Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Художня обробка шкіри: історія виникнення, прийоми та особливості

Художня обробка шкіри: історія виникнення, прийоми та особливості

20-01-2019, 16:47
1247
0
Шкіра – це натуральний, екологічно чистий матеріал, який відрізняється піддатливістю в роботі. Вона м'яка, приємна на дотик, довговічна. Робота з нею дозволяє проявити свій творчий потенціал і створювати унікальні вироби з непотрібних, старих речей. У статті розглянемо, що таке художня обробка шкіри.

Види матеріалу

Художня обробка шкіри: історія виникнення, прийоми та особливості
Існують наступні різновиди:
 • Натуральна шкіра виробляється шляхом обробки шкури тварини, відрізняється волокнистим будовою.
 • Штучна шкіра виробляється в промислових умовах з полімерного матеріалу.
 • Велюр – одна з різновидів хромових шкір з наявністю пошкоджень на зовнішній поверхні. В результаті його підвертають під замшу з виворітного сторони.
 • Лайка – шкіра з характерною тягучістю і м'якістю. Виробляють її з шкур дрібно рогатої худоби, овець і кіз.
 • Замша – шкіра, вироблена із шкіри лося, оленя або диких кіз з жировим дубленням. Відрізняється бархатистою поверхнею і м'якістю, на лицьовій стороні має короткий бархатистий ворс.
 • Опойок – високоеластична м'яка шкіра. Виробляються зі шкіри новонароджених телят.
 • Виросток – це шкіра шкури молодого тварини. Однак вона не така еластична, як опойок, оскільки тварина вже харчується не молоком, а рослинною їжею.
 • Сап'ян – виробляли з слабо прожированной шкіри кози. Вона дуже м'яка і тонка, буває різних кольорів.
 • Шеврет – щільна і одночасно еластична шкіра. Виробляли хромовим дубленням зі шкір овець. Товщина її коливається від 06 до 12 мм.
 • Шевро – щільна і м'яка шкіра, вичинена з козячих шкур хромовим дубленням. Відрізняється незвичайним малюнком і має товщину від 04 до 1 мм.
 • Шкіра рептилій – відрізняється унікальним малюнком, високою якістю і дорожнечею.
 • Що таке художня обробка шкіри?

  Це матеріал, який одним з перших почав піддаватися обробці людьми. Природно, що спочатку він використовувався в побутових цілях. Пізніше виникають декоративні прийоми декору, такі як гравірування і аплікація. Навіть після відкриття ткацтва шкіра залишається основним матеріалом для виготовлення ременів, сумок, обладунків та взуття.


  Існує три головних етапи вичинки. Після підготовчих робіт – свежевания і очищення, шкіра стає недубленым напівфабрикатом, іменованим гольем. Він володіє особливими властивостями, в залежності від яких виробляє певний вид шкіри. Після цього дубленням закріплюється структура сировини. Оздоблювальні процедури виконують для додання голині фізичних, технологічних та інших властивостей, а також бажаного зовнішнього вигляду. Технологія обробки шкіри у різних народностей має свої особливості. Головним чином дублення виконувалося для захисту шкіри від гниття і розкладання. Найдавнішим видом обробки є альдегидное дублення. Воно полягає у витримуванні шкури в диму від палаючих рослин. Кочівники обмазували її жиром тваринного, а індіанці втирали суміш жиру і яєць. Після цього матеріал відмивали водою і розминали округлими камінням. Це був спосіб жирового дублення.


  У північних народів і в Індії такий процес проводився за допомогою трав'яних і рослинних відварів. Даний метод називається рослинне дублення. В азіатських країнах використовувався інший вигляд. Квасцовой дублення виконувалось шляхом змішування борошна, солі, жовтка і алюмінієвих квасців, а потім шкіра оброблялася одержаним складом.

