Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування

Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування

3-01-2019, 19:45
632
0
Декоративно-прикладне мистецтво – це та сфера діяльності, в якій важлива роль відводиться матеріалів: лаків, фарби і грунтовки. Одним з цікавих популярних напрямків, де потрібне використання даних складів, є декупаж. З допомогою цієї техніки оформляються різні предмети домашнього вжитку, починаючи від посуду і закінчуючи меблями. Як буде виглядати в підсумку декороване виріб і скільки піде часу на цей кропіткий процес, буде залежати від якості робочої поверхні. Для цієї мети магазини для творчості пропонують спеціальні грунти для декупажу від різних виробників. Проведемо огляд найбільш популярних, а також розглянемо, як можна приготувати такі самостійно.


Коротко про декупажі

Декупаж – це різновид прикладної творчості, в якому застосовується техніка наклеювання вирізаних ілюстрацій, візерунків, композицій та інших елементів. На останньому етапі такі роботи покриваються лаком. Назва цього виду мистецтва в перекладі з французької означає "вирізати". Сам процес декорування полягає в тому, щоб надати фрагментарним зображень натуральність. З паперовій вирізки знімається тонкий шар, який наклеюється на предмет, за рахунок чого створюється певна глибина і картина виглядає так, наче її намалювали. Як і в будь-якій роботі, яка виконується своїми руками, для створення дійсно естетичного вироби потрібна добре підготовлена основа. Щоб правильно обробити поверхню, не обійтися без якісного ґрунту для декупажу.


Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування

Роль грунту

Грунт в значній мірі спрощує процес роботи і виконує ряд необхідних функцій. В першу чергу, він володіє високими адгезійними властивостями, за рахунок чого добре зчіплюється з поверхнею. Також він забезпечує надійне зв'язування і при подальшому нанесенні фарби. Якщо основа невпитывающая, то така здатність складу просто необхідна (наприклад, кераміка, метал, скло, пластик). З якою метою застосовується грунтовка? Виділимо основні її переваги:
 • склад вирівнює робочу поверхню;
 • суттєво економить об'єм фарби;
 • вибілює основу, призначену для декорування.
 • Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування

  Види складів

  Коли справа стосується декупажу, то в якості грунту виступають не тільки художні склади, але і будівельні фарби, зокрема, акрилові. Безумовно, спеціальні грунти зручні в застосуванні. Але іноді самі умільці воліють вибирати саме звичайні будівельні засоби. Наприклад, фарба утворює пористий шар, який відмінно шліфується. У процесі шліфування вона зчищається у вигляді дрібного пилу, поверхня стає ідеально рівною. Вважається, що професійні засоби відрізняються кращою адгезією. Як починаючому майстрові розібратися у видах складів? Фарби та грунти для декупажу розрізняють за кількома критеріями. По-перше, їх ділять по виробничому призначенню: на художні та будівельні. По-друге, за типом застосовуваних для декупажу поверхонь. Вони бувають проникними і невпитывающими.

  Характеристики і властивості якісного кошти

  Не завжди любителі творчості набувають грунтувальні склади для декупажу в художніх магазинах. Часто для таких цілей використовуються акрилові фарби, які є в будь-будівельної точці. Адже важливо не те, що буде взято за основу, а яким буде кінцевий результат. Грунт для декупажу повинен відповідати наступним критеріям:
 • Якісний склад відрізняється однорідною консистенцією, в ньому не повинно бути грудок і згустків. Інакше доведеться витратити значну частину часу на вишкуріваніе вироби. Це процес, при якому усуваються патьоки, просвіти і все характерні особливості предмета, службовця основою під декупаж. Наприклад, якщо потрібно створити імітацію каменю або фарфору на дерев'яній поверхні, то необхідно повністю змінити її фактуру.
 • Такі властивості, на які варто звертати увагу, це тягучість і щільність. Вибір грунту за цими критеріями залежить від самого майстра. Деяким з них подобається працювати з густими складами, оскільки вони дозволяють краще передати покриваність. При необхідності їх можна розбавити водою.
 • Важливим є і те, наскільки сильний запах має засіб. Адже з ним потрібно буде довго працювати, а їдкі і агресивні сполуки згубно позначаються на здоров'ї. Якщо орієнтуватися на цей фактор, то краще вибирати акриловий грунт для декупажу.
 • Для декорування грубих основ можна застосовувати будівельні склади. Якщо потрібно працювати з більш еластичною поверхнею, то краще скористатися художнім засобом, воно буде захищати речі від розтріскування в області вигинів. Але це більше стосується предметів з утилітарними функціями.
  Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування

