Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Скульптурна різьба по дереву: особливості і опис

Скульптурна різьба по дереву: особливості і опис

17-01-2019, 08:24
394
0
Різьба по дереву — це дуже давнє мистецтво. Навіть відома приблизна дата його виникнення. Наші предки вирізали візерунки, фігурки тварин і людей, скульптури. Часто це було для релігійних цілей, наприклад, маски язичницьких богів і духів, тотеми. Сьогодні різьба по дереву теж має своїх шанувальників. Хтось цим займається просто для задоволення, а хто-то для заробітку грошей. Існує кілька основних типів різьблення:
 • пропильная і прорізна;
 • домова;
 • рельєфна різьба;
 • поглиблена;
 • геометрична різьба;
 • скульптурна різьба.
 • Сама складна і цікава ця скульптурна різьба по дереву. Про неї йтиметься далі.

  Особливості скульптурної різьби

  Сюди відносять як маленькі дитячі іграшки, так і величезні статуї. Головне, аби скульптура була оброблена з усіх сторін і її можна було розглянути з різних ракурсів. Допускається будь-який рельєф — низький або високий.


  Скульптурна різьба по дереву: особливості і опис
  Скульптурна різьба по дереву для початківців дуже складна. Вона значно відрізняється від інших видів мистецтва. Щоб зробити хорошу роботу, різьбяр повинен добре володіти всіма інструментами та іншими видами різьблення. Також необхідно бачити фігуру в обсязі.

  Що потрібно для скульптурної різьби по дереву

  Скульптурна різьба по дереву: особливості і опис
  Для того щоб приступити до роботи, недостатньо володіти тільки знаннями та уміннями. Потрібно обзавестися спеціальними інструментами і, бажано, верстаком. Звичайно, існують спеціальні верстати для скульптурної різьби, але це вже зовсім інша тема. Основні інструменти для скульптурної різьби по дереву:
 • Ніж-косяк. Його застосовують для створення невеликих заглиблень. Отримав таку назву через скошеного на 35 – 60° леза.
 • Ніж-різак. Їм зручно обробляти закруглені елементи.
 • Стамески різних форм. Напівкруглі використовують як основний інструмент для всіх видів різьблення, прямі — як допоміжний. Інші форми використовуються рідше.
 • Богородський ніж. Використовується саме для скульптурної різьби по дереву.
 • Сокира. Його використовують для зняття кори і створення грубої форми скульптури.
 • У магазинах продають спеціальні набори, де є всі ці інструменти. Вони повинні бути якісними, інакше будуть ламатися і кришити деревину.


  Вибір і обробка деревини

  Перш ніж приступати до обробки деревини, її необхідно дістати. Використовують різні породи: липу, клен, вільху, березу і т. д. Якщо мало досвіду, то краще використовувати липу. У неї однорідний колір, і вона легко піддається обробці. Матеріал повинен бути хорошої якості. Не повинно бути тріщин, отворів, сучків. Якщо ви не знаєте, як виглядає та чи підходить дерево для скульптурної різьби, фото і характеристики можете подивитися в Інтернеті. Коли матеріал обрано, приступають до його обробці. Спочатку знімається кора. Знімати треба акуратно, щоб не пошкодити внутрішню частину. Для цього зазвичай використовують сокиру, скобель або тесло.
  Скульптурна різьба по дереву: особливості і опис
  Потім необхідно просушити деревину. Для цього її повністю покривають оліфою або фарбою і обертають папером. А потім йде довгий процес сушіння, який може зайняти до 2 років. Заготовку спочатку зберігають на відкритому повітрі, а потім в добре провітрюваному і світлому приміщенні.
  Сушіння вважається завершеною, коли вологість деревини досягає 8 – 10 %.

  Створення скульптури

  Скульптурна різьба по дереву: особливості і опис
  Коли готові всі інструменти і шматок деревини, можна приступати до роботи. Перед початком можна зробити модель скульптури. Це необов'язково, але з нею буде легше. Її роблять з гіпсу або глини. Тепер сам процес різьби:
 • Спочатку заготовку закріплюють так, щоб до неї зручно було підійти з будь-якого боку. Добре, якщо для цього є спеціальний верстат.
 • Наступний крок — нанесення основних контурів майбутньої скульптури. Після чого йде груба обробка сокирою.
 • Потім грубі форми прибирають великими стамесками, а маленькими виявляють деталі.
 • Наприкінці за допомогою дрібних зрізів створюють деталі і рельєф скульптури. Все потрібно робити акуратно, щоб не утворити тріщин.
 • Після того як скульптура була створена, її поверхню шліфують. Проте деякі частини можуть не обробляти, якщо це не потрібно. Скульптуру відправляють на сушку. В цей час можуть з'явитися тріщини, які потрібно прибрати. Для цього використовують ту ж породу деревини, з якої зроблена скульптура: спочатку роблять зліпок, з нього вирізують затичку і вставляють по контуру. Якщо це не варіант, то тріщину просто заповнюють безбарвним лаком.
  Читайте також
  Прості схеми для плетіння бісером: майстер-клас для початківців
  Прості схеми для плетіння бісером: майстер-клас для початківців
  Бісероплетіння є не просто видом рукоділля, а цілим мистецтвом. Для виготовлення простих виробів з такого матеріалу не потрібно особливої
  Шиємо домашні тапочки з джинсів своїми руками
  Шиємо домашні тапочки з джинсів своїми руками
  Джинси – це та річ, яка, мабуть, знайдеться у кожного. Вони зручні для повсякденного носіння. Якщо у вас залишилися старі джинси, які ви вже хотіли
  Об'ємна різьба по дереву: техніка виконання, фото
  Об'ємна різьба по дереву: техніка виконання, фото
  Різьба по дереву – один з найдавніших і найпоширеніших видів мистецтва. Працюючи з певною породою деревини, різьбярі здатні виготовити дійсно
  Різьба по гіпсу: майстер-клас для новачків
  Різьба по гіпсу: майстер-клас для новачків
  Якщо ви вперше вирішили спробувати себе в ролі скульптора, то різьба по гіпсу може стати відмінним початковим кроком. Це допоможе отримати базові
  Абрамцево-кудринська різьблення по дереву: історія, технологія, особливості
  Абрамцево-кудринська різьблення по дереву: історія, технологія, особливості
  У статті розглянемо історію, технологію абрамцево-кудринській різьблення, хто організував виробництво і майбутній промисел. Познайомимо читача з
  Свердло по кахлю: особливості, характеристики і відгуки
  Свердло по кахлю: особливості, характеристики і відгуки
  Свердло по кахлю – це важлива складова, яка застосовується в процесі роботи з обробним матеріалом. І коли людина починає виконувати ремонт