Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Вишивка слов'янських оберегів: основні правила та символи

Вишивка слов'янських оберегів: основні правила та символи

13-12-2018, 13:12
1151
0
На вишивці слов'янські обереги – це не просто красиві символи, але ще й амулети, що захищають свого господаря. З давніх часів до наших днів дійшли символи і малюнки, пов'язані з вищими силами. Раніше ними прикрашали одяг і предмети побуту, щоб слов'янські божества сприяли людині. І сьогодні, як говорять багато, такі вироби, виконані з душею і власноруч, допомагають власникам подолати біди і повернути життя на краще. Які обереги найпоширеніші? Розглянемо докладніше, а також розберемо основні правила їх створення.

Історичний контекст

З давніх пір люди навчилися вишивати. Слов'янських оберегів ще не існувало – настільки довго людям відомо мистецтво вишивки. Як кажуть історики, ледь лише льон став доступний як сільськогосподарська культура, людство здобули робити нитка, а незабаром побудували перший верстат для вишивання. Так і почали вишивати. За приблизними історичними оцінками, подія трапилася близько семи тисячоліть тому. На думку деяких, на кілька тисяч років пізніше. Вперше почали вишивати стародавні єгиптяни. Пізніше розкопки фараонских гробниць дали уявлення про практикувалися в ті часи стилях і техніках: вишивки, які постали очам пізніх поколінь, були напрочуд вмілими.


Майстерність, що з'явилося в ті давні часи, поліпшувалося і вдосконалювалося, схеми ставали усе складніше, з'являлися нові стилі, а накопичені вміння передавалися між поколіннями. Візерунок дозволяв персони передавати сприйняття світу і уявлення про природні явища, непояснених для жили в ті часи людей. Так з'явилися народні мотиви. Більшість націй приділяло ткацтва і візерунків на тканині дуже велику увагу, не стали винятком і слов'яни. На вишивці слов'янські обереги – це не просто декоративні деталі, але наповнені змістом елементи, які давали оточуючим уявлення про власника речі. Деякі символи вишивали, щоб предмет захищав свого господаря, інші призначалися для активації якихось особистісних рис. Кожна лінія, будь-завиток і кожна схема наповнені глибоким змістом, збереженим до наших днів.


Вишивка слов'янських оберегів: основні правила та символи

Про правила

Щоб складається з слов'янських оберегів вишивка була корисною для свого власника, потрібно підпорядкувати робочий процес ряду правил, що дійшли до нас від мудреців із глибини століть. Зокрема, заборонено робити оберіг для себе особисто. Найбільшу силу буде мати виріб, виготовлене кровним родичем. Змусити іншого зробити собі річ не вийде – вона не буде мати сили. Знавці у цій області закликають максимально відповідально підбирати відповідний малюнок і колір, яким він буде виконаний. Ці аспекти відіграють чималу роль, мають певне значення. Лише освоївши тонкощі сенсу, приймають остаточне рішення. За роботу сідають, коли настрій хороший. Вышивающий повинен позитивно думати про те, кому предмет призначений. Не можна працювати в сильно зашумленому приміщенні. Слід вимкнути музику. Щоб вишивка мала силу, працює над нею повинен з головою зануритися в процес.
Не можна вишивати обереги, будучи хворим. Дівчатам заборонено працювати під час місячного кровотечі. Традиційно слов'янки не використовують пали. Якщо вишивка проводиться з використанням цих засобів, вона буде лише прикрасою, не несуть захисної функції.

