Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Шуми в серці у новонародженого

7-03-2015, 14:28
1912
0
Шуми в серці у новонародженого
Як відомо, практично всі органи плоду починають свою роботу ще до його народження. Так, серце сприяє просуванню крові по судинах, виробляється нирками сеча, залози синтезують гормони.
Тільки легені плоду є тим органом, який усередині жіночого організму не функціонує. З першим подихом вони розправляються і починають свою роботу.
Саме з народженням дитини серце починає функціонувати активніше. Тому мама нерідко може помітити, як лікар неонатолог, використовуючи стетоскоп, слухає у новонародженого тони серця, щоб виключити можливі шуми.
Класифікація
Всі шуми, що виникають у серці новонароджених дітей, можна поділити на безневинні і патологічні. Перші зазвичай виникають через утворення в серці додаткових хорд. При цьому не порушується гемодинаміка.
Патологічні шуми виникають при таких захворюваннях як:

 • дефект перегородки;

 • стеноз легеневої артерії ;

 • відкрита артеріальна протока.


 • Перераховані вище захворювання завжди супроводжує досить тяжка симптоматика, тому їх діагностика не викликає особливих труднощів.
  Причини шумів в серці
  Багатьох молодих батьків приводить в жах лише одна думка про те, що у новонародженої дитини можуть бути виявлені шуми в серці. Цей страх є необґрунтованим, так як діагноз не може бути поставлений лише в результаті аускультації.
  Причини шумів, діагностованих в серці у новонародженого, можуть бути різноманітними. У більшості випадків виникнення їх є результатом переходу внутрішньоутробного кровообігу до позаутробного. Так у плода по судинах тече виключно змішана кров, що пов'язано з анатомічними особливості. Змішування артеріальної і венозної крові в організмі дитини відбувається за наявності в серці 3 анатомічних утворень:

 • овальне вікно;

 • артеріальна протока;

 • венозний проток.


 • Після народження вони продовжують функціонувати ще нетривалий час і по мірі росту дитини закриваються. Саме тому, у перші дні життя можуть аускультироваться шуми, так як вищеперелічені освіти ще функціонують.
  Артеріальна протока
  Баталов (артеріальна) протока є утворенням, яке з'єднує між собою легеневої стовбур і аорту. Закривається він через 2 тижні з моменту появи на світ малюка. У рідкісних випадках він заростає до 2 місяців. Якщо ж після цього віку в ході ЕХО-КГ у серці недоношеної дитини діагностуються шуми, то це говорить про розвиток вродженого пороку.
  Овальне вікно
  Являє собою анатомічне утворення, яке знаходиться в перегородці, що розділяє порожнину передсердя. Його закриття, як правило, відбувається протягом першого місяця і пов'язана з поступовим, наростаючим збільшенням тиску в лівому передсерді. Багато мам, у новонароджених дітей яких діагностуються шуми в серці з-за наявності овального вікна, переживають і чи небезпечно це і якщо так, то наскільки? Нічого страшного в цьому немає - повністю закритися овальне вікно може і до 2 років, а його наявність практично ніяк не впливає на гемодинаміку.
  Шуми в серці у новонародженого

  Венозний протока
  Основна функція венозної протоки полягає у з'єднанні між собою нижньої порожнистої та ворітної вени. Зникає він дуже швидко після народження, і перетвориться в тяж, що складається з сполучної тканини.
  Незалежно від причини виникнення, будь-який шум у серці повинен бути підданий ретельної діагностики. Ті діти, у яких шуми є симптомом природженого вади серця , потребують постійному диспансерному спостереженні. При можливості проводиться хірургічне втручання, метою якого є ліквідація пороку.
  Читайте також
  Шуми в серці у дитини - причини
  Шуми в серці у дитини - причини
  Існують, так звані, функціональні шуми в серці, які є особливістю роботи серцевої системи у деяких дітей. Однак шуми можуть свідчити також про деякі
  Відкрите овальне вікно у новонароджених
  Відкрите овальне вікно у новонароджених
  Овальним вікном називають клапан, що з'єднує передсердя і в період внутрішньоутробного розвитку є відкритим. У нормі при народженні, коли малюк
  Хорда в серці у дитини
  Хорда в серці у дитини
  Деякі патології розвитку, на щастя, не несуть ніякої шкоди здоров'ю і не представляють небезпеки для життя. Відноситься це і до утворення додаткової
  Шуми в серці у дитини: причини і методи діагностики
  Шуми в серці у дитини: причини і методи діагностики
  Батьки часто лякаються, почувши на черговому огляді у педіатра фразу: « У вашої дитини шуми в серці ». Так як серце є життєво важливим органом...
  Вроджений порок серця у новонароджених
  Вроджений порок серця у новонароджених
  Вроджені вади серця у дітей (ВПС) - це патологічні стани, що об'єднують аномалії формування структури і положення серця, а також магістральних судин,
  Шуми в серці у дитини
  Шуми в серці у дитини
  Навіщо немовляті проходити обстеження у кардіолога? Часто педіатри наполягають на цій процедурі. Якщо під час візиту до лікаря батьки чують фразу про