Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Швейцарська система в шахах: правила, переваги і недоліки

Швейцарська система в шахах: правила, переваги і недоліки

14-01-2019, 08:04
504
0
Що таке "шахи"? Відповідаючи на це питання, часто кажуть: "Це ж просто! Шахи - настільна гра". Люди, які більше занурені і більше ознайомлені з інтелектуальною розвагою, можуть сказати, що шахи - мистецтво. І це так. Витончені комбінації, що вражають навіть непрофесіоналів; складні позиційні плани, які показують величезну зацікавленість гравців у перемозі і т. д. - все перераховане і подразумевающееся доводить недитячу глибину шахів. А ось Федерація шахів Росії може допомогти вам знайти ще один варіант відповіді на питання. У XXI столітті, в столітті індустріалізації, зросла потреба у думаючих людей. Уміння аналізувати ситуацію, передбачати наслідки супротивників і вирішувати проблеми холоднокровно стали головними характеристиками людини, здатного добре виконувати свою роботу, або навіть відкрити свій справу або бізнес. Ці якості може розвинути така "проста гра", як шахи. Завдяки цьому шахи стали розвиватися швидко і повсюдно.


Зріс азарт, що отримується від гри. Почали проводити велику кількість турнірів. Змагання стали ділитися на "елітні", "для всіх" і "для новачків". Призовий фонд збільшився в кілька разів, а люди стали заробляти, граючи і виграючи. Тепер, ставлячи питання про те, що ж таке шахи, можна отримати новий варіант відповіді: "спорт". У цій статті ви дізнаєтеся про систему змагань з шахів, а конкретно - про швейцарською.

Історична довідка

Цікаві факти:
 • Перший турнір з шахів у швейцарській системі проведений у Швеції, а якщо точніше - в Цюріху в 1895 році.
 • Швейцарську систему зазвичай використовують в інтелектуальних іграх. Наприклад, шашки, го, сьоги і т. д.
 • Швейцарська система в шахах: правила, переваги і недоліки

  Види систем

  Напевно, варто сказати хоча б кілька слів про основних системах проведення турнірів, схвалених Федерацією шахів Росії:


 • Кругова. Ідея полягає в тому, що в турнірі з порівняно малою кількістю для виявлення найсильнішого шахіста кожен гравець повинен зіграти з кожним гравцем за час першості.
 • Матч. Форма такого змагання дуже проста: два гравця (або дві команди грають один проти одного.
 • Нокаут-система. Варіант плей-офф з урахуванням особливостей шахів. Гравці грають кілька партій з гарантованим не нічийним результатом.
 • Швейцарська система в шахах зустрічається дуже часто. Турнір без вибування і, починаючи з другого туру, пари розподіляються за кількістю очок, тобто: "Хлопчик Вася з 3 очками після шести турів не зустрінеться з дівчинкою Олею, у якої 6 очок. Василь може зіграти з гравцем з тією ж кількістю очок". Звичайно, бувають винятки.
 • Позитивні сторони

  Розглядаючи анонси турнірів у шаховому клубі вашого міста, ви, напевно, часто бачили вивіску за типом "Турнір з шахів в 9 турів в швейцарською системою. Приходьте". Чому? З якої причини так рідко влаштовують "кроговики" або ще якісь змагання в іншій системі пристрою? Давайте разом спробуємо розібратися. Зазначимо плюси швейцарської системи в шахах:
 • Досвід і емоції. На всі турніри дрібного масштабу люди приходять заради досвіду або позитивних почуттів. Тільки не обурюйтеся! Так, якщо прийдете на турнір у форматі "матчу", ви теж отримаєте досвід. Але варто акцентувати увагу в цьому пункті на нокаут-систему. Припустимо, ви - початківець шахіст або любитель, вам попався суперник сильніший за вас, ви програли. Для вас цей турнір вже програно (з точки зору результату).
 • Другий шанс. Знову порівняння з нокаут-системою. Програвши 2-3 туру, але вигравши всі інші, ви можете зайняти навіть призове місце (залежить від складу турніру: щільний або сила гравців досить різна).
 • Кількість турів. Зазвичай в швейцарською системою партій 9 максимум 11 наприклад, у бліц-турнірі. У той час як в круговому принципі проведення змагань може бути і 15 або навпаки, лише 5. Все залежить від кількості людей. Але нам здається, що 9 турів - оптимальний варіант. І не надто втомився, і встиг розігратися.
 • Рівні за силою суперники (не забуваємо, що суперники вибираються за очками). Не менш важливий факт для продуктивного вивчення шахів: на програшах - вчишся, а виграші не дають охолонути бажанням займатися".
 • Швейцарська система в шахах: правила, переваги і недоліки