Тонкощі процесу

Щоб вишивка хрестиком слов'янського оберегу мала сенс, потрібно зробити перший стібок строго по центру виробу. Далі працюють над центральною частиною малюнка і лише потім поступово просуваються до країв. Ножицями в процесі краще не користуватися. При необхідності закінчити нитку її припікають свічковим вогником. Поки робота не завершена, оберіг слід приховувати від інших людей, щоб жодне око не зіпсував річ. Не можна зшивати вишивку. Спершу предмет, який нею прикрашається, повністю готують, і лише після цього починають працювати над візерунками. Правда, щоб було простіше, ще на викрійці слід зазначити, де і які символи будуть розташовані згодом. Щоб вишивка принесла користь власнику речі, талісман активують. Обряд активації вимагає звернення до матеріалів, що символізує стихію, на допомогу якої розраховують. Якщо це вогонь, для активації потрібно полум'я свічки, на яких деякий час тримають виріб так, щоб воно не загорілося. Якщо звертаються до землі, потрібно насипати щіпку грунту або злегка потерти предмет каменем. Сподіваючись на допомогу води, предмет оббризкують або промивають під проточною, а потім висушують на сонці. Щоб отримати силу повітря, варто подути на виріб або ненадовго покласти його біля розкритого вікна.
Вишивка слов'янських оберегів: основні правила та символи

Поради та рекомендації

Люди, які знають про те, якою повинна бути містить слов'янські обереги вишивка хрестом, рекомендують створювати виріб так, щоб у ньому не було вузликів. Не секрет, що створення оберегів відрізняється від простої роботи над декоративною вишивкою, тому варто прислухатися до цього обмеження. Не менш важливо приділити увагу аспектам кольору. Вважається, що червоний, рудий – це відтінки, що захищають від зрадників і виключають невірність чоловіка. Для маленької дитини краще виготовити оберіг з червоного, чорного. Вибирають мотиви тварин, які відповідають характеру і вигляду дитини. Для дітей постарше (шкільного віку) більше підходять фіолетові, сині кольори – такі захищають людину від зовнішніх агресивних сил. Щоб зміцнити фінансове становище, вдаються до зеленим кольорам, що традиційно асоціюються з грошима. Темні нитки використовують, якщо оберіг призначений для жінки, яка не може зачати дитину. Можна виготовити призначений для захисту здоров'я слов'янський оберіг. Вишивка для чоловіків і жінок, уберегающая від захворювань – містить зображення дерева. Традиційно таку рослинність асоціюють з довголіттям. Класичний малюнок – ялина, вишита зеленими нитками.

Дотримання тонкощів – запорука успіху

Якщо передбачається виготовити вишивкою слов'янський оберіг для чоловіка або жінки і при цьому заплановано виріб невеликого формату, рекомендують для його оформлення використовувати тільки один колір ниток. Класичний спосіб вишивання – хрестиком. Слід розташовувати візерунок в непомітному місці. Наприклад, прикрашаючи хустку, символи поміщають в одному з кутів, роблячи їх досить невеликими, щоб не впадали в очі і не були помітні незнайомцям з потенційно недружніми намірами.

Якщо людина віруюча, перед початком роботи над вишивкою варто помолитися. Не буде зайвим зробити змова, якщо людина щиро вірить у його силу. Сучасні умільці зазвичай користуються для оформлення малюнка муліне. Не менш затребувана вишивка бісером. Останнє для створення оберегів хоч і допускається, але не рекомендується. Бісер виготовляється з синтетичного матеріалу, а значить, зроблене з його використанням буде мати спотворений сенс. Оберіг може вийти і зовсім безсилим – і все матеріалів. Як вважають досвідчені люди, бісером краще оформляти декоративні речі, а при створенні оберега – вишивати хрестиком натуральними нитками.
Вишивка слов'янських оберегів: основні правила та символи

Де і який?

