Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото

Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото

23-01-2019, 08:30
660
0
Плетіння з соломки - старовинний вид народного промислу, що одержав широке поширення на Русі. З неї виготовляли предмети побуту, взуття, іграшки та багато іншого. В якості сировини використовувалися стебла жита, ячменю, вівса і пшениці. У сухому вигляді солома дуже ламка, але після розпарювання вона набуває пластичність і м'якість, а висихаючи, стає жорсткою і зберігає форму вироби.
Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото
Про це рукоділлі написано багато книг. Плетіння із соломки приділили увагу такі автори, як О. Лобачевська, А. Гриб, зібравши в своїх виданнях безліч авторських схем. У статті розглянемо техніки рукоділля для початківців.

Підготовка матеріалу

Для плетіння з соломки (майстер-клас буде представлений нижче) найкраще підходить житній стебло. З усіх хлібних злаків він відрізняється найбільшою довжиною і міцністю. При замочуванні стебла жита набувають м'якість і пластичність. Інші види соломки також придатні для плетіння, але мають свої особливості. Наприклад, пшеничний стебло набагато товщі, жорсткіше і коротше, але має свій характерний золотистий відлив.


Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото
Заготовляють матеріал для плетіння виробів із соломки в кінці липня - першій половині серпня, коли колоски починають дозрівати. Зріз стебла робиться під корінь. Якщо заготівля сира і зелена, вона почне гнити і чорніти. Щоб уникнути цього, її потрібно ретельно просушувати. Роблять це, розстеливши стебла шаром середньої товщини на рівній горизонтальній поверхні. Час від часу їх перевертають для поліпшення якості сушіння. Зелені стебла, витримані в тіні, чудово зберігають колір. Соломка, висушена під сонцем, трохи вигоряє і набуває насичений золотистий відтінок. Після початкової підготовки стебла очищають від непотрібних листів. Роблять це таким чином. Стебло розрізається на відрізки в місцях вузлів. Причому, зрізуючи колінце, одночасно видаляють лист, з'єднаний з ним. Після завершення цієї процедури переходять до сортування по довжині і товщині. Відібрану, очищену і просушену соломку укладають в коробки. В такому вигляді вона може зберігатися кілька років, не втрачаючи своїх зовнішніх якостей і пластичних властивостей.


Для плетіння з соломки (фото роботи представлені в статті) бажано використовувати три верхніх, найбільш тонких коліна, товщина яких рівномірно розподілена по всій довжині. Перед початком роботи солому замочують або запарюють окропом. Відбирається приблизна кількість стебел, необхідних для творчості, і занурюється в таз з водою або іншу ємність відповідного розміру. Якщо сировина заготовлено зовсім недавно, достатньо замочити стебла на 30 хв в прохолодній воді. Стару солому заливають гарячою рідиною і притискають пресом. У такому вигляді матеріал витримується до тих пір, поки не стане гнучким. Проте варто пам'ятати, що якщо залишити соломку у воді надовго, вона почне чорніти. Потім ще вологий матеріал обертають злегка вологою тканиною або поліетиленовою плівкою, щоб він залишався вологим в процесі плетіння. Надлишки можна просушити і використовувати у подальшому. Далі в статті розглянемо техніки плетіння з соломки. Вони не дуже складні, але вимагають уважності й посидючості.

Пряме плетіння

Виділяють кілька основних технік роботи з соломкою. Кожна з них дозволяє на виході отримати своєрідний малюнок і підходить для виготовлення того чи іншого предмета. Перед тим, як приступити до роботи безпосередньо із стеблами, можна застосувати плетіння з паперової соломки. Це буде відмінною наочної тренуванням, особливо для новачків.
Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото
Пряме плетіння нагадує процес ткацтва полотна на верстаті. Для виконання даної техніки необхідні плоскі розпластані стебла соломи. Для цього вимочений товстий стебло пропрасовують тупою стороною ножа або голкою, натискаючи і розпрямляючи на твердій поверхні з лицьового і виворітного боку. Маніпуляцію продовжують до тих пір, поки соломка не стане плоскою. Ця проста техніка підійде для плетіння з соломки початківцям осягати це рукоділля. Процес здійснюється за схемою в наступній послідовності:
 • Спочатку викладають необхідну кількість стрічок з соломи (воно визначено схемою плетінки).
 • По вертикалі їх початку склеюють або притискають пресом.
 • Потім з кінця через одну піднімають парні соломинки і в горизонтальному напрямку протягують між ними стебло.
 • Після цього дії повторюють, але вже з непарній розташованими по вертикалі смужками. Укладають наступний горизонтальний стебло.
 • Таким способом плетіння продовжують по всій довжині соломки.
 • Потім смужки щільніше підганяють один до одного і сушать під пресом.
 • Якщо плетіння виконується під кутом, соломинки укладаються не через одну, а вже через пару вертикальних стебел. У кожному ряду смужки трохи зсувають в одну або іншу сторону на один елемент.