  Недоліки системи

  "Якщо ця система настільки ідеальна, навіщо тоді проводити інші види турнірів?" - запитаєте ви. Російська Федерація шахів не може передбачити все. У правилах швейцарської системи у шахах є свої недоліки, які ми теж зараз зазначимо:
 • Несподівані повороти і азарт. Змагання з шахів не вважається змаганням, якщо в ньому не було непередбачуваних партій. Найсильнішого переграв середньорівневий і т. д. Новини такого типу завжди захоплюють. Але з-за упорядкування пар за очками це майже неможливо. Якщо, звичайно, цей "середньорівневий" не "викосить" весь турнір.
 • Bue, або плюси - очко без гри. У швейцарській системі, якщо непарна кількість гравців у всьому змаганні - гравець, який займає останнє місце в якому-небудь турі, отримує одиницю у таблицю із-за браку суперника.
 • Передбачуваність при "різнопланове" складі. Під "різношерсті" ми мали на увазі силу гравців. Якщо в турнірі половина сильних, а друга половина - слабкі, то першу частину результатів змагань легко передбачити.
 • Швейцарська система в шахах: правила, переваги і недоліки

  Принцип проведення турніру з шахів в швейцарській системі

  Чи Любите ви грати в турнірах? А як вони проходять?
  Для того щоб скласти жеребкування у швейцарській системі в шахах, використовують спеціальні комп'ютерні програми. Давайте розглянемо механізм складання пар для турнірних партій. Єдиною умовою для нашої "теореми" стане наявність парного кількості учасників на змаганні для більш легкого розуміння.
 • Складається стартовий список за рейтингом. Якщо турнір не такий офіційний, то в рандомном порядку або за алфавітом.
 • Проходить розподіл пар на перший тур. Цей етап проходить наступним чином: список розбивається на дві рівні частини, і перший з першої половини грає з першим із другої. Припустимо, наш турнір включає 30 учасників. Тоді 1-й грає з 16-м, 2-й з 17-го і т. д.
 • Для складання жеребкування на другий тур початковий список оновлюється в залежності від результату партії.
 • Повторюється процедура під номером 2 і в цей раз.
 • Цикл йде стільки разів, скільки повинно бути турів.
 • Швейцарська система в шахах: правила, переваги і недоліки

  Правила гри. Основні принципи

  Для чесної боротьби у швейцарській системі є свої обмеження в можливостях зустрічей.

 • Суперники не можуть зіграти дві і більше партій за один турнір.
 • Колір фігур повинен чергуватися. Бувають випадки, коли колір "ламають", і гравець грає, наприклад, дві партії поспіль білими.
 • При відсутності гравця навіть після виділеного часу організаторами на випадок запізнення його суперник отримує очко.
 • Швейцарська система в шахах: правила, переваги і недоліки

  Результати

  Місця на змаганнях з шахів у швейцарській системі розподіляються згідно з набраними очками. Але що робити при діленні (у декількох гравців однакову кількість очок)? На такий випадок треба дивитися в положення турніру, де описана важливість факторів. До факторів ми відносимо результат особистої зустрічі і коефіцієнт Бухгольца гравця. Він складається із суми всіх очок суперників, з якими грав учасник, незалежно від результату зустрічей між ними.
  Швейцарська система в шахах: правила, переваги і недоліки
  Сподіваємося, що ця стаття допомогла вам, і ви знайшли те, що хотіли. Вдалих ігор!
  Читайте також
  Захист Беноні у шахах: опис, особливості застосування
  Захист Беноні у шахах: опис, особливості застосування
  Хочете навчитися грати Беноні? А може навіть проти Беноні? Тоді вам варто прочитати цю статтю. Тут розказано про основні варіанти захисту, сильних
  Початок шахової партії: що це таке і як його грати?
  Початок шахової партії: що це таке і як його грати?
  Початок шахової партії - легко чи складно? Як можна починати? Чи є якийсь принцип чи "формула успіху"? У цій статті ми спробуємо допомогти вам
  «Балда»: правила і тонкощі настільної гри
  «Балда»: правила і тонкощі настільної гри
  У пошуках способу скоротати час і розважитися багато звертаються до смартфонів і комп'ютерів, вважаючи за краще ліниво гортати стрічку соціальних
  Голандський захист у шахах
  Голандський захист у шахах
  Голандський захист у шахах: розбір, можливі пастки і як правильно її виконувати. Докладний розбір техніки шахів. "Кам'яна" захист, гамбіт Стаунтона,
  Як грати в квадрат?
  Як грати в квадрат?
  Майже в кожному міському дворі можна знайти накреслений крейдою та фарбою квадрат, розділений на 4 частини. Для чого він намальований? Звичайно, що
  Правила гри піонербол
  Правила гри піонербол
  Піонербол - дитячий командно-спортивна гра з м'ячем, що зародилася в СРСР і популярна у школярів і в наші дні. Її часто вважають спрощеною формою