Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Гільйошування (випалювання по тканині): схеми, опис техніки, покрокова інструкція

Гільйошування (випалювання по тканині): схеми, опис техніки, покрокова інструкція

9-01-2019, 19:51
483
0
Останнім часом набирає популярність гільйошування. Це новий і досить цікавий вид рукоділля. Різьбленими елементами з тканини декоруються комірці, подоли і манжети суконь. Гільйошування - техніка випалювання по тканині, що представляє собою художню різьбу, що дозволяє не просто прикрашати одяг та інтер'єр приміщень, але і слідувати модним тенденціям.

Історія рукоділля

Гільйошування визнали одним з видів творчості в середині XX століття. Авторський спосіб випалювання по тканині з'явився тільки в 80-е роки минулого сторіччя. Його засновником стала Зінаїда Котенкова, російська рукодільниця, проживає в Рибінську. Секрет техніки криється у використанні спеціального інструменту для випалювання при вирізуванні візерунків на тканині або склеювання шматочків матерії з метою створення аплікації. Новаторство творчої ідеї Зінаїди було підтверджено в 1990 році авторським свідоцтвом. Старання цієї жінки сприяли популяризації гильоширования. Схем випалювання по тканині дуже багато. З їх допомогою можна створювати різні вироби: серветки, скатертини, прикраси, аксесуари, деталі одягу.


Гільйошування (випалювання по тканині): схеми, опис техніки, покрокова інструкція

Робочі інструменти

В основі техніки гильоширования лежить робота гарячими приладами - нагрівачами або різаками. Для тих, хто тільки починає працювати в цьому напрямку, вистачить паяльника з тонким наконечником. Ажурне гільйошування (випалювання по тканині) вимагає використання приладу, за допомогою якого роблять візерунки по дереву. Обов'язково наявність набору насадок з широкими тонкими і закругленими кінчиками, що дозволяють виконувати візерунки різної складності. Бажано вибирати різаки з функцією регулювання напруги. Це дозволить працювати з тканинами різної товщини. Знижена напруга також дає можливість не тільки вирізати візерунки, але і оплавляти матерію для створення аплікацій і мозаїки. Голку різака можна підточити за допомогою звичайного наждачного паперу. Крім спеціального приладу, необхідні для гильоширования (випалювання по тканині) схеми, пінцет, ножиці, клей, дрібні аксесуари і трафарети.


Не варто забувати про техніку безпеки, оскільки техніка випалювання пов'язана з високими температурами. Розжарені частини інструменту не повинні стикатися з оголеною шкірою, нігтями і волоссям.
Гільйошування (випалювання по тканині): схеми, опис техніки, покрокова інструкція

Матеріали для рукоділля

Особливістю гильоширования є те, що всі роботи виконуються тільки на синтетичних тканинах. Вони не горять, а плавляться. Це дозволяє акуратно відрізати і приклеїти шматочки матерії. В рукоділлі найчастіше використовуються такі тканини:
 • Нейлон. Матеріал підходить як для основи, так і для виготовлення окремих елементів. До цієї групи тканин відносяться трикотин, синтетичний атлас, кримплен, щільна рифлена парча.
 • Капронові стрічки. Широка кольорова палітра матеріалу дозволяє створювати хитромудрі візерунки, використовуючи техніку гильоширования. Схеми випалювання по тканині і яскраві деталі допомагають зробити естетичні відтінкові переходи.
 • У гільйошування прийнятно використовувати люрекс, штучний шовк, капрон, шифон, штучний оксамит. Перед початком роботи перевіряються властивості матеріалу. Для цього достатньо підпалити невеликий шматочок, щоб зрозуміти, горить він або плавиться, залишаються на ньому сліди кіптяви і гару. Крім основних, можуть знадобитися і додаткові робочі матеріали. Наприклад, малюнки для гильоширования (випалювання по тканині) можуть наноситися на фольгу або картон. Готові роботи нерідко прикрашаються вишивкою, бісером, гудзиками, намистинами та іншими декоративними елементами.