Досвідчені люди, які багато знають про вишивку хрестом слов'янських оберегів, значення оберегів, радять прикрашати такими мотивами виріб за своїм смаком і вибором. Можна доповнити обрядовим декором практично будь-який предмет. Деякі вишивають символи на білизну, інші воліють браслети для постійного носіння, брелочки або підвіски. Можна зробити стрічку, якою прикрашають лоб. Якщо вирішено виготовити ляльку-мотанку, сила цього оберегу зросте, якщо прикрасити її фартух символом слов'янського божества. Як кажуть знаючі особи, чим частіше виріб стосується людини, тим вище буде магічна міць предмета. Дитині краще всього зробити вишиту іграшку, з якою він буде постійно грати. Виріб наповнюють зерном або вишневими кісточками. Для дівчинки більш доречна лялька, чий одяг прикрашена символами слов'янської віри. Православні діячі схвалюють хрестильні вишиті пелюшки і рушники, які готують спеціально до весілля молодої пари.
Розібравшись з вишивкою слов'янських оберегів та їх значенням, підібравши щось підходяще і виготовивши такий предмет для близької людини, не варто на цьому зупинятися. Виріб накопичує в собі негативну силу, негативний посил зовнішнього світу. Час від часу потрібно видаляти цю енергію. Досить акуратно вручну прати річ. Якщо не вдалося зберегти яскравість і привабливість декору, нитки порвалися і вицвіли, візерунок расшился, виходить, амулет захищає свого власника від сильного негативного зовнішнього посилання. Виріб потрібно віддати річці або залишити в лісі, попередньо подякувавши за захист коханого.

Про прикмети

Оскільки вишивка хрестиком слов'янських оберегів популярна з давніх пір, накопичено чимало спостережень, на підставі яких прийнято пов'язувати відбуваються з людьми події. Наприклад, якщо нитка заплуталася, значить, якийсь чоловік добре думає про ту, що працює над амулетом. Якщо довелося поранити великий палець, людина, якій призначений талісман, може зіткнутися з неприємностями. Якщо в процесі вишивки працює над виробом вколов палець, підсумок радує око акуратністю, але крапля крові впала, потрібно відразу загадати бажання. Швидше за все, воно незабаром збудеться. Правда, це не стосується пошкодження великого пальця. Як показали спостереження і свідчить життєва мудрість, якщо залишити незавершений амулет на ліжку, висока ймовірність більше не повернутися до роботи, тому слід уникати такого місця.
Вишивка слов'янських оберегів: основні правила та символи

Місяць і робота

Вишивка слов'янських символів, оберегів повинна проводиться у відповідності з місячним календарем, інакше виріб не буде володіти магічною силою або вона виявиться зовсім не такою, як хотілося б. Досвідчені люди радять працювати в першій чверті місяця. Якщо амулет призначений для дорослої персони, можна працювати у другу добу або на третій день. Якщо талісман створюється, щоб його власник був здоровий, краще працювати над візерунком у 4-й, 7-й, 10-й, 14-й дні місячного циклу. Щоб предмет допоміг від чогось позбутися, підходить третя чверть циклу, а самий кращий день – 20-й. По можливості всю роботу потрібно закінчити в слушний час. Якщо планується велику працю і з якихось причин немає можливості завершити його у вдалий час, достатньо почати в підходящий момент. Деякі символи слід робити, поки місяць наростає. На другий день працюють над амулетами з Колядником, Лельником. Тут доречна вишивка з Молвинцом, Білочкою. Можна вишити Подвійний коловрат, Радинца, Жар-колір. Велесов символ вишивають на 4-й або 6-й день, на 14-ий Свадебник, Макоша. Тоді ж працюють над Ладинцем і готують амулет з Рожаницей. При убуваючому місяці на 20-й день і на наступну добу слід зображати на виробі хрестиком Перунів цвіт або вишивати Одолень-траву. На 27-й день роблять амулети, покликані захищати від нечистої сили, негативної енергії. У п'ятницю вишивати суворо заборонено. Цей день слов'яни дарували Макоші, яка відповідала за жіночу половину роду. У недільний ранок також слід утримуватися від роботи над вишивкою – краще відкласти працю до післяполудневого часу.
Вишивка слов'янських оберегів: основні правила та символи

