Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Віньєтування - що це таке у фотографії? Художня фотографія

Віньєтування - що це таке у фотографії? Художня фотографія

29-12-2018, 17:56
677
0
Існує величезна кількість способів виділення головного в кадрі. Для цього можна використовувати різні світлові і колірні способи чи робити акцент на лініях та в межах, які будуть затримувати погляд глядача на головному об'єкті вашого кадру. Але самим простим і швидким способом виділення є віньєтування. Що це таке? У нашій статті ми докладно відповімо на цей питання.

Трохи теорії

Погодьтеся, що ідеальних фотографій прямо з камери домогтися практично неможливо. В основному завжди кожна має ті чи інші недоліки. Для їх усунення створені графічні редактори типу Photoshop або Lightroom. Будь фотограф (і професіонал, і любитель) у своїй кар'єрі стикався з цими програмами. Вони дозволяють зробити з «сирих» кадрів фотографії в художній обробці.


Віньєтування - що це таке у фотографії? Художня фотографія
Всі прагнуть освоїти різноманітні прийоми та інструменти даних програм, щоб фотографії виходили більш яскравими і яскравими. Але все це доля професіоналів. Що робити любителям фотографії? Є один вихід – віньєтування. Що це таке? Зазначимо, що цей термін прийшов до нас з французької мови, де vignette означає "заставка". Простими словами віньєтування означає затемнення зображення по краю кадру. Якщо говорити більш професійною мовою, то це часткове обмеження похилих пучків світла з допомогою оправ або діафрагм оптичної системи. Воно більш характерне для телеоб'єктивів і оптичних систем, що володіють великою силою. Віньєтування у фотоапараті утворюється в результаті використання об'єктива з полнокадровой камери на апараті з матрицею формату APS-C. Це все відбувається з тієї причини, що повнокадрові і «кропнутая» матриці мають різні кути огляду на різницю в їх розмірах.


Наприклад, якщо поставити об'єктив 50mm від повного кадру на камеру зі зменшеною матрицею, ви не отримаєте ті ж самі 50mm. Це вже буде близько 75mm, що залежить від того, наскільки велике значення кроп-фактора. У цьому випадку з'являється віньєтування. Воно може бути майже непомітним, так і явно виділеним. Наприклад, коли на кадрі ми бачимо коло з чіткими рівними краями, таке віньєтування виникає частіше всього при використанні ширококутних об'єктивів, таких як «МС Зенитар 16mm». Але є ще і віньєтування, використовується в художній фотографії, як спосіб виокремлення головного об'єкта. Після застосування цього прийому по краях кадру штучно створюється невелике затемнення. Його складно помітити людині, навіть тому, хто дуже добре розбирається у фотосправі. Ви ніколи не помітите цей ефект, якщо не будете знати, що він застосований до кадру.
Віньєтування - що це таке у фотографії? Художня фотографія
Це легке затемнення працює дуже хитрим чином. Воно як би намагається затримати ваш погляд на фотографії, не дає йому піти в сторону. Воно допомагає вказати глядачеві те, що ви хотіли йому передати. Якщо віньєтування не буде, погляд глядача може перейти на ті предмети, які ви не хотіли виставляти на огляд. Віньєтування у фотографії може бути не тільки затемняющим, але і висвітлюючим. Такий ефект потрібен у тих випадках, коли ваша фотографія має радісним настроєм або яскравими фарбами. Ви не захочете робити затемнення по краях кадру, оскільки головний об'єкт уваги буде яскравим, а фон навколо нього може стати тьмяним і похмурим, у такому випадку використовується прийом освітлення. У цьому випадку потрібний вам об'єкт увіллється в загальну світлову гаму і буде не тільки затримувати погляд, але і доповнювати образ героя кадру.

Цілі віньєтування

Якщо бажаєте на чому концентрувати увагу людей, які будуть дивитися ваші фото, використовуйте віньєтування. Що це таке, ми пояснили вище. Для яких цілей його застосовують? В основному, щоб створювати непомітний бар'єр для погляду глядача. Тут слід врахувати, що його необхідно використовувати в дуже невеликих «дозах», щоб глядач не зумів побачити підступу. Ефект віньєтування потрібно додавати акуратно. Інакше глядач подумає, що ваш знімок технічно недосконалий, і втратить інтерес до вашої роботи.
Віньєтування - що це таке у фотографії? Художня фотографія

Photoshop

Тепер розглянемо, як зробити віньєтування. Вивчимо кілька способів на прикладах різних програм. Почнемо з найпоширенішого редактора зображень, який називається «Фотошоп». У цій програмі ми можемо додати віньєтку на кадр трьома різними способами.

Спосіб перший

Як створити віньєтування простіше всього? Запускаєте програму, відкриваєте будь-яке зображення, яке хочете додати даний ефект. Потім створюєте новий порожній шар поверх вашої фотографії. Далі з допомогою заливки або комбінації клавіш Alt+Del заповнюєте цей шар чорним кольором. Далі додаєте до нього маску.
Віньєтування - що це таке у фотографії? Художня фотографія
З допомогою градієнта від чорного до білого ви можете залити даний шар. Градієнти бувають декількох видів, наприклад, радіальний, діагональний або тільки з одного краю зображення. В результаті ви досить швидко отримуєте даний ефект. Якщо вам здається, що віньєтування занадто явно виділено, можете зменшити непрозорість шару з градієнтним маскою.