  Спіральне плетіння

  Це трохи більш складна робота, ніж попередня, але цілком здійсненне навіть для новачка. Основу техніки цього виду плетіння з соломки становить джгут. В процесі виготовлення предмета формується обсяг і форма. Джгут при цьому укладається по спіралі. Завдяки цьому на кожному витку є можливість нарощування висоти або зменшення розмірів виробу. Використовуючи техніку спірального плетіння, виготовляють предмети округлої або кулеподібної форми або аналогічним підставою.
  Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото
  З вологих стебел формують пучок певної товщини. Його кінець обмотують стрічкою або ниткою, згинають на два сантиметри і стягують. Потім пучок обмотують ще раз, утворюючи перший спіральний виток. Так повторюють тричі і викладають другу петлю. Одночасно кожен виток з'єднують між собою ниткою і пов'язують з допомогою голки. Потім нитку протягують крізь першу петлю, таким способом зовнішній виток з'єднується з внутрішнім. Для створення щільного плетіння при кожній наступній перетяжку нитку натягують як можна тугіше. Далі виріб нарощують і продовжують укладати по спіралі, послідовно перетягаючи петлі. Товщина джгута, в першу чергу, залежить від розмірів усього предмета. Для великих речей використовують довгі стебла, а для виробів меншого розміру попередньо відсортовані нарізки соломок.

  Об'ємне плетіння

  Це більш складна техніка в порівнянні з раніше описаними методами. Плетінки, виконані в обсязі, що використовуються як шнури, декоративні елементи або деталі для складання цілісної композиції. Залежно від остаточної форми виробу, під час плетіння з соломки може використовуватися жорсткий каркас з дроту, прутків та інших матеріалів. Одним з найпростіших варіантів такої роботи вважається подвійна косичка. Плетуть її з одного стебла, що у процесі згинається під кутом 45°. Лінія зламу трохи зміщується в бік, тоді одна половина буде довшим і нарощувати соломинки буде простіше. Кінці кіски в результаті будуть перебувати під прямим кутом один до одного. Спочатку згинають ліву частину під прямим кутом, а за нею праву. Кінець, який опинився знизу, зверху перекидають вниз, після цього беруть інший і під прямим кутом згинають зліва направо. Таким способом дії повторюють до виготовлення кіски потрібної довжини. Схеми плетіння з двох стебел виконується проти годинникової стрілки. Виріб повинен бути щільним, рівномірним, з трикутником в перерізі. Після завершення плетіння косички розтягують на зразок гармошки, тоді вона набуде вигляд спіралі.
  Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото

  Плоскі кіски

  Використовуючи дану техніку плетіння з соломки, можна створити міцні стрічки. З них згодом виготовляють різні предмети: декоративні панно, капелюхи, аксесуари і навіть солом'яні скульптури. Якщо в процесі плетіння довжини стебла не вистачило, його подовжують одним з трьох способів:
 • У зріз соломинки вставляється інший, більш тонкий або товстий стебло.
 • На відстані два сантиметри від кінця соломини на неї накладається новий елемент і триває плетіння.
 • Кінець стебла розщеплюють інший соломинкою.
 • Для того щоб отримати чіткий і рівномірний малюнок, необхідно дотримуватися наступних інструкцій:
 • Для плетіння кісок необхідно вибирати соломинки однакової довжини і товщини. Як правило, така соломка заготовлюється з середньої частини стебла. Якщо матеріалу не вистачає, а стрічку потрібно виготовити довгу, поступають наступним чином. Перед тим як приступити до плетіння з соломки, стебла складають різними кінцями, один - більш товстою частиною, інший - тонкою. Така хитрість дозволить виконати виріб рівномірно.
 • Соломина нарощується тільки після вплетення попереднього стику.
 • Загини повинні бути зафіксовані під правильним кутом, для чіткості ліній їх пропрасовують пальцями.
 • Плетіння має бути щільним, оскільки по мірі висихання воно слабшає.
 • Відразу після завершення роботи по виробу кілька разів прокочують качалкою для додання однакової форми.
 • Плетіння «зубатка» із соломки: майстер-клас

