Соматотропний гормон

Соматотропний гормон
Соматотропний гормон (СТГ), як ще його називають, - гормон росту, являє собою речовина білкової природи, яка синтезується в передній частці гіпофіза. Основний виконуваною ним функцією є стимуляція росту, і як наслідок - збільшення розмірів тіла. Досягається це завдяки активізації анаболічних процесів. Крім того, цей гормон підвищує активність жирового, вуглеводного, а також мінерального обмінів.
Від чого залежить синтез соматотропного гормону в організмі?
Як процес біосинтезу, так і подальша секреція соматотропного гормону, залежать від різних впливів, які надає на організм, перш за все, нервова система, також залози внутрішньої секреції. Сам же процес синтезу регулюється гіпоталамусом, точніше його нейрогормонами.
Дія СТГ на організм здійснюється инсулиноподобными, ростовими факторами, і залежить як від кількості, так і від активності самих тканинних рецепторів гормону.
Як проявляється зниження секреції СТГ в організмі?
Найбільш часто соматотропний гормон знижений в дитячому віці. Якщо цей факт своєчасно не виявлено і не піддається корекції, будучи вже дорослими зростання таких людей не перевищує 130-140 див. При цьому спостерігається відповідне зменшення розмірів внутрішніх органів, що отримало назву в медицині спланхномикрии. У таких пацієнтів також відзначають і гормональні, а також і обмінні порушення. Так нерідко розвивається карликовість.
Що відбувається з організмом при надмірному синтезі СТГ?
Соматотропний гормон буває підвищений в організмі при наявності пухлини гіпофізу гормонопродуцирующего характеру. При цьому, в залежності від того, на якому етапі виникає порушення, виділяють 2 клінічних синдрому:

 • У дітей, яких процес окостеніння ще не завершено остаточно, відбувається різке посилення росту кісток, в результаті чого розвивається гігантизм.

 • Якщо порушення відбувається у дорослих, у яких процес окостеніння вже давно завершено, відбувається посилення росту кістки в ширину, що в кінцевому підсумку призводить до збільшення обсягу хрящової тканини. Як результат, спостерігається розширення кісток скелета, а також стоп, деформація суглобів, збільшення носа та вушних раковин. Тобто, кажучи іншими словами, - розвивається акромегалія.


 • Підвищення рівня СТГ в крові може викликати і прийом лікарських препаратів, зокрема містять глюкокортикоїди і прогестерон.
  Який рівень СТГ в організмі має бути в нормі?
  Норма соматотропного гормону в крові змінюється з віком. При цьому, для ранньої діагностики і своєчасного початку лікування, особливо важливий контроль рівня соматотропного гормону у дітей. Його рівень змінюється наступним чином:

 • діти 1-3 років: хлопчики (м) - 043-24 нг/мл; дівчата (д) - 05-35;

 • 4-6 років: м - 009-25; д - 01-22;

 • 7-8 років: м - 015-32 нг/мл; д - 016-54;

 • 9-10 років: м - 009-195 нг/мл; д - 008-31.


 • При підозрі на патологію у дітей проводиться аналіз на рівень соматотропного гормону, результати якого порівнюють з нормою. При цьому, в першу чергу враховують вік дитини.
  Що стосується дорослих, то норма цього гормону в крові складає до 10 нг/мл
  Соматотропний гормон
  Однак підвищення рівня при патології, наприклад, при акромегалії, досягає концентрації до 40-80 нг/мл Підвищення даного гормону до такого рівня також характерно й для:

 • гігантизму;

 • ХНН (хронічна ниркова недостатність );

 • гипергликимии ;

 • пухлини в легенях, шлунку.


 • Таким чином, при відставанні зростання дитини, особливу важливість для своєчасної діагностики патології, відіграє аналіз на соматотропний гормон.