Є хімічні елементи, постійне надходження яких в організм людини абсолютно необхідно.
Залізо необхідне для нормального протікання практично всіх процесів в організмі. І його недолік неминуче позначиться на зростанні та старіння тканин, імунітеті, освіта елементів крові, постачання органів і тканин киснем, роботі цілого ряду ферментів.
За участю заліза відбуваються синтез надзвичайно важливих для людини стероїдних гормонів, перетворення та виведення лікарських препаратів, синтез ДНК, ріст і спеціалізація клітин, регуляція генів. Тому дефіцит заліза у вагітних в тій чи іншій мірі зачіпає всі рівні: генетичний, молекулярний, клітинний, тканинний.
Залізодефіцитні стану за поширеністю стоять на другому місці після респіраторних вірусних інфекцій. У молодих жінок ці стани виявляються з частотою 40-60%. Складність у тому, що із-за важливості цього хімічного елемента організм приховує деяке його кількість на чорний день, і тому навіть істотний дефіцит заліза не завжди відразу стає помітним. Спочатку відбувається зниження його запасів. Все б нічого, але ж при цьому не відбувається зменшення витрачання заліза.
При здачі аналізів лабораторні показники: гемоглобін (Hb), еритроцитів (RBC), гематокрит (Ht), сироваткове залізо і менш відомі сироватковий феритин і коефіцієнт насичення трансферину на цьому етапі залишаються в межах норми. Такий стан зазвичай супроводжується збільшеним всмоктування заліза в шлунково-кишковому тракті.
Потім починається прихований (латентний) дефіцит заліза - коли спостерігається повне виснаження його запасів. При цьому ознак анемії ще немає. І тільки через досить значний час дефіцит заліза проявить себе ознаками залізодефіцитної анемії у вагітних , які можна побачити навіть при звичайному аналізі крові з пальця.
Продукти підвищують гемоглобін Різну здатність сполук заліза засвоюватися організмом називають біологічною доступністю.
Знижують засвоєння заліза: солі щавлевої кислоти (оксалати), у великій кількості містяться в помідорах, щавлі, шпинаті;
продукти, багаті клітковиною, і сполуки фосфору, які утворюють з них складні комплекси.
Посилюють всмоктування заліза: органічні кислоти: аскорбінова, янтарна, піровиноградна фруктоза, соляна кислота, цистеїн, сорбіт і алкоголь.
У розвинених країнах середній вміст заліза в їжі значно вище, ніж у країн. Проте навіть у розвинених країнах жінки, що сидять на дієті, теж частенько страждають від анемії. А адже жіночий організм і так втрачає багато заліза з регулярними крововтратами при:
рясних і тривалих менструаціях;
дисфункціональних маткових кровотечах;
міомі матки;
ендометріозі;
наявність внутрішньоматкових контрацептивів;
при гінекологічних та хірургічних операціях.
продукти, багаті кальцієм (йогурти, молоко , сир);
чай, кава;
продукти, багаті оксалатами і фосфатами.
слабкість;
часті головні болі;
запаморочення;
задишка при фізичному навантаженні;
шум у вухах, миготіння «мушок» перед очима;
серцебиття при незначному навантаженні;
порушення смакових відчуттів і нюху;
м'язова слабкість;
зниження апетиту.
Симптоми залізодефіцитної анемії у вагітних
Ось класичні ознаки дефіциту заліза в організмі: Характерно поява блідості, сухості і лущення шкіри, ламкість і випадання волосся, розшарування, поперечної смугастість і ламкості нігтів. Нігті часом набувають незвичайну ложкообразную форму. Розвивається атрофія сосочків язика, стоматит у куточках рота , диспепсичні розлади і ряд інших неприємних проявів. Все залежить від тяжкості і тривалості існування нестачі заліза. Якщо вчасно схаменутися і здати кров, то в сучасній лабораторії виявлять зниження рівня сироваткового феритину, сироваткового заліза в плазмі, збільшення трансферину - все це показники, що характеризують виснаження запасів заліза. На цій стадії утворення гемоглобіну ще не порушено і звичайний аналіз крові буде в межах норми. Однак при стресі або втрати крові запаси заліза зменшаться, і анемія проявить себе.
Лікування залізодефіцитної анемії у вагітних
Про ступінь тяжкості анемії судять по рівню гемоглобіну. В залежності від ступеня та стадії розвитку железодефицитного стану лікар підбирає лікування та його тривалість. Майте на увазі, препарати заліза обов'язково призначаються на тривалий термін (в середньому - 50 днів). Важливо дотримуватися цей режим, бо доведено, що неможливо відшкодувати дефіцит заліза однієї тільки дієтою без лікарських залізовмісних препаратів. Але і особлива дієта необхідна! В меню обов'язково має бути присутнім білок (150-160 г в добу) і аскорбінова кислота , яка сприяє утворенню комплексних сполук заліза. Комплексні сполуки заліза набагато краще всмоктуються в кишечнику.
Уникайте одночасно вживати з препаратами заліза те, що перешкоджає його всмоктуванню:
Сучасні препарати заліза вже не викликають такої кількості побічних ефектів, як раніше (нудоти, присмаку заліза мовою, порушення стільця). Багато ліків покриті спеціальною оболонкою, що захищає з'єднання заліза від взаємодії з травними соками і не дозволяє препарату подразнювати слизову оболонку шлунка. В нейтральній або слабощелочной середовищі кишечнику відбувається розчинення цієї оболонки, вивільнення і всмоктування заліза. Після того як рівень гемоглобіну стане нормальним, лікування потрібно продовжувати, щоб поповнити запаси заліза. Так що в залежності від тяжкості стану подібна терапія може тривати від 2 до 6 місяців. Сьогодні прийнято орієнтуватися на показники сироваткового феритину, сироваткового заліза і коефіцієнта насичення трансферину, щоб уникнути прихованого дефіциту заліза. Всі залізодефіцитні стани - це послідовні і оборотні стадії процесу втрати або накопичення заліза. Важливо, відчувши нездужання, якомога швидше вжити заходів, щоб без особливих моральних і матеріальних витрат відновити необхідні для всього організму «залізні запаси». Адже мамі потрібно багато сил і енергії!