Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради

Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради

23-01-2019, 08:25
361
0
При в'язанні досить об'ємних виробів, наприклад светри, майстриня відчуває велике полегшення, закінчуючи останню велику деталь. Залишається найменше — зібрати деталі разом і облагородити деякі краю. Однак на останньому пункті іноді виникають до такої міри великі складності, що вся робота може бути безнадійно зіпсована. Неправильно оброблена горловина светри — це не помилка в малюнку, яку видно, тільки якщо сильно придивитися. Або не дуже рівний шов, який зазвичай і зовсім не помітний. Багато оцінюють загальну роботу саме за зовнішнім виглядом саме цієї частини виробу, адже вона в рівній мірі видає як недосвідченість, так і майстерність виробника. Дійсно, іноді в'язані сукні, виконані ідеально в цілому з головою видають саме ручну роботу досвідченого майстра, якщо їх горловини не оброблені належним чином, внаслідок чого розтягуються, стовбурчаться або мають нерівні краї. Усього цього можна уникнути, якщо використовувати нескладну техніку кетлевания.


Поняття

Слово "кетлевание" має німецьке коріння і дослівно означає "з'єднання петель". Суть процесу полягає в пришивання декоративної в'язаній бейки до краю основного полотна за вільні петлі. Таку обробку практично завжди можна побачити на покупному трикотажі, причому іноді і на футболках, і саме використання цієї техніки вважається серед майстрів якщо не вищим пілотажем, то ознакою високого рівня майстерності.

Застосування

Найчастіше зустрічається кетлевание горловини виробу, причому не важливо, буде це блузка з глибоким вирізом або ж водолазка. Також використовують таку техніку при обробці пройми, рідше — низу рукавів і вироби. Для чого це потрібно? Для декорування, поряд з обв'язкою гачком і декоративними рядами, виконаними спицями. Але саме кетлевание наближає зовнішній вигляд до фабричного. Крім того, це дозволяє закріпити край в тому стані, яке необхідно, адже саме такий спосіб перешкоджає розтягуванню горловини та її деформації. Техніка дозволяє додатково зміцнити місце, піддане навантаженні, щоб уникнути розривів, а також просто приєднати до основного полотна комір або гумку.


Способів кетлевания досить багато, на виробництві використовують для цього спеціальні машини, проте для домашнього застосування необхідно розглянути способи ручної кеттлевкі горловини.

Класична обробка

Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради
Традиційно край виробу обробляється елементом, пов'язаним окремо. Це або бейка, або воріт. В'яжуть його зверху вниз, залишаючи петлі останнього ряду заготовки не закритими. Після чого приступають до кетлеванию горловини голкою. Для цього деталь накладають поверх краю готового виробу і пришивають до нього заготівлю простим швом "назад голка". Використовують при цьому пластикову або металеву голку з великим вушком і пряжу, з якої був пов'язаний воріт. Головний принцип техніки полягає в тому, що кожен раз голка вводиться в відкриту петлю деталі ворота. Таким чином, не тільки з'являється рядок прилеглих один до одного стібків, схожа на машинну, а й закріплюються всі вільні петлі додаткового елемента.
Важливо! Щоб заготовка не розпустилася під час роботи, їй дов'язують додатковий ряд слабкими петлями, використовуючи при цьому контрастну нитку, а потім поступово його розпускають, таким чином, одночасно вільними петлями ворота є тільки ті, з яких вже була видалена допоміжна нитка. Робити це досить просто, проте красиво в такому випадку виглядає тільки лицьова сторона, на виворітній ж шов може вийти не особливо акуратним. Для наочності на зразках, представлених на фото, вибрані нитки різних кольорів, насправді використовують нитку одного кольору або двох, якщо необхідно зробити горловину контрастного кольору.

Двостороння

Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради
Якщо необхідно, щоб горловина була красиво оформлена з обох сторін, виконують класичне двостороннє кетлевание горловини. Для цього необхідно, щоб заготовка ворота була двошаровою. Домогтися цього можна, зв'язавши подвійну висоту окантовки або закінчивши її полою гумкою. Досить виконати 6-8 рядів в кінці деталі, виконаної класичним стилем чи гумкою 1 х 1 2 х 2. Після чого пришити її, закріплюючи спочатку петлі з лицьової частини, а потім пришити край до виворітній стороні. При цьому проколювати виріб необхідно не наскрізь, щоб шов виворітного боку не було видно з лицьового. У разі використання порожнистої гумки вільні петлі будуть як на лицьовій, так і на виворітній стороні, а от якщо використовувати складену вдвічі заготівлю, то один її край буде закритим. Тут два варіанти роботи. Або пришивати її, маючи вільні петлі на лицьовій, а закриті — на виворітній стороні, або розпустити 1-2 перших ряду, таким чином, у заготівлі з обох сторін будуть вільні петлі (розпускати край потрібно після того, коли буде закріплений).

Помилкові

Класичне кетлевание досить складне у виконанні, це пов'язано з тим, що не тільки необхідно пришити всі вільні петельки, не упустивши і не розпустивши їх, але і правильно розрахувати розмір заготовки, що часто буває навіть складніше, ніж сама техніка. Тому великою популярністю користується обробка горловини неправдивої кеттлевкой.

