Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Внутрішньочерепний тиск у немовлят

7-03-2015, 13:54
2080
0
Внутрішньочерепний тиск у немовлят
Багато батьків стикаються з такою проблемою, як внутрішньочерепний тиск у немовлят (ВЧТ). В нашій країні кожна друга ненька, довіряючи дитячих невропатологів, вважає, що у її дитини воно підвищений. Тим не менш, за кордоном такий діагноз ставиться набагато рідше. Пояснюється це тим, що:

 • По-перше, норма внутрішньочерепного тиску у немовлят достовірно не встановлена. На думку різних вчених-лікарів, вона може бути і 80/140 мм водного стовпа, і 60/200 в тих же одиницях виміру.

 • По-друге, вищевказані норми встановлені для новонароджених, які перебувають у горизонтальному положенні і перебувають у спокої. Однак грудні діти на прийомі у лікаря часто бувають неспокійними, що зумовлює неточність вимірювання.

 • По-третє, незважаючи на весь прогрес у медицині, поки не винайдено приладу для вимірювання тиску усередині голови малюка. Єдиний достовірний спосіб його вимірювання - введення голки у шлуночки мозку або в спинномозковий канал для подальшого вимірювання тиску рідини за допомогою манометра. Виняток становлять малюки, у яких не заріс джерельце, що дозволяє використовувати методику ультразвукової діагностики для визначення ВЧТ.


 • Таким чином, часто постановка даного діагнозу лише на підставі даних анамнезу є невірною і неточною. Однак, якщо діагноз постановлений однозначний, то батькам слід бути уважними до свого малюка.

  Симптоми внутрішньочерепного тиску у немовляти


  Більшість симптомів ВЧТ зустрічаються не тільки у хворих, але і у здорових дітей. До таких проявів відносяться:

 • занепокоєння;

 • тремтіння ручок і ніжок малюка;

 • часті вскрикивания;

 • косоокість (хоча дитяче косоокість вважається явищем фізіологічним);

 • випинання великого тім'ячка;

 • симптом випучіванія очей;

 • незвичайно швидкий ріст головки;

 • розходження швів черепа;

 • м'язовий гіпертонус ;

 • спонтанне розведення ручок з подальшим складанням їх на грудях.


 • Якщо спостерігаються одночасно кілька симптомів, то необхідно звернутися до лікаря.

  Причини внутрішньочерепного тиску у немовляти


  Підвищений внутрішньочерепний тиск у немовляти виникає унаслідок надлишку ліквору - спинномозкової рідини, що циркулює в спинному і головному мозку. Ліквор створює надмірний тиск на головний мозок, що може бути небезпечно для здоров'я малюка.
  ВЧТ часто виникає після складних пологів (обвиття пуповиною, затяжних пологів) і ускладненій вагітності (токсикоз, гіпоксії, відшарування плаценти ).
  Важливо знати, що ВЧД - не хвороба, а звичайний симптом, який свідчить про наявність тих чи інших захворювань. Це може бути гідроцефалія (здавлення мозку рідиною, яка скупчується в черепній коробці і не відтікає в потрібному обсязі), менінгіт, пухлини мозку, черепно-мозкова травма.

  Лікування внутрішньочерепного тиску у немовляти


  В даний час для лікування підвищеного ВЧТ лікарі намагаються не застосовувати медикаменти. Практикується підхід забезпечення природної реабілітації. Для цього мамам рекомендують якомога довше годувати малюка груддю, тісно емоційно контактувати з дитиною, дотримуватися режиму сну і неспання, побільше гуляти на свіжому повітрі.
  Внутрішньочерепний тиск у немовлят

  В окремих випадках застосовують діуретики (сечогінні препарати), заспокійливі, вітаміни, а також судинні препарати, що покращують кровообіг мозку. Багатьом малюкам рекомендують загальнозміцнюючий масаж, голкотерапію і плавання. Коли підвищення ВЧТ обумовлено порушеннями анатомії, діткам може бути проведена операція з відновлення відтоку ліквору.

  Внутрішньочерепний тиск у немовляти: наслідки


  Наслідками невылеченого підвищеного ВЧТ у грудних дітей можуть бути проблеми в психічному, а також фізичному розвитку. В окремих випадках цей прояв може говорити про розвиток епілепсії.
  Читайте також
  Внутрішньочерепний тиск у новонароджених
  Внутрішньочерепний тиск у новонароджених
  Внутрішньочерепний тиск у новонароджених може підвищитися короткочасно або носити регулярний характер. Ознаки ВЧТ проявляються через скупчення зайвої
  Внутрішньочерепний тиск у дитини
  Внутрішньочерепний тиск у дитини
  У вашої дитини часті головні болі, нудота і блювота? Він дуже нервовий і неуважний? Дані симптоми можуть вказувати на підвищений внутрішньочерепний
  Внутрішньочерепний тиск - симптоми у дитини
  Внутрішньочерепний тиск - симптоми у дитини
  Небагато знають про те, які симптоми вказують на внутрішньочерепний тиск у дитини, хоча багато чув про такий діагноз. Тому сьогодні наша стаття
  Гідроцефалія у дітей: симптоми, причини та лікування
  Гідроцефалія у дітей: симптоми, причини та лікування
  В товщі головного мозку людини є дуже тонкі щілиноподібні порожнини, всього кілька міліметрів товщиною - шлуночки мозку. Вони повідомляють системою
  Артеріальний тиск у дитини
  Артеріальний тиск у дитини
  Для новонароджених дітей нормою вважається тиск 70-80/40-50 мм рт. ст., для однорічних малят 90-92 /50-55 мм рт. ст., для підлітків цей показник у
  Цинаризин для новонароджених
  Цинаризин для новонароджених
  Здавалося б, у новонароджених немає інших турбот - тільки їсти, спати і набиратися сил. Але іноді навіть у таких малюків бувають проблеми зі