Макоша

Мабуть, це божество у слов'ян було одним з найбільш важливих і шанованих. Це помітно і за що дійшли до наших днів предметів, на яких є викликають до сили Макоші слов'янські обереги. Вишивка на таких виробах звертається до покровительки всіх дружин, допомагає тим, хто зберігає затишок в будинку і любить вишивати. Макоша традиційно вшановували як оберігає домашнє вогнище і традиції роду, сім'ї. Вона відповідає за продовження роду. Жінка, яка охороняється цією великою силою, врівноважена, спокійна, сильна. Прикрашений символами Макоші оберіг був гарантом здоров'я всіх, що живуть в будинку. Вважається, що він дарував злагоду в родині і залучав достаток. Традиційно над амулетами з такою символікою працювали в місячні дні: 10-й, 14-й. Досить цікаві висновки можна зробити, якщо розглянути збереглися до наших днів прикрашені вишивкою обереги: слов'янська богиня Макоша присутній практично на будь-якому талісман. Більшість тих, хто звертався до сили богів, звертався в першу чергу саме до неї. А вже якщо мова йшла про жіночий оберіг, то тут без знаків, присвячених Макоші, і зовсім не могло обійтися. Вважалося, що саме ця вища сила дарувала жіночого роду вміння вишивати. Завдяки Макоші люди навчилися прясти, ткати. Вона ж показала, як приготувати хліб і випрати речі, навчила доїння корови. Прийнято думати, що ця богиня дещо спрощує побутові турботи того, хто її цінує і поклоняється їй. З тяжкої долі роботи по будинку перетворюються в приємну метушню, яку радісно наповнювати свої дні.
Вишивка слов'янських оберегів: основні правила та символи

Особливості талісмана

Настільки часто зустрічається в прикрашених вишивкою хрестиком оберегах слов'янська богиня Макоша допомагає закликати додому достаток, благополуччя. Вважається, що вона сприяє процвітанню, дає подружжю взаєморозуміння, зміцнює зв'язки між родичами. Амулет гарантує, що діти з'являться на світ здоровими, будуть рости щасливими. Макоша дає людині спокій духу, робить його чуйним, добрим і сострадающим. Якщо подарувати людині оберіг з символами цієї богині, він буде сильніше вірити в чудеса, одночасно стають сприйнятливим до світу вищих сил. Жінка, що володіє таким талісманом, більш жіночна, її гідності привертають погляд, а недоліки губляться з виду. Багато говорять, що володіння талісманом з символами Макоші допомагає загострити підсвідомість, інтуїцію. Треба сказати, немає особливих обмежень в тому, кому дарувати прикрашені вишивкою хрестиком слов'янські обереги. Богиня Макоша допомагає кожному будинку, тому вироби, на яких є її символіка – це універсальний подарунок. Ритуальний предмет допоможе у вирішенні проблем та досягнення цілей того, хто не має чим більш підходящим для конкретної задачі. Як звертають увагу знавці, символ Макоші – один з варіантів написання солярного знака. Він живиться енергією світла, руйнує небезпечну темряву, сповнену злими помислами. Протидія не агресивна, але все ж ефективне. Основна ідея такого оберега – творення, збільшення сили світла у світі. Якщо власнику щось загрожує, талісман захистить його в міру своїх можливостей.

Целебник і Молвинец

Нерідко при виготовленні амулетів умільці вдаються до символу Целебника. Вишивка на слов'янському оберіг з такими знаками універсальна: вважається, що вона допоможе будь-якій людині. Не грає ролі, старий чи молодий, чоловік або жінка. Целебнику властива позитивна енергія. Такий символ спрощує відновлення після важкого захворювання. Вважається, що знаки захищають особу від пристріту і забезпечують тривалу життя. Не менш цікавий Молвинец. Цей знак захищає від негативної енергії, спрямованої на персону. Будь-які злі слова і думки, наговори, спрямовані власнику амулета, повернуться до джерела. Молвинец символізує бога Рода. Частіше орнаменти з такими прикрасами носять діти, жінки, оскільки вважаються більш сприйнятливими до прокльонів. Традиційно символом прикрашали підвіски, особисті речі, наручні прикраси. Обов'язково поміщали виріб, доповнене символами Молвинца, дитячу колиску. Якщо Молвинец захищає школяра, такій дитині буде простіше адаптуватися в соціумі. Рекомендують речі, прикрашені цією символікою, тим, хто змушений виступати перед численною аудиторією.

