Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних

Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних

29-12-2018, 17:55
1288
0
За більш ніж двохсотлітню історію Російської грошової системи не прийнято було карбувати пам'ятні монети. Дуже рідкісні монети, присвячені історичним подіям – пам'ятні рублі до 100-річчя Вітчизняної війни 1812 року, 300-річчя Будинку Романових, 200-річчя Гангутской перемоги – викарбувані в царській Росії. Монетний двір Радянського Союзу в 1924 році випустив в обіг срібний карбованець і п'ятдесят копійок, символіка яких вписується в тему Жовтня і відображає ідеї, проголошені революцією. Це перші пам'ятні монети СРСР – молодої соціалістичної держави.

Традиція карбування пам'ятних монет

Стійка традиція карбування монет до ювілейних та пам'ятних дат почалася в 1965 році, коли до 20-річчя річниці Перемоги над нацистською Німеччиною були випущені металеві рублі із зображенням пам'ятника Воїну-Визволителю в берлінському Трептов-парку. З тих пір регулярно карбувалися серії радянських ювілейних монет певної тематики, наприклад, "Пам'ятки Батьківщини", "Монети Великої Жовтневої Революції" та інші.


Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних

Технологія виготовлення пам'ятних монет

Виготовлення монети того часу – складний процес. За затвердженим ескізом майстер-гравер ліпив з воску або глини ескіз, розмір якого раз у п'ять більше планованого розміру монети. Висота рельєфних деталей не перевищувала одного міліметра. З ретельно обробленого оригіналу знімалася гіпсова форма, з якої виготовлялася тверда модель. Тепер моделі роблять з пластику. Раніше для цих цілей застосовували епоксидну смолу. До отримання смоли і впровадження її у виробництво модель виготовляли вкрай недосконалим і трудомістким гальванопластичним способом. Потім на гравірувально-копіювальному верстаті зображення з моделі переносилося у зменшеному до розміру майбутньої монети вигляді на сталеву заготовку. Далі слідувала граверная, токарна і термічна обробка майбутньої монети. З готової моделі отчеканивали негативне зображення. У результаті виходить готовий інструмент для карбування монети – штемпель.


Монети з помилками – мрія нумізмата

В залежності від тиражу планованих до випуску монет виготовляли різну кількість штемпелів для карбування. Частка ручної праці в їх виготовленні була велика. Іноді штемпелі розрізнялися опрацюванням деталей або в них допускали помилки. Такі монети особливо цінуються нумізматами, найдорожчими є монети з помилками виконання. Сучасні ціни на радянські ювілейні монети однієї і тієї ж серії істотно відрізняються з-за незначних відмінностей в гравірування або ширині канта.

Жовтнева серія

До п'ятдесятиріччя Великої Жовтневої соціалістичної революції в 1967 році Держбанк СРСР випустив серію пам'ятних монет різного номіналу – 101520 50 копійок і 1 гривня. Це єдина серія радянських ювілейних монет, в якій були монети вартістю менш рубля. Причина відмови від випуску пам'ятних монет, номінованих в копійках - складність виготовлення якісного штемпеля малого діаметра.
Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних
На рублі та монеті в п'ятдесят копійок зображена фігура Леніна на тлі масивного серпа і молота, гравер Микола Філіппов. На монеті СРСР на 15 копійок – скульптура Ст. Мухіної "Робітник і колгоспниця", на 20-копійчану монету – легендарний крейсер "Аврора".
Перший ювілейний рубль серії був викарбуваний накладом 52711250 монет, з яких 211250 були колекційного виконання – діамант-анциркулейтед і пруф-лайк. Сучасна ціна на 1 рубль "50 років радянської влади" в середовищі нумізматів залежить від якості карбування і коливається від 200 руб. за монету для масового грошового обігу поганий збереження до 30 тисяч рублів за відмінно збереглася монету карбування пруф-лайк. У серії ювілейних монет, присвячених Жовтневої революції, обов'язково карбували портрет в. І. Леніна як одного із основоположників марксизму-ленінізму. Держзнаком випущені з однієї радянської ювілейній монеті до 50 і 60-річчя, і три монети – до 70-річчя пам'ятної дати.
Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних

Збільшення номіналу пам'ятних монет

В серії монет до 70-річчя Жовтня, крім традиційної номіналом один рубль, викарбувані монети номіналом по три і п'ять рублів. Монета в п'ять рублів мала діаметр 39 мм, це найбільша з випущених в СРСР. Наступні монети випускалися діаметром 35 мм На реверсі пятирублевой монети – барельєф Леніна на тлі стилізованого полотнища прапора, складки якого формують дату 1917. Композиція доповнено пам'ятним написом і лавровою гілкою. На реверсі трирубльовою монети складна у виконанні композиція, що символізує основні сили революції: солдат-селянин, робітник і матрос з гвинтівками в руках. Рублева монета цього випуску з зображенням крейсера "Аврора" цікава опрацюванням найдрібніших деталей, аж до оснащення корабля, на відміну від узагальненого образу легендарного крейсера на двадцатикопеечной монеті 1967 року.

