Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти

Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти

24-12-2018, 17:02
289
0
Солом'яних ляльок можна зустріти в народній творчості багатьох країн світу. Природний матеріал, що здавна використовувався людьми і в побуті, і в релігійних ритуалах. Плетіння з'явилося ще в період розвитку людської цивілізації. Спочатку використовувалися гнучкі гілки дерев і чагарників, стебла в'юнких рослин і смужки шкіри вбитих тварин. Плели посуд та одяг, взуття і предмети побуту, меблі і навіть стіни будинків.

Історія виникнення плетіння з соломи

З появою землеробства людина навчилася самостійно вирощувати пшеницю та інші зернові культури. Збираючи злаки для прожитку, люди після обробки зерна обов'язково залишали для господарських потреб солому. З неї робили підстилки худобі, покривали дах будинків, використовували як корм коровам і козам. Сподобався даний матеріал і майстрам рукоділля. З соломи виходили прекрасні чоботи та постоли, килимки під ноги і корзини або страви для їжі. Солом'яні ляльки робили для ігор дітей, а також для різних обрядів на свята. Поступово ремесло перетворювалося в мистецтво, адже кожен господар намагався зробити речі з соломи не тільки практичними і зручними у використанні, але і красивими зовні, бажаючи перевершити майстерністю сусідів і односельців.


Незважаючи на те що ми з вами живемо у 21 столітті, іграшки з соломи можна зустріти і в наших будинках і на масових народних гуляннях. У статті розглянемо історію солом'яних ляльок, яке значення вони мали в житті слов'янських народів, де їх можна побачити в наш час. Також читачі дізнаються, як можна самостійно зробити ляльку для гри дитині або на виставку, наділити її лікувальними властивостями або створити оберіг для членів своєї сім'ї.

Цінність матеріалу

Як ви вже зрозуміли, слов'янські народи всіляко використовували солому у своїй господарській діяльності, однак залишки від обмолоченого зерна мали для селян ще й магічне значення. Люди наділяли стебла злаків божественною силою, вони вірили, що в них укладена магія хлібного поля. Селяни проводили численні ритуали як перед посадкою пшениці, так і під час збору врожаю, вимолюючи у богів сприятливих умов для вирощування злаків, адже від цього залежало життя всіх членів суспільства.


Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти
Люди прикрашали перший зібраний ("зажиночный") і останній ("дожиночный") снопи. Існувала традиція сплітати останні стебла пшениці між собою, залишаючи їх недоторканими на полі. Вони прикрашали їх яскравими стрічками і квітами. З колосків робили вінки на голову дівчатам, використовували їх для декорування приміщень. Незабаром жатвенная обрядовість переросла в народну творчість, зберігалися традиції з покоління в покоління. Солом'яні ляльки величезного розміру, так звані хлібні опудала, робили з останнього зібраного снопа. Вважалося, що там знаходиться дух хліба. У різних народів вони мали свої зовнішні особливості. Але сенс у всіх вкладався один - задобрити богів, щоб отримати хороший урожай.

Святкування Масляної

Багато традиції древніх слов'ян збереглися і в наш час. Так, в останній тиждень перед Великим постом відзначається Масляна. Це традиційне свято зустрічі зими і весни. Прощання з зимовими холодами відзначається з розмахом. Крім смачних млинців і вареників, люди збираються на обряд підпалювання солом'яного опудала, яке символізує зиму.
Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти
Останній день святкового тижня раніше відзначали по-різному, залежно від губернії. Одні возили солом'яну ляльку на санях, щоб всі могли попрощатися із зимою. В інших організовувався цілий масничне поїзд із сотень возів. Є традиція оплакувати опудало під час похоронної процесії з попами і плакальщицами ззаду. Опудало зими укладали в корито або навіть справжній труну і несли через усе село, щоб всі жителі попрощалися з ним. Наприкінці Масниці солом'яну ляльку підпалювали. Часто у вогнище кидали поминальну їжу - відварені яйця і млинці. Ритуальний обряд спалювання "хлібного духа" закінчувався тим, що солому і попіл збирали і розкидали по полю, що символізувало майбутнє воскресіння його в зернах нового хорошого врожаю. У старовину люди плели ляльок з соломи невеликого розміру і зберігали їх у будинках на видному місці, вбираючи в одягу і хустки. В останній день Масляної ляльки кидали в піч і теж спалювали, а рештки соломи віддавали худобі.

