Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Жовтянка у новонароджених - чим лікувати?

7-03-2015, 16:14
2985
0
Жовтянка у новонароджених - чим лікувати?
Якщо у вашого новонародженої дитини на другий чи третій день шкіра і (або) білки очей забарвилися в жовтуватий колір, то ви маєте справу з досить поширеним явищем, яке називають желтушкой новонароджених.
Від чого з'являється жовтянка?
Безпосередньою причиною жовтяниці у новонародженого є підвищений вміст білірубіну в крові. Білірубін - це речовина, яка утворюється при руйнуванні еритроцитів - червоних кров'яних тілець. Еритроцити містять гемоглобін, який бере участь у насиченні тканин і органів киснем. Коли малюк народжується на світ, він починає отримувати кисень не від матері, а безпосередньо з повітря при диханні. Особливий, ембріональний, гемоглобін стає не потрібен організму дитини, і містять його «зайві» еритроцити починають руйнуватися, виділяючи білірубін, має жовте або оранжеве забарвлення.
Переробкою і виведенням з організму білірубіну «завідує» печінка. Якщо вона у новонародженого досить розвинена, білірубін виводиться з організму дитини з меконієм (калом новонародженого) і сечею. Але часто навіть у здорових дітей в перші дні життя спостерігається незрілість ферментних систем печінки - в цьому випадку білірубін не виводиться з організму, а розноситься кров'ю по тілу. Саме він і забарвлює тканини: шкіру і слизові оболонки - в жовтий колір. В результаті ми і спостерігаємо те, що прийнято називати желтушкой новонароджених.

Як позбутися від жовтяниці?


Насамперед потрібно розібратися, за допомогою лікарів, з яким видом жовтяниці ви маєте справу. У більшості випадків (60-70% новонароджених, частіше - у слабких і недоношених) спостерігається так звана фізіологічна жовтянка. Це не хвороба, і лікувати її, як правило, не потрібно. Найкращі ліки від фізіологічної жовтяниці - раннє і часте прикладання до грудей. Якщо дитина отримує материнське молоко, фізіологічна жовтянка зазвичай проходить сама собою через 2-3 тижні. Дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, рекомендують при фізіологічній желтушке додатково поїти водою з відваром шипшини.
Искусственникам, слабким і недоношеним дітям, як правило, ще в пологовому будинку проводять сеанси фотолікування - опромінення спеціальною лампою від жовтяниці. Під дією світла «непотрібний» білірубін розпадається на нетоксичні похідні, які виводяться з організму з калом і сечею.
Якщо жовтянка не проходить довше 3-х тижнів - це привід замислитися, чому. Тривалий зміна забарвлення шкіри і слизових може говорити про наявність патологічної жовтяниці. Також приводом для занепокоєння є:

 • сонливість дитини, мляве смоктання;

 • зеленуватий відтінок шкіри;

 • знебарвлені або, навпаки, занадто темний колір випорожнень і сечі;

 • невідповідність нормі вмісту в крові білірубіну, гемоглобіну, еритроцитів, ретикулоцитів.


 • Патологічна жовтянка у новонароджених вимагає негайного лікування, яке призначить лікар у відповідності з причиною захворювання. Про лікуванні такої жовтяниці в домашніх умовах не може бути й мови. В залежності від причин, виділяють декілька видів патологічних жовтяниць новонароджених:

 • Гемолітична. Виникає при несумісності матері і плоду по групі крові та (або) резус-фактором, який призводить до масового руйнування еритроцитів у крові дитини.

 • Кон'югаціонной. Порушення процесів переробки білірубіну, викликане спадковими захворюваннями.

 • Жовтянка у новонароджених - чим лікувати?
 • Печінкова. Викликана ураженням печінки - інфекційним або токсичним (наприклад, гепатит).

 • Механічна. Спричинена механічним порушенням відтоку жовчі внаслідок анатомічних особливостей або кіст жовчних проток.


 • Нелікована тривала жовтянка може призвести до білірубінової енцефалопатії, або ядерної жовтяниці, при якій розвивається токсична поразка білірубіном сірої речовини головного мозку. Це призводить до сонливості, млявості, зміни рефлексів, у крайніх випадках - до паралічів, глухоті, розумової відсталості.
  Читайте також
  Білірубін у новонароджених
  Білірубін у новонароджених
  Однією з перших проблем, з якою зіштовхують батьки тільки родившего дитини, є неприродна жовтизна шкіри малюка. Лікарі пов'язують це з високим рівнем
  Фізіологічна жовтяниця новонароджених
  Фізіологічна жовтяниця новонароджених
  Дуже часто у новонародженої дитини проявляється так звана фізіологічна жовтянка. Вона виникає в результаті того, що печінка ще не до кінця
  Норма білірубіну у новонароджених
  Норма білірубіну у новонароджених
  Жовтянка у новонароджених не вважається захворюванням, якщо білірубін у крові не перевищує фізіологічні норми. Який рівень білірубіну є нормальним
  Жовтяниця у новонароджених - причини
  Жовтяниця у новонароджених - причини
  Почувши діагноз "жовтяниця" у новонародженої дитини, багато батьків лякаються. І, дійсно, звідки у щойно народженого малюка може виникнути таке
  Жовтянка у новонародженого
  Жовтянка у новонародженого
  Жовтянка у новонароджених - природне явище, яке виникає в результаті адаптації маленького організму до життя поза маминого живота. Але іноді
  Жовтяниця новонароджених
  Жовтяниця новонароджених
  Не слід відносити жовтяницю новонароджених до хвороб; її прийнято розглядати швидше як прикордонне стан між нормою і патологією, і навіть, напевно,