  Класифікація приладів

  Гільйошування (випалювання по тканині): схеми, опис техніки, покрокова інструкція
  Вибір інструментів для рукоділля великий. Головне - визначити, для якої мети він потрібен: працювати професійно, або спробувати нову техніку.

  Паяльник  Підходить для випалювання, але потрібно підточити наконечник, щоб він був схожий на голку і полегшував роботу. Жало не підходить для роботи з тканиною, оскільки буде постійно прилипати до неї, що ускладнить процес.  Випалювач з регулятором температури  Оптимальний варіант, який підходить для більшості рукодільниць. Діапазон робіт значно збільшується, дозволяючи працювати з різними матеріалами.  Випалювач для тканини  Прилад, призначений для роботи з тканиною і обклеєний захисним матеріалом, що охороняють руки від перегріву. На жаль, він оснащений тільки однією голкою, яку не можна замінити. Відсутність функції зміни температури - ще один його недолік.  Випалювач зі змінними насадками  Набір насадок дозволяє створювати різноманітні візерунки та лінії різної товщини. Вийшла з ладу насадку можна замовити в інтернеті, щоб не купувати заново весь набір.

  Критерії вибору інструменту

  Гільйошування (випалювання по тканині): схеми, опис техніки, покрокова інструкція
  Прості прилади без додаткових налаштувань і насадок - найдешевші. Вони відмінно підходять для новачків. Професіоналам краще вибирати інструменти з різними насадками і налаштуваннями потужності. Ними можна працювати з матеріалами, що відрізняються текстурою і щільністю.
  Не варто забувати про те, що дешеві інструменти не прослужать довго, не будуть працювати на високому рівні.

  Шедеври з тканини

  Дозволяє створити оригінальні і дуже красиві предмети декору техніка гильоширования. Штори випалюванням по тканині виходять повітряними, незвичайно ніжними. Існує декілька технік цього рукоділля, кожна з яких допомагає виконати незвичайні картини, серветки, накидки, покривала та інші предмети. Гільйошування здається трудомісткою хобі, проте на ділі це далеко не так. Робота з мініатюрним паяльником дозволяє розслабитися і отримати задоволення від процесу.
  Гільйошування (випалювання по тканині): схеми, опис техніки, покрокова інструкція

  Майстер-клас

  Розглянемо, як створюються картини в техніці гильоширования. Схеми випалювання по тканині малюють на папері. Також нам знадобляться шматочок синтетичної тканини потрібного кольору і розміру, скло і лампа. Поетапний майстер-клас навчить створення картини з клаптиків тканини, приклеєних на основний матеріал. Виконувати потрібно наступні дії:
 • Малюнок картини друкується на аркуші паперу. Контур зображення обов'язково повинен бути огороджений жирною лінією.
 • Скло розташовується таким чином, щоб під ним можна було розмістити лампу для підсвічування. Наприклад, скло можна покласти на дві книги, а під нього поставити лампу або ліхтар.
 • Підберіть матеріали для створення картини. В якості основи краще використовувати світлу тканину - на ній краще виглядають елементи яскравих відтінків.
 • Лист з роздрукованим візерунком розміщується на підсвіченому склі. Поверх нього кладеться тканина, з якої будуть вирізатися маленькі деталі. Нагрітим різаком обережно обводяться контури малюнка, що дозволяє вирізати таким чином елементи картини.
 • Вирізати кожну деталь бажано без відриву руки від тканини.
 • Деталі розкладаються в полі зору таким чином, щоб між ними залишився вільний простір. Тканина основи закріплюється на трафареті швацькими шпильками і підсвічується лампою.
 • Першими приклеюються деталі, які будуть перекриті зверху іншими елементами. Лист прикладається до основи, після чого деталі з'єднуються один з одним швидкими рухами різака по краю, що нагадують стібки.
 • Після приклеювання всіх листків переходять до пелюсткам створюються в техніці гильоширования квітів. На схемі випалювання по тканині вони повинні бути добре помітні. Занадто дрібні елементи краще не малювати. Затримувати вістрі паяльника довго на одному місці не стоїть. Це може привести до появи дірки як на самій деталі, так і на тканині основи.
 • До виконання внутрішнього контуру приступають після прикріплення до основи всіх деталей. По внутрішніх лініях малюнка проходяться швидкими і різкими рухами паяльника, залишають маленькі отвори.
 • Обробка виробу завершується вирізанням контуру. Він може бути як рівними, так і ажурним.
 • Гільйошування по шкірі