Ладинец

Цього оберегу притаманна дуже велика позитивна сила. Нерідко його використовували при прикрасі предметів вишивкою, слов'янськими оберегами. Ладинец, як кажуть знавці, формує неразрушими щит, що захищає людину від будь-якого прокляття. Він вберігає від жіночих захворювань і робить сім'ю щасливішими, дає всім мешканцям будинку здатність міркувати розсудливо. Як і всякий інший оберіг, Ладинец дарує захист лише добрій людині зі світлою душею. Альтернативне назва цього символу – хреста Лади. Він символізує гармонію і сімейне щастя, його пов'язували з любов'ю. Дуже часто речі, прикрашені цим символом, носили молоді дівчата, які побоювалися лихого ока. Щоб Ладинец завжди був сильним, потрібно вписати амулет у Коло. Жіночий оберіг гармонізує сутність носить його, дає душевний спокій, радість. Це позначається на зовнішньому вигляді, жінка стає привабливою, здорової красунею. Ладинец, використовуваний у вишивці слов'янських жіночих оберегів, як вважалося в давнину, дозволяв кожній відчути радість буття собою, а також повніше усвідомити свою жіночу суть. Традиційно перший промінь вишиті червоними нитками. Другий зможе бути червоним, чорним, зеленим, блакитним. Дуже часто в компанії зі слов'янським символом зображують троянди. Якщо дівчина отримала в якості презенту амулет, прикрашений символом Лади, найближчі 40 днів вона повинна носити спідницю або плаття. Будинки користуються халатами, сарафанами. Ладинец – парний символ Родовича. Комбінація цих двох символів – небесна сім'я.
Вишивка слов'янських оберегів: основні правила та символи

Сакральні символи: продовжуючи розгляд

Які символи тільки не використовуються для вишивки! В описах слов'янських оберегів можна знайти Громовника – його теж нерідко вибирають, коли хочуть оформити певний виріб із захисною символікою. Традиційно цей образ асоціювали з Перуном. Громовник являє собою солярний знак. Вважається, що він дає духовну силу, робить людину впевненою у своїх можливостях. Деякі запевняють, що Громовник в силах захистити від будь-якого ворога і відвести недоброзичливця. Багато переконані, що такий знак захищає від псування. Діткам символи Перуна не вирішуються, оскільки все, що пов'язане з цим богом, володіє дуже сильною енергетикою, причому вогненної, агресивною, іноді – руйнівною. Жінкам Громовник дозволений, але лише у надзвичайній ситуації – наприклад, коли потрібно вберегти будинок. Якщо дама змушена зібрати всі свої внутрішні сили, стати прикладом у якійсь ситуації, вона може попросити допомоги у Перуна через оберіг Громовника. Раніше часто можна було бачити в будинку вишивку, слов'янські обереги з символами Дажбога. Цей знак гарантує людині захист. Є два основних варіанти зображення. В прямій формі хрест береже від негативних думок і підступів людей, які бажають зла власникові амулета. Такий виріб захищає від захворювань і дає душевний спокій. Вважається, що воно залучає удачу і робить персону благополучним, успішним у справах. Такий символ можна використовувати особам будь-якого віку. Для зображення на предмет вдавалися до червоним ниткам. Альтернативний варіант написання – звенчатый хрест. Він забезпечує зв'язок з попередніми поколіннями. Даждьбог, як відомо з слов'янської міфології, править, поки не почнеться зима. Звенчатый хрест нагадує про це, одночасно дає достатньо енергії, щоб рід був у безпеці.

