Шуми в серці у дитини - причини

Шуми в серці у дитини - причини
Функціональний шум в серці у грудної дитини вважається свого роду особливістю прояви серцевої діяльності у практично здорових малюків, але може спостерігатися і при порушенні роботи міокарда (серцевого м'яза), зміну гемодинаміки. Також, однією з безлічі причин появи таких шумів в серці у дитини може бути, наприклад, анемія. Такого роду шуми часто називають «невинними», т. к. їх наявність практично не позначається на здоров'ї і загальному стані малюка. Давайте спробуємо розібратися, що означає термін «шум в серці» у дитини, всі шуми небезпечні і чому вони з'являються.

Які причини розвитку систолічного шуму в серці у дитини?


З урахуванням анатомічних особливостей будови серця у дітей, прийнято виділяти такі види причин появи такого порушення:

 • вальвулярные - пролапси стулок серцевих клапанів, асиметрія півмісяцевих клапанів, додаткові півмісяцеві стулки, тригоноидизация півмісяцевих стулок клапанів;

 • хордальные - характеризується появою (помилкових) хорд шлуночків серця, зміна їх стану, порушення їх трансформації;

 • папілярні - зміна положення, форми, числа сосочкових м'язів, порушення їх тонусу при скороченні і розслабленні серцевого м'яза;

 • перегородочно-парієтальні – відкрите овальне вікно (ТОВ), аневризма міжпередсердної перегородки, Євстахієва заслінка, S-подібна деформація верхнього сегмента міжшлуночкової перегородки та ін.


 • Всі перераховані порушення в медицині прийнято називати малими аномаліями розвитку серця (МАРС). Вони часто поєднуються з вродженими вадами серця і один з одним, що необхідно враховувати при оцінці стану дитини і визначенні тактики ведення. Саме ці порушення і призводять до появи систолічного шуму в серці у маленької дитини.
  Пролапс мітрального клапана, як часта причина появи систолічного шуму
  Розібравшись з тим, чому у дитини в серці бувають шуми, і що вони значать, розглянемо найбільш часту причину їх появи, якою є пролапс мітрального клапана.
  Серед перерахованих вище вальвулярных причин, найбільш поширена з них - пролапс мітрального клапана (ПМК). Виявляється дане порушення у вигляді набухання 1 або обох стулок даного клапана, у напрямку розташованої ближче до центру серцевої камери. Згідно медстатистики, дане порушення зустрічається приблизно у 6-18% дітей різного віку, включаючи новонароджених. При цьому дівчатка страждають від цього захворювання в 2-3 рази частіше.
  Як правило, розвиток первинного ПМК зумовлено неповноцінністю сполучнотканинних структур самого клапана, наявністю малих аномалій клапанного апарату.
  Вторинна форма захворювання розвивається внаслідок розвитку спадкових захворювань сполучної тканини. В такому випадку відбувається накопичення, так званих кислих мукополісахаридів безпосередньо в самій стромі клапана. При таких захворюваннях серцево-судинної системи, як ревматизм, інфекційний ендокардит, неревматический кардит, пролапс може виникати як ускладнення.
  Відкрите овальне вікно (ТОВ)
  Подібного роду порушення також є причиною появи систолічного шуму в серці малюка.
  Шуми в серці у дитини - причини
  Характеризується наявністю невеликого короткого каналу між правим і лівим передсердями, який прикритий клапаном, розташованим в лівому передсерді. При такому порушенні скидання крові відбувається тільки в одному напрямку – справа наліво.
  Зрощення даного каналу відбувається за рахунок клапана і вторинної перегородки. В результаті, на місці вікна формується ямка.
  В нормальних умовах овальне вікно зазвичай закривається в період від 2 до 12 місяців після народження. Однак такий сприятливий варіант постнатального розвитку серцево-судинної системи має місце далеко не у всіх людей. За даними різних авторів, овальне вікно залишається відкритим у 20-40% (у середньому у 25-30%) осіб зрілого віку.