Все про вагітність, пологи
і виховання малюка

Білірубін у новонароджених

7-03-2015, 17:10
1860
0
Білірубін у новонароджених
Білірубін - це жовчний пігмент жовто-коричневого кольору, який утворюється при руйнуванні гемоглобіну та інших білків крові і міститься у плазмі. Норма білірубіну в крові дорослої людини і новонародженого розрізняється. У дорослих та дітей старше 1 місяця його вміст коливається між 85 і 205 мкмоль/л У новонароджених рівень білірубіну може бути підвищений до 205 мкмоль/л і більше.
Такі високі показники білірубіну у новонароджених цілком зрозумілі. Поки дитина перебуває в утробі матері, він самостійно не дихає. Кисень надходить у його тканини з допомогою еритроцитів, що містять фетальний гемоглобін (гемоглобін плода). Після народження цей гемоглобін руйнується, так як він вже не потрібен. В результаті цього у новонародженого може спостерігатися високий білірубін. Це непрямий (вільний білірубін, який є нерозчинним, нирками вывестись не може і буде циркулювати в крові дитини до тих пір, поки його ферментні системи повністю не дозріють. Через деякий час, коли ці системи у новонароджених зможуть активно працювати, непрямий білірубін буде перетворений в прямій і виведений з організму.

Жовтяниця новонароджених
Підвищення білірубіну вище норми обумовлює появу жовтяниці новонароджених, яка може бути:

 • фізіологічною;

 • патологічною.


 • Фізіологічна жовтяниця
  Буває приблизно у 70% всіх малюків, з'являється на 3-4 день і з часом безслідно зникає без шкоди для організму. Рівень підвищення білірубіну в крові у новонароджених залежить від ступеня зрілості плоду, а також від того, як протікала вагітність у матері: не було якихось захворювань або інших проблем. Часто виникнення жовтяниці провокують внутрішньоутробна гіпоксія плода, асфіксія, цукровий діабет у матері.

  Патологічна жовтяниця
  При значному підвищенні білірубіну в крові у новонароджених розвивається патологічна жовтяниця, причинами якої можуть бути:

 • несумісність матері і дитини за групами крові або резус-фактору;

 • генетично обумовлене руйнування еритроцитів;

 • інфекційні ураження печінки;

 • механічні жовтяниці;

 • обструкції кишечника;

 • синдром Жильбера (конституціональна печінкова дисфункція);

 • гормональні порушення та ін.


 • Як ми бачимо, причин досить багато, і розібратися в них може тільки фахівець.
  Важливим методом діагностики є дослідження аналізу крові у новонароджених на білірубін і його фракції. На підставі цього та інших аналізів і обстежень лікар встановить діагноз і призначить необхідне лікування.
  Небезпека дуже високого рівня білірубіну у новонародженого в тому, що він не може повністю блокуватись альбуміном крові і потрапляє в нервову систему, надаючи на неї токсичну дію. Це небезпечно для головного мозку і життєво важливих нервових центрів. Такий стан називається «білірубінової (ядерної) енцефалопатією» і проявляється в першу добу після народження у вигляді наступних симптомів:


 • сильна сонливість;

 • зниження смоктального рефлексу;

 • судоми і рухове занепокоєння;

 • зниження артеріального тиску;

 • збільшення печінки і селезінки.


 • До шести місяців у дитини можуть з'явитися порушення слуху, уповільнення розумового розвитку, паралічі. Тому високий рівень білірубіну у новонароджених завжди вимагає серйозного лікування, а в подальшому диспансерного спостереження у невролога.

  Як знизити білірубін у новонародженого?


  Білірубін у новонароджених

  При фізіологічній жовтяниці найефективнішим методом зниження високого білірубіну є світлолікування (фототерапія). Під впливом світла непрямий білірубін перетворюється в нетоксичний «люмирубин» та протягом 12 годин виводиться з калом і сечею. Але фототерапія може дати побічні ефекти: лущення шкіри, рідкий стілець, які проходять після припинення лікування. Хорошою профілактикою і лікуванням фізіологічної жовтяниці є раннє прикладання до грудей і часті годівлі. Молозиво сприяє виведенню з організму меконію (первородного калу) разом з білірубіном.
  При патологічної жовтяниці крім фототерапії та частого годування грудним молоком необхідно лікування з урахуванням причини виникнення захворювання. Дане лікування проводиться в дитячому стаціонарі лікарями-неонатологами.
  Не забувайте, високий білірубін у новонародженого завжди є предметом пильної уваги та динамічного спостереження.
  Читайте також
  Неонатальна жовтяниця
  Неонатальна жовтяниця
  Молоді матусі, тільки що подарували світові нове життя, часто стикаються з накопиченням надмірної концентрації білірубіну в крові малюка, що викликає
  Жовтянка у новонароджених - чим лікувати?
  Жовтянка у новонароджених - чим лікувати?
  Стикаючись з желтушкой у новонароджених, багато батьки починають хвилюватися: як так, тільки дитина народилася - вже якісь проблеми. Не варто відразу
  Фізіологічна жовтяниця новонароджених
  Фізіологічна жовтяниця новонароджених
  Дуже часто у новонародженої дитини проявляється так звана фізіологічна жовтянка. Вона виникає в результаті того, що печінка ще не до кінця
  Норма білірубіну у новонароджених
  Норма білірубіну у новонароджених
  Жовтянка у новонароджених не вважається захворюванням, якщо білірубін у крові не перевищує фізіологічні норми. Який рівень білірубіну є нормальним
  Норма білірубіну у місячної дитини
  Норма білірубіну у місячної дитини
  Багато батьків після народження малюка стикаються з таким явищем, як фізіологічна жовтяниця у новонароджених, яка викликана підвищеним вмістом
  Жовтяниця новонароджених
  Жовтяниця новонароджених
  Не слід відносити жовтяницю новонароджених до хвороб; її прийнято розглядати швидше як прикордонне стан між нормою і патологією, і навіть, напевно,