Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Норма білірубіну у новонароджених

7-03-2015, 14:27
4014
0
Норма білірубіну у новонароджених
У перші дні життя новонародженого може з'явитися жовтяничний колір шкіри і видимих слизових - з'являється фізіологічна жовтяниця новонародженого. Вона обумовлена тим, що в перші дні життя фетальний гемоглобін крові розпадається, замінюючись звичайним, а продуктом розпаду гемоглобіну є білірубін. При розпаді гемоглобіну утворюється непрямий білірубін, який зв'язується білком в печінці і перетворюється в прямий білірубін. Непрямий білірубін нерозчинний, він не виділяється з сечею, прямий розчинний, він виводиться з жовчю.

Норма білірубіну в крові новонародженого


У нормі прямого білірубіну міститься не більше 25% від загального білірубіну. При розпаді фетального гемоглобіну зростає рівень прямого білірубіну, який не встигає зв'язуватися альбуміном. Його максимальний рівень - на 3 день життя, після чого знижується протягом 1-2 тижнів. За цей термін з'являється і зникає фізіологічна жовтяниця , яка на відміну від патологічної, проходить безслідно і не потребує лікування.

 • При народженні дитини у пуповинній крові рівень білірубіну у новонароджених в нормі до 51 мкмоль/л.

 • В перший день життя зростання рівня білірубіну не повинен бути вище 51 мкмоль/л за годину. При цьому у доношених дітей максимальний підйом рівня білірубіну - до 256 мкмоль/л до 3-4 дні життя, у недоношених - не більше 171 мкмоль/л.

 • Середній рівень білірубіну в перші дні життя зазвичай не перевищує 103-137 мкмоль/л, а підвищення відбувається за рахунок непрямого білірубіну.


 • При фізіологічній жовтяниці не змінюється загальний стан дитини, колір сечі і калу, а також розміри печінки і селезінки, шкіра має апельсиновий відтінок, а жовтяниця зникає без лікування на 2-3 тижні життя. Ступеня фізіологічної жовтяниці:

 • 1 ступінь (жовтяничний колір тільки обличчя і шиї);

 • 2 ступінь (жовтяничний колір верхньої половини тіла до пупка);

 • 3 ступінь (жовтяничний колір обличчя, тулуба та верхніх відділів рук і ніг);

 • 4 ступінь (повне фарбування тіла в жовтяничний колір, включаючи стопи і кисті).


 • Причини підвищеного білірубіну у новонароджених


  Крім фізіологічної жовтяниці, буває і патологічна жовтяниця у новонароджених, при якій теж буде високий білірубін і жовтий колір шкіри і слизових. Види патологічної жовтяниці:

 • Гемолітична. З-за розпаду еритроцитів при конфлікті по групі крові або резус-фактору між матір'ю і дитиною, генетичних захворюваннях - микросфероцитозе, серповидно-клітинної анемії.

 • Паренхіматозна - через ураження печінки вродженими гепатитами, цитомегаловірусом, токсинами.

 • Кон'югаціонной - при порушеннях роботи ферментної системи і прямого зв'язування білірубіну.

 • Механічна - при порушеннях відтоку жовчі з-за обтурації жовчного міхура або печінкових проток при їх вроджених аномаліях, наприклад атрезиях.


 • При високих концентраціях білірубіну в крові (більше 324 мкмоль/л), він проникає через гематоенцефалічний бар'єр і впливає, як токсин, на мозок новонародженого (ядерна жовтяниця). Це викликає токсичну енцефалопатію зі зниженням всіх рефлексів, апатією, судомами і навіть загибеллю дитини.
  Норма білірубіну у новонароджених
  Ускладненнями ядерної жовтяниці можуть стати паралічі і парези, розумова відсталість і глухота.
  Лікування підвищеного рівня білірубіну у новонароджених
  Фізіологічна жовтяниця зазвичай не потребує лікування, при вираженому фарбуванні шкірних покривів можуть використовувати фототерапію, при якій сонячне світло прискорює зв'язування білірубіну. При патологічної жовтяниці, крім фототерапії, лікар зазвичай призначає дезінтоксикаційну терапію і навіть обмінне переливання крові.
  Читайте також
  Неонатальна жовтяниця
  Неонатальна жовтяниця
  Молоді матусі, тільки що подарували світові нове життя, часто стикаються з накопиченням надмірної концентрації білірубіну в крові малюка, що викликає
  Білірубін у новонароджених
  Білірубін у новонароджених
  Однією з перших проблем, з якою зіштовхують батьки тільки родившего дитини, є неприродна жовтизна шкіри малюка. Лікарі пов'язують це з високим рівнем
  Жовтянка у новонароджених - чим лікувати?
  Жовтянка у новонароджених - чим лікувати?
  Стикаючись з желтушкой у новонароджених, багато батьки починають хвилюватися: як так, тільки дитина народилася - вже якісь проблеми. Не варто відразу
  Жовтянка у новонародженого
  Жовтянка у новонародженого
  Жовтянка у новонароджених - природне явище, яке виникає в результаті адаптації маленького організму до життя поза маминого живота. Але іноді
  Норма білірубіну у місячної дитини
  Норма білірубіну у місячної дитини
  Багато батьків після народження малюка стикаються з таким явищем, як фізіологічна жовтяниця у новонароджених, яка викликана підвищеним вмістом
  Жовтяниця новонароджених
  Жовтяниця новонароджених
  Не слід відносити жовтяницю новонароджених до хвороб; її прийнято розглядати швидше як прикордонне стан між нормою і патологією, і навіть, напевно,