Плетіння ляльок

Об'ємні фігурки здавна робили батьки для своїх малят. Окрім прямого свого призначення в якості іграшки, лялька наділялася ще й властивості оберега або лікарського засобу. Так, в солому при плетінні додавалися запашні трави від кашлю або іншої напасті.
Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти
За традицією східних слов'ян, у такої ляльки не зображували рис обличчя. Згідно з віруваннями, в фігурку з особою може вселитися злий дух, а якщо його немає, то лялька вважалася предметом неживим, тому парфуми не стануть там затримуватися. Існувала традиція перед весіллям робити великі фігури нареченого і нареченої і ставити їх біля воріт при вході у двір. Так як солома символізувала родючість, то ляльки повинні були сприяти появі потомства в сім'ї.

Солом'яна лялька "Стригушка"

Це найпопулярніший вид ляльок із соломи, яких часто називають танцюючими. Основна їх особливість полягає в тому, що нижній край спідниці не заплітається, а рівно підстригається ножицями, щоб вона добре утримувала вертикальне положення. Діти любили грати з нею наступним чином:
 • Лялька ставилася на рівну дощечку. Використовували поверхню столу або табуретки.
 • Дитина стукав кулаком поруч з лялькою і вона пускалася в танок - підстрибувала на місці і крутилася в різні сторони. Було враження, що вона дійсно виконує танцювальні рухи.
 • Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти
  Дітвора всіляко раділа такому плясу, тому батьки часто плели "стригушку" для малюків.

  Виготовлення ляльок з соломи

  Якщо ви вирішили навчитися мистецтву плетіння з природного матеріалу, то далі розглянемо, як зробити солом'яну ляльку своїми руками. Для початку потрібно після збирання врожаю вийти на пшеничне поле і назбирати довгу солому. Достатньо буде невеликого пучка.
  Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти
  Попередньо солому необхідно потримати в гарячій воді або під струменем пари, щоб матеріал розм'як і став гнучким. Солома має чудову особливість - після скручування фігурки вологий матеріал висихає і приймає необхідну форму, добре утримуючи кути і загини.

  Робота над фігурою ляльки починається з викладання пучка соломи на поверхню столу і обрізання країв, щоб вони були рівними. Далі робиться міцний каркас згинанням пучка навпіл. Вологий матеріал чудово впорається з таким завданням, на відміну від сухої соломи, яка трісне у місці згину матеріалу.

  Схема плетіння ляльки-жінки

  Майстер-клас з солом'яної ляльки почнемо з укріплення пучка соломи на каркасі. Можна використовувати як дріт, так і дерев'яну паличку. На стрижень надівається складений навпіл підготовлений пучок соломи. Залиште верхню частину недоторканою. Це буде голова персонажа. На рівні передбачуваної шиї туго оберніть кілька разів вологу соломинку і зав'яжіть вузлик ззаду. Довгі кінці вплетіть нижче в корпус тулуба.
  Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти
  Окремо на дроті роблять руки. Пучок соломи по краях зав'язують, а решта заплітають кіскою. Між прутами верхньої частини тулуба, трохи нижче шиї, вставити цю обплетену дріт і зігніть її руками вниз. Далі можна або просто перев'язати солому на лінії талії, або створити сукню зі шлейками через шию. В такому разі на готову ляльку надівається ще один тонкий пучок перегином навколо голови. Матеріал перехрещується спереду і знову зав'язується на рівні талії. Ляльку можна перев'язувати тонкими атласними стрічками, в основному використовуються червоні. Іноді підбирають канти з вишитим орнаментом. В кінці підрівняйте ножицями довжину спідниці і краю на руках. Тепер ви знаєте, як сплести своїми руками солом'яну ляльку. Покроково виконуючи представлені вище рекомендації, можна без праці впорається з поставленим завданням.
  Далі розберемося, як зробити чоловічого персонажа.