  Цікаві факти

  Історія виникнення художньої обробки шкіри сходить до стародавніх часів. Первісні люди використовували шкури тварин для захисту від негоди. Однак під дією вологи і температури служили вони недовго. Тому лише одиничні предмети з цього матеріалу збереглися до наших днів. З часом люди починають обробляти шкуру, продовжуючи термін її експлуатації. При розкопках єгипетських гробниць були виявлені наскальні малюнки V століття до н. е, на яких демонструється процес вичинки.
  Майстри того часу починають виготовляти зі шкіри посуд, торби, взуття, одяг. Шкури, натягнутий на каркас, служили плавальними засобами. Кочовики за схожим принципом будували житла, а для воїнів робилися щити з шкіри. Пізніше ремісники починають удосконалювати свою майстерність і творчо підходити до обробки матеріалу. У гробниці Тутанхамона були знайдені одягу, розшиті золотом, предмети побуту, прикрашені шкіряною аплікацією і т. д. Римляни в I столітті до н. е. стали застосовувати такі способи обробки шкіри, які дозволяли використовувати її в якості пергаменту. Вони скріплювали листи, створюючи подобу книги. Пізніше розвивається палітурна справа. З X століття обкладинки вишукано прикрашають художнім тисненням, штампами і гравировками. Орнаментами покривався весь палітурка. На ньому зображались найпростіші геометричні фігури, тварини, рослини та інше.
  З розквітом готичного стилю широке поширення набула техніка гравіювання. Вона відрізнялася складністю і виконувалась тільки кваліфікованими майстрами. І донині збереглися вироби готичного періоду вважаються шедеврами мистецтва і зберігаються в кращих музеях світу. В епоху Відродження популярності набуває така техніка художньої обробки шкіри (фото можна побачити в статті), як вишукане тиснення. На предметах відтворюються рельєфні зображення міфологічних персонажів. Стиль бароко вводить в моду шпалери, виготовлені з шкіри. Спочатку їх виготовляли у Північній Африці, пізніше в Іспанії, а в XVII столітті вони широко використовувалися в Європі. З приходом класицизму ніяких нових віянь в обробці шкіри не відбувалося, проте в XIX столітті на тлі популярності модерну в моду повертаються гравірування, інтарсія і золочення. При розкопках на Алтаї також були знайдені вироби з шкіри, датовані V–I століттям до н. е., такі як упряж, судини, короби. Шкіряний промисел у слов'ян був досить добре розвинений, але до нашого часу збереглася невелика кількість речей. В основному це взуття та інші предмети побуту.

  Ніж виробляється обробка

  Інструменти для обробки шкіри не є чимось особливим. Більшість з них – широко використовуються побутові предмети.
  Художня обробка шкіри: історія виникнення, прийоми та особливості
  Перелік пристосувань такий:
 • Шевський ніж-косяк для роботи з товстими видами шкіри.
 • Ніж назад для штампування.
 • Вузький ніж для гравіювання.
 • Ножиці кравця.
 • Товста дерев'яна дошка або скло для розкрою шкіри.
 • Ножиці з зигзагоподібним лезом.
 • Круглі пробійники, необхідні для пробивання отворів під фурнітуру або для обплітання.
 • Манікюрні ножиці.
 • Пробійники діаметром 30-40 мм для виготовлення ґудзиків, сережок зі шкіри та інших видів фурнітури і біжутерії.
 • Штампи. Являють собою стрижень, на кінці якого виточений найпростіший рельєфний візерунок. Використовуються для декорування поверхні.
 • Щілинні пробійники. Застосовуються для пробивання прямокутних отворів, в які протягують ремінці при роботі в техніці перфорації.
 • Фігурні пробійники для перфорації різних форм у вигляді зірки, серця і т. д.
 • Етапи обробки шкіри

  Робота над будь-яким виробом відбувається в три кроки. Послідовність дій така:

  Художня обробка шкіри: історія виникнення, прийоми та особливості
 • Планування форми, кольору, способу обробки і з'єднання елементів.
 • Виготовлення викрійки. Шкіру розкроюють по лекалу. При необхідності також заготовляють елементи декору.
 • З'єднання деталей.
 • Додання закінченого вигляду виробу.
 • Далі розглянемо прийоми та особливості обробки виробів з натуральної шкіри.

  Дублення

  Художня обробка шкіри: історія виникнення, прийоми та особливості
  Це техніка обробки шкіри, яка полягає в застосуванні різних речовин для додання матеріалу міцності, еластичності і покращених експлуатаційних якостей. Перед тим як приступити до дублення, шкури натирають концентрованим розчином солі, кілька днів вимочують у воді, вапняному розчині. Потім знімають м'язово-жирового і волосяний шар, що залишився на шкірі. Потім матеріал повторно обробляють аналогічним чином для надання кращої пластичності і міцності.

  Тиснення

  Існують різні види такої обробки. В промислових умовах застосовують кілька способів тиснення шляхом видавлювання малюнка з допомогою прес-форм. При виготовленні декоративних виробів її виконують спеціальними набірними штампами та келепами.
  Художня обробка шкіри: історія виникнення, прийоми та особливості
  Ще один спосіб художньої обробки шкіри (фото представлено в статті) – тиснення з наповненням – виконують наступним чином. З щільної основи вирізують елементи рельєфу і підкладають під зволожений матеріал. Потім його тиснят по контуру. Дрібні елементи видавлюють без підкладки, рельєф досягається за рахунок товщини шкіри. Висихаючи, вона твердне і зберігає рельєф. Термотиснение виконується шляхом видавлювання деталей розігрітими металевими штампами.

  Перфорація і плетіння

  Це одні з найдавніших технік художньої обробки шкіри. Перфорація полягає в высечении отворів пробійники різних форм у вигляді візерунка. Даний прийом використовується для виконання ажурних композицій, до прикладу, біжутерії, панно або декорування одягу.
  Художня обробка шкіри: історія виникнення, прийоми та особливості
  Плетіння з шкіряних шнурів часто зустрічається у виготовленні сумок, ременів, шнурків. Таким способом обробляють сумки, одяг і взуття.

