Вернуться назад Распечатать

Далекозорість у дітей: принципи лікування

Далекозорість у дітей: принципи лікування


Більшість малюків можуть похвалитися нормальним зором. Певні проблеми у дітей починають розвиватися тільки тоді, коли внаслідок швидкого зростання або неправильного способу життя (читання при поганому освітленні, занадто старанні заняття, телевізор) навантаження на зоровий нерв стає занадто високою. Однак далекозорість у дітей - це особлива проблема, яка заслуговує принципово іншого підходу.


Далекозорість у дітей: причини і лікування

Перш за все, слід розібратися в тому, які причини дитячої далекозорості. З анатомічної точки зору у дітей раннього віку очне яблуко коротше норми,а із-за цього після заломлення променів, фокус порівняно з нормальним переміщений за сітківку. Внаслідок цього зображення, що формується на очному дні, буде нечітким і розмитим.


Тому у всіх новонароджених і малюків віком до року спостерігається далекозорість (у немовлят - до 3 діоптрій). Але поступово у дитини, у міру зростання, збільшується розмір очного яблука. І потім оптичний фокус переміщається на сітківку, де і повинен перебувати в нормальному стані.


Що таке амбліопія?

Іноді у дитини далекозорість може бути і вище, ніж 3 діоптрії. Такі діти напружують очі, щоб більш чітко бачити предмети. У таких випадках зростання не завжди може компенсувати недолік зору. І тут виникають інші проблеми. Зокрема, з-за того, що в кору головного мозку не надходить чітке зображення, відбувається зниження функції клітин. Власне кажучи, у мозку відсутній стимул для правильного розвитку нейронів. В цілому така проблема веде не тільки до зниження гостроти зору, яке можна компенсувати очками, але й так званої «амбліопії».


Під цим терміном розуміють порушення зору, пов'язане безпосередньо з змінами у корі головного мозку. Це означає, що носіння окулярів тут не допомагає. При цьому амбліопія - це патологія, яка може розвиватися тільки у дітей, оскільки вся їхня нервова система дуже пластична, і будь-який сильний вплив на неї призводить до виникнення порушень.


Як лікують дитячу далекозорість?

Зрозуміло, всіх цих проблем можна уникнути, якщо вчасно звернутися до медиків. Регулярний профілактичний огляд - запорука того, що будь-які порушення зору будуть виявлені своєчасно. Якщо не лікувати амбліопію, вона може призвести до косоокості, що саме по собі вже досить неприємно.


Лікування далекозорості у дітей відбувається одночасно з лікуванням амбліопії. Для цього неодмінно потрібна очкова корекція. При цьому слід носити окуляри постійно, однак це зовсім не означає, що вони вже назавжди. Полидиафрагмальные окуляри (у побуті ми називаємо їх «з дірочками») носити можна, шкоди вони не принесуть, але істотного поліпшення зору вони не дають. Принаймні, сучасні наукові дослідження не показали таких результатів.


Існують і різні методики апаратного лікування. Всі вони абсолютно безпечні для дитячого здоров'я і, крім того, не дають хворобливих відчуттів, так що малюки переносять їх легко. Деякі методики припускають навіть ігрові моменти. Це може бути цілий курс лікування і проводити його необхідно кілька разів на рік, бажано 4-5 разів.


Всі ці сучасні технології дозволяють вилікувати амбліопію і поліпшити зір в переважній більшості випадків. Іноді в підлітковому віці може знадобитися додаткова лазерна корекція, однак таке трапляється доволі рідко.