Батькам доводиться часто водити дітей у поліклініку здавати загальний аналіз крові для контролю рівня гемоглобіну. Деякі з них чують в кабінеті педіатра діагноз - анемія. Так називають патологічний стан, при якому в одиниці об'єму крові концентрація гемоглобіну і кількість еритроцитів знижений.
Види анемії і причини її появи
Гемолітичною анемією у дітей називають групу захворювань, що характеризуються підвищеним руйнуванням еритроцитів, що викликається несумісністю груп крові матері і плода, деякими ліками, інфекціями, опіками. Існує і апластична анемія у дітей - це рідкісні патології системи крові, при яких зменшується виробництво клітин кісткового мозку.
Дефіцитними анеміями у дітей називають стану, коли в організм надходить недостатня кількість речовин, необхідних для утворення гемоглобіну. Поділяють залізодефіцитну і витаминодефицитную анемію. При останньому виді захворювання дитячого організму бракує вітамінів В6 В12 фолієвої кислоти, саме це і викликає патологію.
Найбільш часто зустрічається, є залізодефіцитна анемія у дітей, пов'язана з порушенням обміну заліза в організмі.
Гіпохромна анемія у дітей виникає в результаті порушення синтезу гемоглобіну, із-за чого утилізація заліза неможлива.
Однією з причин анемії у дітей є неповноцінне харчування або дефіцит заліза в їжі (наприклад, пізній введення прикорму, штучне вигодовування). До появи анемії можуть призвести дисбактеріоз, гастрит, харчова алергія, захворювання внутрішніх органів. Крім того, нестачі гемоглобіну у дитини сприяють патологічні стани майбутніх мам в період виношування: багатоплідна вагітність, порушення матково-плацентарного кровообігу, недоношеність.
Чим небезпечна анемія у дітей?
Гемоглобін складається з глобіну - молекули білка і молекули гему, що містить атом заліза, який з'єднується з киснем в легенях і розповсюджує його по організму. Тому нестача цієї речовини призводить до гіпоксії, зниження імунітету, а у тяжких формах - до затримки розумового розвитку.
Симптоми анемії у дітей
Малюки першого року життя при дефіциті заліза відмовляються від їжі. Їх шкіра стає сухою і шорсткою, волосся і нігті ламкими. До ознаками анемії у дітей відносяться і блідість шкіри, серцебиття, задишка - все це наслідок гіпоксії. Можливі скарги на головний біль, шум у вухах. Відзначається швидка стомлюваність і слабкість. При апластичній анемії спостерігається підвищена кровоточивість. Жовтяничний колір шкіри, збільшення селезінки і печінки характерні для гемолітичної анемії.
Лікування анемії у дітей
При виявленні анемії в першу чергу усувається причина, що викликала захворювання. При гемолітичній анемії показана гормональна терапія. Важкі форми апластичної анемії вимагають трансплантацію кісткового мозку.
При залізодефіцитній анемії обов'язковий прийом препаратів, що містять цей елемент. В даний час їх асортимент досить широкий, наприклад, актиферрин, мальтофер, ферронал, хеферол, сорбифер дурулес. Малюкам до 2 років зазвичай дають засіб в рідкій формі. Дітям старше прописують ліки у вигляді капсул або таблеток. Дозування призначається лікарем з урахуванням віку хворого. Крім того, вводиться спеціальна дієта, що сприяє посиленню всмоктування заліза (м'ясо, овочі і фрукти).
Профілактика анемії у дітей полягає в лікуванні дефіциту заліза у майбутньої мами, годування дитини грудним молоком або адаптованими сумішами з підвищеним вмістом заліза, заняттях спортом, прогулянки на свіжому повітрі.