  Пірографія

  Ця техніка більш знайома як випалювання. У традиційному виконанні пірографія полягає в нанесенні на поверхню щільних видів шкіри різних малюнків. Робилося це розігрітими до певної температури штампами з міді. Готове зображення безпосередньо залежить від майстерності художника, тому навчання художньої обробки шкіри в цій техніці має велике значення. Також грають значну роль можливості выжигательного приладу. Пирограф дозволяє наносити на виріб тонкі і дуже складні візерунки. Найчастіше цей вид поєднується з іншими техніками: гравіруванням, тисненням і розписом.

  Гравіювання і аплікація

  Такий вид художньої обробки шкіри виконується тільки на щільних видах матеріалу, таких як чепрак, юхту, шора. Гравіювання роблять наступним чином. На лицьову поверхню змоченою шкіри різаком наноситься малюнок. Після цього металевим предметом, розширюють прорізи і заповнюють фарбою. Ще один спосіб гравірування передбачає використання пирографа. Підсумковий малюнок, колір і товщина головним чином залежать від ступеня напруження голки приладу.
  Художня обробка шкіри: історія виникнення, прийоми та особливості
  Аплікація на одязі виконується шляхом пришивання елементів декору з тонких видів шкіри до основи. Для створення сувенірів, панно та інших предметів інтер'єру деталі можуть виготовлятися з усіх типів матеріалу і приклеювати до основи.

  Інтарсія

  Дана техніка – одна з найстаріших з усіх перерахованих. Вона більше нагадує мозаїку або інкрустацію. Шкіру забарвлюють і за лекалами вирізують деталі. Потім їх наклеюють на текстильну або дерев'яну основу кістковим клеєм ПВА чи. Інтарсія використовується для створення панно, прикрас, сувенірів, декорування предметів меблів.

  Батику, тонування, обробка на свічці, прожарювання

  Розглянемо ще кілька цікавих способів обробки:
 • Техніка, при якій орнамент наноситься на поверхню натуральної шкіри розплавленим парафіном, називається батикой. Після покриття робиться кольоровий малюнок, при цьому місця з воском зберігають незайманий вигляд. Після завершення розпису віск видаляють тупим предметом.
 • Тонування виконується приладом для випалювання. Спочатку на шкіру наносять ескіз, а потім голкою малюються лінії орнаменту. Залежно від нагрівання голки і сили натискання на основі залишається зображення різних відтінків.
 • Досить простий і незвичайний спосіб – обробка матеріалу на свічці. За шаблоном вирізають елементи зі шкіри. З лицьового боку гострим предметом роблять невеликі надрізи і злегка опаляют над полум'ям свічки. Цей спосіб найкраще підходить для імітації прожилок на листках рослин, пелюсток квітів. Таким способом зручно обробляти шнури для оплета.
 • Прожарювання – ще один термічний спосіб обробки шкіри. Виворітною стороною матеріал кладуть на гарячу сковороду потрібної температури. Незабаром на поверхні утворюється гурток, надаючи виробу опуклу форму. Прожарювання найчастіше використовують для виготовлення об'ємних деталей.
 • Драпірування

  Цей метод є найбільш простим і красивим способом обробки шкіри. Для даної техніки, як правило, вибирають м'які види матеріалу. Шкіру рясно змащують клеєм і прикріплюють до основи. Не чекаючи висихання, формують складки в потрібному напрямку, згідно ескізу. Якщо драпірування робиться з шкіри, колишньої у вживанні, її попередньо очищають і фарбують за необхідності.
  Читайте також
  Обкладинка зі шкіри на паспорт своїми руками. Покрокова інструкція
  Обкладинка зі шкіри на паспорт своїми руками. Покрокова інструкція
  Якщо говорити про виготовлення виробів зі шкіри, то обкладинка на паспорт відноситься до одним з найпростіших варіантів по складності. Іноді варто
  Текстильна брошка - красиве і просте прикраса
  Текстильна брошка - красиве і просте прикраса
  Брошка - це декоративна композиція або ювелірний виріб, який можна прикріпити до одягу за допомогою шпильки. Вони можуть бути будь-якої форми, але
  Короста у дітей: причини і лікування
  Короста у дітей: причини і лікування
  Короста - захворювання шкіри, що викликається паразитом коростяним кліщем. Захворювання передається від людини до людини при прямому контакті або
  Чим лікують вроджений іхтіоз у дітей?
  Чим лікують вроджений іхтіоз у дітей?
  У моєї дитини - вроджений іхтіоз . Я знаю, що ця хвороба невиліковна, але може, крім мазей і кремів, існують якісь інші методи для пом'якшення
  Подразнення на попі у дитини
  Подразнення на попі у дитини
  Подразнення на попі у дитини може з'явитися з різних причин. Тому визначити, чому воно виникло, часом буває дуже складно. Найпоширенішою ...
  Бепантен для новонароджених
  Бепантен для новонароджених
  Дуже часто в списку речей, які потрібно взяти з собою в пологовий будинок, можна зустріти мазь Бепантен. Навіщо вона потрібна? Адже ...