  Як зробити ляльку-хлопчика

  Початок роботи нагадує попередній варіант. Якщо ви хочете зробити ляльці округлу голову, то можна скачати з соломи кульку і вставити його при згинанні першого пучка. Каркас у даному випадку не використовувався, так як у хлопчика знизу солома буде поділятися на два окремих пучка для освіти ніг.
  Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти
  Коли великий пучок склали навпіл, міцно зав'яжіть на рівні шиї конопляну нитку або соломинку. Окремо роблять руки, тільки для чоловічого персонажа ми не будемо плести кіску, а залишимо пишні рукави сорочки недоторканими. Зав'язують тільки краю, що зображують кисті рук. Прямо під даним пучком перев'яжіть талію. Нижню "спідницю" розділіть навпіл і в самому низу кожного пучка перев'яжіть соломинками, щоб відокремити стопи. В кінці підрівняйте всі зрізи ножицями і фігурка хлопчика готова!

  Обрядова лялька "Десятиручка"

  Таку ляльку з десятьма руками, за традицією, дарували дівчині на весілля. Кожна рука символізувала якесь вміння хорошої господині. Наречена повинна була вміти робити по хаті - готувати їсти, прибирати, прати, доглядати за дітьми і домашньою худобою, вирощувати город і збирати урожай пшениці в поле та багато іншого.
  Солом'яна лялька своїми руками: опис, історія та цікаві факти
  Кожна рука перевязывалась стрічкою свого кольору і дівчина розмовляла її, щоб лялька допомагала їй у роботі. Якщо ви захочете самостійно зробити "Десятиручку", то оберніть навколо тулуба нитку хрестом, щоб руки трималися міцно і не зсувалися. Тепер ви знаєте, як зробити солом'яну ляльку. Пробуйте, у вас обов'язково вийде. Удачі!
  Читайте також
  Вироби з сміттєвих пакетів своїми руками: килимок і ялинка
  Вироби з сміттєвих пакетів своїми руками: килимок і ялинка
  До чого тільки не додумуються люди! Приміром, останнім оригінальним і швидко став популярним трендом стало виконання різних виробів із сміттєвих
  В'яжемо ляльок спицями: покроковий опис для початківців
  В'яжемо ляльок спицями: покроковий опис для початківців
  В даний час в'язані іграшки користуються величезною популярністю. Причому встояти перед красунями важко не тільки малюкам, але і дорослим. Однак
  Ляльки з полімерної глини
  Ляльки з полімерної глини
  В даний час стало дуже популярним напрямок виробів з полімерної глини, зроблених власноруч. У тому числі ви можете виліпити лялечок для своєї дочки
  Лялька Бебі-Борн
  Лялька Бебі-Борн
  Ляльки Бебі Борн - не так давно з'явилися на ринку дитячих іграшок, але вже встигли завоювати любов дівчаток по всьому світу. і не дивно, адже лялька
  Ляльки Монстер Хай - підробки
  Ляльки Монстер Хай - підробки
  Якщо ваша дочка захоплена мультфільмами про симпатичних вампірів - Монстер Хай, їй напевно хочеться мати ляльку, щоб грати з улюбленим героєм. Але
  Вироби з ниток для дітей
  Вироби з ниток для дітей
  Займаючись розвитком дитини в ранньому віці, не бійтеся використовувати різні матеріали. Наприклад, звичайні залишки пряжі для в'язання можуть стати