Серія "Класики марксизму-ленінізму"

Вперше в 1970 році викарбувано рубль до 100-річчя з дня народження Леніна. Автор мініатюри, а також монет на честь Маркса і Енгельса, випущених у 1983 р., - художник Московської фабрики Гознака Ст. А. Єрмаков. На монеті викарбовано класичний тип зображення вождя революції в профіль. Пізніше пам'ятної рублевої монетою відзначено 115-та річниця з дня народження вождя революції. Унікальні пам'ятні монети, присвячені Карлу Марксу і Фрідріха Енгельса. На раніше випущених монетах всі портрети карбували в профіль. Так простіше зобразити і домогтися найбільшої схожості з оригіналом. Досягти подібності і передати вираз обличчя, маючи лише десятими, сотими частками міліметра, надзвичайно важко. Художник-гравер повинен володіти особливим почуттям рельєфу і металу.
Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних

Карбування монет високої якості

З Олімпіади-80 спеціально для колекціонерів у вітчизняну нумізматику фактично введено нововведення: були випущені в обіг монети високої якості. В нумізматиці така технологія позначається англійським словом "доказ". В цьому випадку процес створення монети дуже складний. По-перше, гравер повинен зробити більше рельєфу, ніж зазвичай, враховуючи той факт, що площина штампа буде потім відполірована до дзеркального обробки. Але ще до полірування зображення "матується" – обробляється розпиленим повітряної струменем абразивним порошком. Після такої обробки поверхня стає сріблясто-матового, немов світиться зсередини. Готову продукцію не можна чіпати руками: її поміщають у пластиковий футляр. У такому варіанті Монетний двір повторно карбував всі раніше випущені монети, починаючи з випуску 1965 року, в тому числі і Жовтневої серії.

Серія "Олімпійські ігри 1980"

Московська Олімпіада була значущим політичним подією, і в 1977-1980 рр Держзнаком випущена приголомшливо красива серія з 45 монет із символікою Олімпійських Ігор. Монети різного номіналу, від 1 рубля СРСР до 150 рублів, виготовлені з мідно-нікелевого сплаву, так і з дорогоцінних металів високої проби: золота, срібла і платини.
Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних
На реверсі мідно-нікелевих монет зображувалися символіка, міста проведення і спортивні споруди Олімпіади-80. Серія платинових монет присвячувалася історії Олімпійських ігор. На срібних пам'ятних монетах розміщено стилізовані сучасні олімпійські і народні види спорту. На золотих монетах – символіка Московської Олімпіади та спортивні споруди.
Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних
Ці красиві радянські монети показують різноманіття олімпійських та народних видів спорту та є чудовим пам'ятником цікавої епохи в недавньої світової історії.
Читайте також
В'яжемо новонародженим спицями: ідеї, моделі, опис
В'яжемо новонародженим спицями: ідеї, моделі, опис
Майбутні чи нинішні матусі дуже люблять в'язати речі новонародженим спицями. Це заняття заспокоює нервову систему і стає настільки захоплюючим, що,
Кофта з товстої пряжі спицями: моделі, опис, поради
Кофта з товстої пряжі спицями: моделі, опис, поради
З кожним роком все більш популярними стають кофти з товстої пряжі. Спицями такий виріб зв'язати можна і самостійно. Зовсім не обов'язково володіти
Свято, вечір, сім'я, а для дитини лото!
Свято, вечір, сім'я, а для дитини лото!
Насувається час довгих зимових вечорів у сімейному колі. Час новорічних свят, зборів навколо святкового столу і не тільки. Оскільки це період
Що таке Олімпіада в нашому житті
Що таке Олімпіада в нашому житті
Замислюючись над тим, що таке Олімпіада, кожна людина переживає прекрасні емоції і яскраві спогади. Це і яскраве театральне ходу при відкритті та
Дитина проковтнула монету - що робити?
Дитина проковтнула монету - що робити?
До певного віку діти пізнають світ "через рот", тобто всі нові предмети намагаються спробувати на смак. І це один з найбільш небезпечних періодів для
Дельфінотерапія. Яка користь від даної методики лікування?
Дельфінотерапія. Яка користь від даної методики лікування?
Дельфінотерапія є однією з поки що маловивчених, але дуже перспективних напрямів зоотерапии. Здавна людина у своєму житті стикався з