Зірки і вогонь

Збірники, що розповідають про слов'янські символи, обереги, їх значення у вишивці, зазвичай розглядають зірку хреста. Цей амулет має ромбоподібну форму, причому обидві сторони поширюються за межі кута. Символ призначений для залучення удачі. Якщо людина носить вироби, прикрашені такими зображеннями, він більш впевнений в власних можливостях, силах, а значить, здатний досягти дивного успіху. Втім, зірка хреста схвалює наполегливість і здатність трудитися не покладаючи рук. Лише така поведінка дозволить домогтися бажаного. Талісман акумулює енергетику персони, що користується ним. Не менш цікавий вогненний символ Сварожич. Збірники, в яких презентується зі схемами, описом слов'янська вишивка оберегів хрестом, розповідають, що Сварожич у давнину символізував зв'язок людини і його предків. Цей амулет дозволяє Роду бути єдиним у всіх колінах. Якщо персона охороняється символом, їй простіше виключити зі свого життя конфліктні ситуації, робити тільки обдумані вчинки. Людина оберігається вищими силами від зовнішньої агресії і негативних пристрастей. Сварожич особливо рекомендований тим, хто в силу своєї професійної діяльності змушений постійно ризикувати. Амулет, як можна дізнатися від носіїв народної мудрості, береже від травм, захищає життя та здоров'я, у тому числі психічне.

Хорс і Сварог

З присвячених схемами та описом слов'янських оберегів для вишивки хрестом видань можна дізнатися про Хорс. Цей символ асоціювався з важливим для слов'ян божеством диска Сонця. Візуально він виглядає як хрест, кінці яких загнуті всередину. Такий знак, як запевняють знавці, дає персони сонячну енергетику. Використання речей, захищених такими зображеннями, береже особистість від невдач, виключає непередбачувані втрати. Хорсу властива дуже сильна енергетика, яка навіть може захистити від небезпечного природного випромінювання. Сварог традиційно асоціюється з небом, вогнем. Він відображає вищу сутність, сотворившую світ, є божеством мудрості. Саме Сварог, як можна дізнатися з давніх міфів, створив закони, яким підпорядковувалося слов'янське суспільство. Символ захищає людини, що користується їм, а також спрощує оволодіння певним ремеслом. Вважається, що Сварог покровительствує тим, хто прагне творити, і дає особливі можливості в цій сфері. Традиційно це чоловічий амулет, який найбільше підходить людині, змушена тяжко працювати. Такі символи радять для спортсменів.
Читайте також
Пуловер
Пуловер "летюча миша" спицями: опис, покрокова інструкція та техніка в'я ...
Виріб, принцип виконання якого ми досліджуємо в представленому матеріалі, виглядає дуже стильно, а тому користується великою популярністю серед
Текстильна брошка - красиве і просте прикраса
Текстильна брошка - красиве і просте прикраса
Брошка - це декоративна композиція або ювелірний виріб, який можна прикріпити до одягу за допомогою шпильки. Вони можуть бути будь-якої форми, але
Що таке сокира? Значення слова
Що таке сокира? Значення слова
Що таке сокира? Це слово тісно пов'язане з латинським коренем, що позначає «сокиру», а також з церковно-слов'янським словом «січ» і з древненемецким
Метрики для новонароджених
Метрики для новонароджених
Хочете зберегти пам'ять про день народження свого малюка оригінальний подарунком? Зробіть метрику «хрестиком», а якщо самі не можете, попросіть у
Швидкість читання в 1 класі
Швидкість читання в 1 класі
Вже в першому класі у дітей важливим показником успішності є швидкість читання. Від неї залежить здатність дитини сприймати інформацію і його успіхи
Мультик про Бабу-Ягу
Мультик про Бабу-Ягу
Баба-Яга - герой слов'янської міфології, чаклунка, яка мешкає в лісовій глушині і найчастіше наділена негативними рисами. Але малюки із задоволенням