  Гільйошування (випалювання по тканині): схеми, опис техніки, покрокова інструкція
  Однієї з різновидів цього ремесла є обробка шкіри. На відміну від створення комірців і штор, випалювання по шкірі наносить на неї малюнок, а не робить отвори.

  Цей варіант техніки вимагає певної практики, тому бажано набити руку на непотрібних обрізках, щоб не зіпсувати виріб готовий.

  Як випалювати по шкірі

  Процес виконується аналогічним чином, що й гільйошування з тканини (випалювання ажурного бандо, наприклад).
  Гільйошування (випалювання по тканині): схеми, опис техніки, покрокова інструкція
  Даний елемент декору штор теж можна зробити зі шкіри. При цьому потрібно підібрати такий колір матеріалу, щоб бандо вписувалося в дизайнерську задумку. Врахуйте, що цей елемент ламбрекену повинен бути ажурним, тому шкіру доведеться пропалювати наскрізь. Створювати такі предмети зможе тільки досвідчена майстриня. Початківцям краще попрактикуватися з тканинами або виконувати гільйошування по шкірі, як описано вище. Спочатку вибирається предмет, на який буде наноситися малюнок, і відповідне зображення для створення трафарету. Для першого досвіду підійде старий виріб, яке не шкода зіпсувати. Контрастний малюнок бажано випалювати на світлій шкірі. На ній краще всього виглядатимуть рослинні елементи. До геометричних фігур краще не вдаватися. Вибраний малюнок переноситься на папір або кальку. Зображення за трафаретом переноситься на шкіру акуратними тонкими штрихами. Для цього можна використовувати товсту голку або шпильку. Малюнок випалюється приладом вже з нанесеним на основу лініях без відриву руки.
  Читайте також
  Дитячий костюм Тора своїми руками
  Дитячий костюм Тора своїми руками
  Наближається Новий рік, низка новорічних ранків, ялинок і карнавалів. У нашій статті ми розповімо, як зробити костюм Тора своїми руками. Які
  Як правильно вибираються ескізи для випалювання
  Як правильно вибираються ескізи для випалювання
  Якщо неправильно підібрати ескізи для випалювання, то кінцевий результат може вийти абсолютно непридатним для будь-якого використання. В процесі
  Текстильна брошка - красиве і просте прикраса
  Текстильна брошка - красиве і просте прикраса
  Брошка - це декоративна композиція або ювелірний виріб, який можна прикріпити до одягу за допомогою шпильки. Вони можуть бути будь-якої форми, але
  Свердло по кахлю: особливості, характеристики і відгуки
  Свердло по кахлю: особливості, характеристики і відгуки
  Свердло по кахлю – це важлива складова, яка застосовується в процесі роботи з обробним матеріалом. І коли людина починає виконувати ремонт
  Аплікація з тканини для дітей
  Аплікація з тканини для дітей
  Одним з видів аплікації, яка буде дуже цікава дитині, є аплікація з тканини. Починати можна з простих малюнків, поступово ускладнюючи і збільшуючи
  Аплікації з паперу для дітей
  Аплікації з паперу для дітей
  Важко знайти дитину, яка б не любила вирізати і клеїти аплікації з паперу. За останній час з'явилося багато нових і цікавих способів їх створення!