Гачок

Використання гачка істотно полегшує роботу, завдяки йому не тільки можна набрати петлі ряду, але і відразу сформувати імітацію декоративної строчки. Для початку необхідно гачком сформувати косу з з'єднувальних стовпчиків по всьому периметру вирізу, при цьому відступивши від краю 5 мм (приблизно 2 ряду).
Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради
Крок повинен дорівнювати одній петлі. Після цього з верхнього краю кіски набрати на спицю петлі (нижній якраз і буде імітувати кетлевание горловини), в'язати необхідну кількість рядів гладдю чи гумкою. По досягненні бажаного результату петлі на спиці просто закрити. В цьому випадку не тільки можна уникнути проблеми підбору кількості петель, але і робота охайно виглядає однаково з обох сторін. Якщо ж необхідно повністю закрити край, то з петель, утворених гачком, на виворітній стороні виробу також набрати петлі на спицю (для цього первісну косичку необхідно в'язати досить слабо).

Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради
Після зв'язати однакову кількість рядів як спереду, так і ззаду, щоб повністю закрити край, звичайно це 4-5 рядів. Потім їх об'єднати, чергуючи петлі з передньої і задньої спиці, як у порожнистої гумці.
Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради
Далі можна закрити, об'єднуючи провязанную петлю з двома сусідніми, вийде досить щільний і пишний край (як на фото).
Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради
Або ж пров'язати ряд по 2 петлі разом, після чого закрити (край вийде більш плоским), також можна продовжити в'язання полотном чи гумкою, утворюючи високий воріт вироби. Крім того, об'єднувати передню і задню частини можна не відразу (в 6 ряду), а по досягненні бажаної висоти ворота, а також при цьому використовувати схему гумок.

Еластична

Всі запропоновані вище способи кетлевания горловини досить жорстко фіксують полотно, внаслідок чого ця частина виробу має досить невеликий коефіцієнт розтягування. Однак бувають випадки, коли необхідно зберегти еластичність, наприклад, якщо в'язати светр маленькій дитині. У такому випадку можна скористатися еластичною імітацією кетлевания.
Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради
Для того щоб зробити такий воріт, досить з краю вироби набрати (або продовжити в'язання) петлі по периметру, потім зв'язати 1 ряд виворітними, який і дасть імітацію шва, потім перейти до лицьової гладі або гумці. Якщо ж край необхідно зробити більш товстим, тоді після изнаночного ряду потрібно зв'язати подвійну довжину, після чого скласти цю частину навпіл, а з виворітної сторони вільні петлі пришити, але не як в класичному способі, а зигзагом, вводячи голку перпендикулярно в петлю полотна і вільну петлю того ж ряду. Такий шов виглядає охайним, при цьому біля горловини зберігається еластичність.
Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради

Декоративна

Використання техніки двостороннього кетлевания не означає, що оформлення в'язаній горловини буде нудним. Його можна урізноманітнити безліччю способів, найлегші з яких — формування зубчиків. Причому вони можуть бути як по краю шва, так і на згині. Для перших досить прошивати не кожну петлю з двох сторін, а робити розбивки по 2 або 3 петлі, після чого пришивати петлі № 2 і 1 одним стібком, потім так само 4 та 3 6 і 5 і т. д. Таким чином утворюються дрібні зубчики, а рядок стає безперервною, а пунктирною. В групуванні по 3 петлі зшивають 2 і 1 3 і 2 потім 5 і 4 6 і 5. В такому випадку виходять більш великі зубчики, а рядок виглядає як 2 пропуск стібка, 2 стібка.
Кетлевание горловини: опис різних способів, корисні поради
На згині зубчики зробити так само легко. Для цього достатньо в ряду, який і буде вершиною, в'язати весь ряд за схемою: 2 разом, накид від себе (відкритий), а наступний — просто виворітними. Далі в'язати простим полотном. Використання техніки кетлевания виведе в'язані сукні, светри та інші вироби на новий, більш професійний рівень, причому зовсім не важливо, чи буде кетлевка класичної або помилковою. Це дозволить не тільки зробити речі більш вишуканими, але і підвищити їх популярність на ринку виробів ручної роботи.
Читайте також
Зубчастий край спицями: в'яжемо не поспішаючи
Зубчастий край спицями: в'яжемо не поспішаючи
При в'язанні будь-якого вироби спицями треба не тільки сховати кінчики ниток, але і акуратно оформити край. І рукодільниці звертаються до
Як в'язати порожнисту гумку: поради початківцям
Як в'язати порожнисту гумку: поради початківцям
Коли майстриня вирішує пов'язати спицями светр, вона стикається з проблемою оформлення манжет і горловини. Проста гумка легко розтягується, а край
Горизонтальні візерунки спицями: опис, застосування, фото
Горизонтальні візерунки спицями: опис, застосування, фото
Уміння в'язати горизонтальні візерунки спицями є дуже корисною майстерністю. Дана техніка не потребує особливих зусиль у роботі, дозволяє проявити
Як набрати повітряні петлі спицями? Корисні поради для в'язальниць
Як набрати повітряні петлі спицями? Корисні поради для в'язальниць
Ті, хто вже давно в'яже, знають, що якщо потрібно збільшити кількість петельок в ряду (тобто додати їх), слід застосувати повітряні петлі. Вони
В'яжемо кардиган-кокон своїми руками
В'яжемо кардиган-кокон своїми руками
Індустрія моди пропонує нам безліч цікавих і оригінальних речей, які виконуються настільки просто, що доступні навіть початківцям майстрам. В поданій
Візерунок «Зигзаг» гачком
Візерунок «Зигзаг» гачком
У в'язанні гачком є кілька дійсно універсальних мотивів, які з успіхом можна використовувати на будь-яких виробах – від літніх суконь до щільних