумніших наслідків.
Офтальмолог визначає, що у малюка «одиниця», на цьому обстеження закінчується. Що ж буде, якщо під цією «одиницею» ховається далекозорість? У якийсь момент «втомлена» зорова система не в змозі впоратися з проблемами. Це може статися в будь-який час і в залежності від різних причин - і в дитячому садку і в початковій школі або навіть в інституті. Молодий чоловік, який ніколи не мав проблем із зором, раптом починає погано бачити. Причому і на близькій відстані, і на далекому. Як же попередити подібне?
Профілактика зору у дітей
Слідкуйте за тим, щоб освітлення під час зорової роботи на близькій відстані було гарним і рівномірним. Інакше око, яке постійно переходить з освітленої ділянки на неосвітлений, змушений змінювати фокусування і напружувати акомодацію. Зорову роботу обов'язково треба чергувати з відпочинком. Не допускайте, щоб малюк довго читав, малював або сидів дивлячись в ноутбук , не відриваючись. Чим менша дитина, тим частіше і більше він повинен відпочивати. На зір серйозно впливає загальний стан здоров'я. Око знаходиться «на периферії» кровоносної системи. Тому нормальне кровопостачання, а значить, харчування і нормальна робота очі залежать від того, «доходить» чи кровопотік до них. Забезпечити це може тільки рухова активність: малюк повинен грати в активні ігри, бігати, стрибати. Загальнозміцнюючі заняття, спорт йому просто необхідні! Обов'язково раз на рік проводите комплексне обстеження зору у дітей , зорової системи на сучасному обладнанні. Ультразвукові прилади виміряють довжину очі, комп'ютерні авто-рефрактокератометры точно визначать, як світлові промені заломлюються. В результаті доктор поставить правильний діагноз. Тому не дивуйтеся, якщо «одиниця», яка була у дитини, на ділі виявиться далекозорістю.
Дорогі батьки! У дитячому віці багато проблем зі зором у дітей добре вирішуються за допомогою щадних методів. Постарайтеся не упустити час! Майбутнє ваших дітей - у ваших руках.