  Особливості застосування складів в залежності від типів поверхонь

  Всі матеріали, використовувані в якості основи для обробки, можна розділити за ступенем проникності. Це є визначальним чинником, тому який грунт для декупажу буде краще, сказати складно. На вбираючі матеріали склад лягає рівномірно, проникає всередину. Для таких підійдуть звичайні універсальні засоби. З гладкими основами працювати досить проблематично, тому краще вибирати склади з асортименту художніх грунтів. У цьому випадку знадобиться більш професійний підхід. Насправді декорування підлягають будь-які поверхні. Досвідчені умільці примудряються робити декупаж навіть на воскових свічках. Для початку потрібно вибрати предмет для декору і визначити його належність, тобто до якого типу матеріалу він відноситься. До доступним для проникнення грунтовки поверхонь відносять:
 • натуральну шкіру;
 • МДФ;
 • дерево;
 • неглазуровану кераміку;
 • текстиль:
 • картон.
 • В групу невсмоктуючих матеріалів включають:
 • пластик;
 • скло;
 • метал;
 • полімерну глину;
 • мушлі, камінь;
 • глазуровану кераміку.
 • Несумісність основи з грунтом часто призводить до деформації декорацій. Іноді новачки в цьому виді творчості намагаються створювати вироби з підручних матеріалів. Спочатку такі предмети можуть виглядати непогано. Але в подальшому під впливом зовнішніх факторів декупажна серветка може утворювати складки, а, здавалося б, добре висохлий склад почне відшаровуватися.

  Розглянемо, які склади якого типу використовуваного матеріалу відповідають.
  Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування

  Склади для проникних поверхонь

  У цьому випадку основне завдання складу - створити більш рівну поверхню, заповнити різні пори і поглиблення з допомогою першого нанесення для зручною та економічною роботи з наступними шарами. Для підготовки всмоктуючих підстав підійдуть як спеціальні склади, так і будівельні. З перших можна використовувати ґрунт «Левкас». Він призначений для картону і дерева, добре справляється з пористістю і нерівностями, усуває невеликі дефекти. Його перевага в тому, що він не насичує поверхню вологою і картонні вироби зберігають первозданний вигляд. Також підійде склад «Сонет» або фарба «Снєжка Еко». Перший є бюджетним варіантом, має еластичну текстуру і володіє високою адгезією. Грунт від російської компанії "Невская палитра" підійде для декорування картону і полотна перед нанесенням гуашевих, акрилових і масляних фарб. Він утворює матову еластичну плівку з високим ступенем адгезії. Для роботи з цим складом рекомендується використовувати валики, шпателі і синтетичні кисті. Єдиний мінус - засіб проблематично шліфувати, воно дуже довго затирається.
  Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування
  На відміну від цього складу «Снєжка Еко» шліфується досить легко. Фарба є гіпоалергенною і не згортається при нанесенні, шар виходить більш рівним. Для оформлення текстилю, шкіри і металу потрібно вибирати більш еластичні грунти. Шари потрібно наносити тонкі і чекати до повного висихання засобу. Текстиль і шкіру не можна декорувати акриловими фарбами, краще застосовувати варіанти на водній основі.
  Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування

  Склади для гладких матеріалів

  Для таких підстав найчастіше використовують художні засоби, рідше будівельні. Від грунтовки у цьому випадку очікують якісного зчеплення обробленої основи з акрилововой фарбою. До таких засобів відносять:
 • грунти-аерозолі:
 • художні склади;
 • емалі і ґрунти будівельні;
 • фарби.
 • Щоб декорувати метал і скло, грунт для декупажу застосовують виключно спеціальний. Для першого можна використовувати засіб ГФ-021. Це універсальний склад, він показав себе добре у роботі з металом завдяки високим зв'язує властивостями. Краще всього для цього матеріалу застосовувати антикорозійні засоби. Будівельні склади, призначені для обробки металу, можна придбати в спеціальному магазині.
  Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування
  Спеціальні склади для скляних поверхонь у продажу не зустрічаються. Чим замінити грунт для декупажу? Замість нього зазвичай користуються лаками на клейовій основі. Ці кошти краще вибирати у німецьких виробників. Якісне зчеплення забезпечують художні рідкі склади на акриловій основі. У рукодільниць вони користуються великою популярністю.

  Як приготувати засіб своїми руками

  Грунт для декупажу своїми руками виготовити досить просто. Для виробництва складу знадобляться клей ПВА та акрилова фарба. Однак у приготуванні грунту самостійно є один нюанс, але він же є і плюсом: потрібно буде приготувати два складу з різною пропорційністю компонентів. Для першого два засоби беруться в рівних кількостях, ретельно змішуються. Цей склад застосовують для нанесення першого шару. Для виготовлення другого виду грунту потрібно взяти три частини фарби і одну клею. Їм покривають поверхню потім ще кілька разів.
  Грунт для декупажу: види, властивості, особливості застосування

  Декорування пляшок

  Скляні банки або пляшки звичайними фарбами і грунтовками обробляти не варто. Згодом шар почне давати тріщини і буде відходити від поверхні. Найчастіше для обробки таких виробів використовується комплексний підхід. Спочатку основу знежирюють спиртом або розчинником. Потім наносять аерозольну фарбу. Вона буває прозорою або кольоровою. Останній шар для насиченості тону покривають вже акриловою фарбою - так можна заощадити лак. Грунтом для декупажу пляшок може стати і прозорий склад, призначений для ремонту автомобілів. Якщо використовується лак-клей, то потрібно наносити два шари - так краще лягає фарба.

  Висновок

  Якщо використовувати грунти для декупажу у відповідності з рекомендаціями знають майстрів, то будь-які декоровані вироби будуть мати естетичний вигляд і стануть справжньою окрасою вашого інтер'єру. Не забувайте, що довговічність і якість таких речей безпосередньо залежить від правильної підготовки основи.
  Читайте також
  Декупаж келихів: ідеї та майстер-класи
  Декупаж келихів: ідеї та майстер-класи
  Декупаж - це прикраса предметів паперовим матеріалом за допомогою приклеювання і подальшого закріплення. Застосовується на різних поверхнях:
  Зворотний декупаж пляшки: докладний майстер-клас
  Зворотний декупаж пляшки: докладний майстер-клас
  Одним з найбільш простих і доступних видів рукоділля є декупаж. Не дивно, адже для того, щоб втілити свою ідею в життя, знадобиться не так багато
  Зворотний декупаж тарілок: покроковий майстер-клас з фото
  Зворотний декупаж тарілок: покроковий майстер-клас з фото
  Техніка зворотного декупажу тарілок дозволяє використовувати їх не тільки в якості прикраси святкового столу, але і для їжі, так як передня частина
  Декупаж для дітей: техніка та ідеї
  Декупаж для дітей: техніка та ідеї
  Іноді буває досить складно знайти для дитини одночасно цікаве і пізнавальне заняття. Декупаж може стати таким варіантом. Він підходить для дітей
  Як зробити скарбничку з пляшки своїми руками
  Як зробити скарбничку з пляшки своїми руками
  Як створити з пляшки свиню-скарбничку. Перелік матеріалів, які можуть знадобитися. Покрокове керівництво по створенню вироби. Рекомендації: як