Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Початок шахової партії: що це таке і як його грати?

Початок шахової партії: що це таке і як його грати?

9-01-2019, 20:00
521
0
Початок шахової партії - легко чи складно? Як можна починати? Чи є якийсь принцип чи "формула успіху"? У цій статті ми спробуємо допомогти вам розібратися з цими питаннями і порадимо найпоширеніші схеми. Сподіваємося, ця стаття стане для вас провідником у світ шахів і допоможе пізнати істину цієї гри.

Структура шахової партії

Шахи - інтелектуальна гра. Вона має початок, середину і кінець. Давайте розглянемо кожен елемент шахової партії:
 • Кінець партії називається ендшпілем. Це "необов'язковий етап" кожної партії, але найчастіше саме там остаточно реалізується перевагу, отриману під час всієї гри: більш гармонійний розвиток, перевага двох слонів, зайвий пішак або якість і т. д.
 • Середина партії - міттельшпіль. Кількість страху, одержане при першому погляді на слово, прямо пропорційно складності гри в даному періоді партії. В міттельшпілі починається вибір: атакувати короля супротивника або грати позиційно. Звичайно, відповідь на дилему виходить з оцінки позиції, її можливостей.
 • Як називається початок шахової партії? Відповідь проста - дебют. Саме в ньому вирішується можливість "миттельшпильного вибору", адже завжди залишається ймовірність, що задавати темп дій партії буде ваш суперник, а не ви.
 • Про дебюті

  Початок шахової партії: що це таке і як його грати?
  Початок шахової партії може розігруватися по-різному. Це залежить від різних факторів, про які ми зараз розповімо. В майбутньому стане в нагоді ця інформація для пошуку нового для вас репертуару. Отже, давайте розглянемо види дебюту:


 • Назва "початок" залежить від першого ходу білих. Наприклад: початок 1.е4 початок 1.g3 і т. д.
 • Назва "дебют" - від другого ходу білих: "дебют Ретті" - 1.kf3-d5 2.g3 "дебют Німцовича" - 1.kf3-d5 2.b3 і т. д.
 • Назву "партія" - від третього ходу білих: "шотландська партія", "російська партія".
 • Назву "захист" не слід пов'язувати з залежністю від номера ходу, а залежить від ідейного задуму чорних: "сицилійський", "голландський", "французька захист" і т. д.
 • Назва "гамбіт" об'єднує всі дебютні побудови, в яких позиційно жертвується на перших ходах пішак або фігура без негайного відігравання: "гамбіт Еванса", "королівський гамбіт" і т. д.
 • Принципи дебюту

  Прийшов час для "формули успіху". Насправді немає "всемогутнього" дебюту, завдяки якому ви зможете виграти, скажімо, за 4 ходу (якщо ваш суперник не настільки слабкий, щоб пропустити "Дитячий мат").


  Є певні правила оптимального плану розвитку на початку шахової партії, відповідні до всіх дебютним схемами, і які повинен дотримуватися кожен поважаючий себе шахіст:
 • Захопити центр. У правилі мається на увазі "взяти під контроль центр дошки". Це може відбуватися як фактично (поставити в центр пішака), так і побічно ("стежити за цим полем", вивести фігуру або пішаки так, щоб вони нападали на ці поля).
 • Вивести легкі фігури. Це логічно: чим більше воїнів в атаку, тим сильніше напад армії, її мобільність.
 • Не ходити однією фігурою два рази на початку партії. Шахи називають також "трагедією темпу", витрачати час на безглузді виходи фігур нелогічно і суперечить правилу 2.
 • Зробити рокіровку. Як відомо, головна мета в шаховій грі - поставити мат королю. Роблячи рокіровку, король стає, свого роду, під захистом, до нього не так легко добратися.
 • Вивести ферзя, тобто з'єднати човна. На цьому етапі, грубо кажучи, закінчується стадія початку шахової партії. Останні важкі фігури входять в бій, і починається справжня битва.
 • Кращі початку шахових партій. За білих

  По-перше, в даному випадку це - синонім дебюту, а не його вид.
  По-друге, хотілося б нагадати, що "всемогутнього" почала шахових партій не буває. І якщо ви вивчіть якусь систему варіантів, це не означає, що автоматично станете переможцем. Як ми вже побачили, шахова партія - не дебют, у неї є й інші частини (міттельшпіль і ендшпіль). Ви повинні гармонійно розвивати свої вміння у всіх областях шахів. Тільки тоді зможете досягти сильного прогресу. Як починати шахову партію?
  Початок шахової партії: що це таке і як його грати?
  Для новачка найчастіше радять грати 1.е4 і з наступним вибором на 1-е5 між "італійської" (малюнок 1) або іспанської" (малюнок 2) партіями.
  Початок шахової партії: що це таке і як його грати?
  Більш досвідченим гравцям слід вивчати шахові початку залежно від їх характеру гри. Наприклад, активним гравцям можна спробувати пограти гамбитные системи, позиційним вибором на 1.d4 або 1.c4.

  Кращі початку шахових партій. За чорних

  За чорних, у свою чергу, радять починати з 1-е5 проти 1.е4. А подальше продовження залежить від вибору дебюту білих.
  Початок шахової партії: що це таке і як його грати?
  Звичайно, професійним гравцям потрібно розширювати свою дебютну базу даних. І це теж треба робити обдумано. Вибирати дебютні побудови відповідно до вашого стилю. Прикладом може послужити порівняння "Сицилійського захисту" (1-с5), підходящою для гравців-атакеров, і захисту "Каро-Канн" (1-с4), з протилежним характером позицій.
  Початок шахової партії: що це таке і як його грати?
  А різниця першого ходу всього в одну клітку!
  Початок шахової партії: що це таке і як його грати?
  Підведемо підсумки. Ми розповіли про будову шахової партії, повідомили про види дебюту, пояснили принципи почала партії, виділили найбільш поширені побудови і системи дебюту. Ми надіслали вас на цей шлях, підштовхнули до бажання вивчати шахи. Тож бажаємо успіхів, терпіння і удачі в шаховій кар'єрі!
  Читайте також
  Захист Беноні у шахах: опис, особливості застосування
  Захист Беноні у шахах: опис, особливості застосування
  Хочете навчитися грати Беноні? А може навіть проти Беноні? Тоді вам варто прочитати цю статтю. Тут розказано про основні варіанти захисту, сильних
  Новорічні прикраси з кульок
  Новорічні прикраси з кульок
  Прикраси з кульок — головний атрибут, без якого неможливо уявити новорічної ялинки. Вони викликають захват і радість. Вони привносять частинку
  Голандський захист у шахах
  Голандський захист у шахах
  Голандський захист у шахах: розбір, можливі пастки і як правильно її виконувати. Докладний розбір техніки шахів. "Кам'яна" захист, гамбіт Стаунтона,
  Як навчити дитину грати в шахи?
  Як навчити дитину грати в шахи?
  Дорослішаючи, дітям потрібні вже зовсім інші ігри, більш складні і цікаві їх віком. Якщо дитину зацікавили шахи - це просто чудово, адже вони чудово
  Правила гри піонербол
  Правила гри піонербол
  Піонербол - дитячий командно-спортивна гра з м'ячем, що зародилася в СРСР і популярна у школярів і в наші дні. Її часто вважають спрощеною формою
  Гра
  Гра "Камінь-ножиці-папір"
  Камінь-ножиці-папір - не тільки захоплююча гра, але і свого роду генератор випадкового вибору. Суть її полягає в показывании на руках одного з трьох