Спосіб другий

В даному випадку вам потрібно створити коригуючий шар "Криві". Вигнути криву приблизно таким способом, як показано на картинці, щоб весь знімок у вас затонировался, потемнів.
Віньєтування - що це таке у фотографії? Художня фотографія
Так само як і при першому способі, залити шар градієнтом. У вас також виходить віньєтка, але на відміну від першої фотографії вона виглядає більш природно і не порушує контраст всієї роботи.
Віньєтування - що це таке у фотографії? Художня фотографія
Цей спосіб дозволяє затемнювати зображення більш реалістично, не втрачаючи фарби знімка.

Спосіб третій

Він дозволяє створювати віньєтку за допомогою розділу «Фільтр». Щоб ним скористатися, вам необхідно продублювати шар з вашою фотографією з допомогою комбінації клавіш Ctrl+J. Далі перейдіть в пункт меню «Фільтр», вибирайте розділ «Корекція деформації». У вікні, необхідно перейти у вкладку «Замовна» і знайти розділ «Віньєтка». Тут ви побачите два повзунка «Ефект» і «Середня точка». Якщо перетягувати перший, можна змінювати затемнення або освітлення зображення. Якщо потягнути цей повзунок вліво, віньєтка буде ставати темніше, а вправо - світліше. Повзунок «Середня точка» регулює розмір вашої віньєтки (наскільки сильно вона буде виступати за країв зображення).

Lightroom

Щоб створити віньєтку в Lightroom, вам необхідно перейти у вкладку «Ефекти» і знайти розділ «Віньєтка». Далі ви бачите п'ять повзунків, які відповідають за параметри віньєтування. Перший відповідає за силу застосування ефекту, тобто працює так само, як і за аналогічний повзунок в «Фотошопі». Другий відповідає за значення середньої точки. Щоб ви змогли побачити цей ефект найбільш помітно, можете затиснути кнопку Alt. Перетягуючи повзунок вліво або вправо, ви будете бачити значення цього параметра для стовідсоткового показника «Ефект». Це необхідно тоді, коли ви виставляєте ефект віньєтки на низькі значення. У цьому разі будь-які зміни не так сильно помітні. Третій повзунок відповідає за форму віньєтки. Тобто він може її зробити більш округлої, так і більш витягнутої форми. Четвертий відповідає за растушевку країв рамки, щоб не так сильно було помітно застосування цього ефекту.
Віньєтування - що це таке у фотографії? Художня фотографія

Висновок

Наостанок хотілося б розповісти про деякі секрети фотографії для початківців. Намагайтеся мінімізувати зйомку в автоматичному режимі. Не дозволяйте камері позбавляти вас творчості. Автоматичний режим намагається зняти найбільш усереднену картинку, він не вміє вгадувати ваші думки. Пам'ятайте про це. У будь-якій справі, щоб чогось досягти, треба докласти чимало зусиль. Почніть вивчати три головних параметра фотографії: витримку, діафрагму та ISO. Мінімізуйте зйомку фотографій у форматі JPEG, знімайте в RAW. Даний формат дозволить вам виправляти баланс білого, а також отримувати більше інформації з тіней. Пам'ятайте, краще недоекспонувати кадр, ніж переекспонувати. В RAW форматі ви практично завжди зможете зберегти та редагувати деталі з темного простору, а ось занадто пересвеченного кадру зробити щось добре не вийде. Ми розповіли все найважливіше про виньетировании. Що це таке, тепер зрозуміло кожному читачеві.
Читайте також
Цифровий шум: причини, види та способи позбавлення
Цифровий шум: причини, види та способи позбавлення
Сучасні технології дозволяють людям насолоджуватися картинками та фотографіями, які, по суті, нічим від реальності не відрізняються. Вони неймовірно
Декупаж келихів: ідеї та майстер-класи
Декупаж келихів: ідеї та майстер-класи
Декупаж - це прикраса предметів паперовим матеріалом за допомогою приклеювання і подальшого закріплення. Застосовується на різних поверхнях:
Розмір полароидного знімка. Чи актуальне
Розмір полароидного знімка. Чи актуальне "Полароїд" сьогодні?
Миттєво зняти будь-яку фотографію зараз може кожен смартфон. Та що там смартфон, планшети і навіть годинник вміють це робити! Пара дій – і ось вже
Горизонтальні візерунки спицями: опис, застосування, фото
Горизонтальні візерунки спицями: опис, застосування, фото
Уміння в'язати горизонтальні візерунки спицями є дуже корисною майстерністю. Дана техніка не потребує особливих зусиль у роботі, дозволяє проявити
Як правильно фотографувати на телефон: налаштування, освітлення, поради та  ...
Як правильно фотографувати на телефон: налаштування, освітлення, поради та ...
Багато людей хочуть спробувати себе в ролі досвідченого фотографа, проте не у кожного є навички, вміння, так і власне необхідного інвентарю у вигляді
Що таке фоліант? Лексичне значення слова
Що таке фоліант? Лексичне значення слова
Що таке фоліант? Коли ми вимовляємо це слово, у нас виникають асоціації з минулими століттями, з антикваріатом, музейними цінностями, зі