  Такий елемент можна виготовити з двох, чотирьох або шести соломін. Розглянемо найпростішу схему виконання:
 • Беремо два стеблинки, один кладемо поверх іншого і згинаємо його назад. Верхній елемент при цьому спрямований вліво, а нижній - вправо.
 • Потім захоплюємо верхню праву соломину і загинаємо її назад (виходить два паралельно розташовані елемента). Потім знову беремо її ж і заводимо тому під першу на другу трубочку. Виходить зліва два паралельних і праворуч два паралельних стеблинки.
 • Знову беремо ту ж соломину і заводимо її назад за дальню трубочку. Тепер вона розташовується горизонтально.
 • Та знову цю ж соломину відводимо назад за ближню трубочку. Тепер вона вже йде по діагоналі і паралельно правому стеблу.
 • Тепер беремо крайню зліва соломину і заводимо її горизонтально тому за далекий стебло. Потім нею ж по діагоналі ведемо тому за близький.
 • Після цього беремо крайню справа трубочку і відводимо горизонтально тому за дальню соломіну. Потім її ж заводимо по діагоналі назад за ближню трубочку.
 • Далі повторюємо аналогічно з шостого по дев'ятий ряд.
 • Робота зроблена. Для кращого розуміння процесу можна вивчити схему плетіння "зубатки" з чотирьох соломін, представлену на фото нижче.
  Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото

  Зшивання фрагментів

  Для одержання якого-небудь виробу цілісну плетінку або окремі деталі зшивають. В залежності від виду франмента і самого виробу підбирається спосіб скріплення:
 • Зшивання встик підходить для створення плоских предметів: циновок, панно, килимків і т. д. Виконується воно наступним чином: кіски по черзі прихоплюють голкою через краї і стягують. Нитки повинні бути міцними, щоб під час маніпуляції вони не рвалися, а виріб прослужило довго.
 • Зшиванням уступом підходить для виготовлення об'ємних речей і композицій, наприклад, капелюхів, коробок, кошиків, абажурів, чаш і т. д. Найчастіше даним способом скріплюються круглі вироби. Починаючи від центру, зшивання виконується по спіралі. Кожний наступний виток накладається на попередній шар на одну третину ширини плетінки і прикріплюється. Перед початком зшивання стрічку добре зволожують, щоб вона стала м'якше і пластичніше. Готовий виріб пропрасовують праскою через мокру тканину або простукують молотком.
 • Потрійна і більше косичка

  Це ще два різновиди елементів з соломки. Потрійна косичка плететься за тим же принципом, що і звичайна, почерговим перехлестом решт соломін. Один стебло розміщують вертикально і поперемінно крайньої лівої і правої трубочкою під прямим кутом плетуть фрагмент. Коли один кінець закінчується, його нарощують і продовжують роботу. Важливий нюанс: плести потрібно по напрямку від себе.
  Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото
  Четвірна косичка виглядає як стрічка і відрізняється пластичністю. Техніка її виконання схожа з попереднім видом плетіння, але в даному випадку задіяні чотири кінці, які утворюють дві зігнуті соломини. Одну розташовують горизонтально, а іншу перегинають через неї:
 • другий кінець заводять за четвертий паралельно третій;
 • потім четвертий від себе пропускають під другим поверх третього кінця і паралельно першому;
 • після цього перший укладають поверх четвертого, другий від себе пропускають під третім і укладають поверх першого і четвертого.
 • Таким способом плетіння продовжують далі, при цьому важливо стежити, щоб крайня соломинка з правого боку перегиналася від себе, а крайня зліва - до себе.

  Виконання оздоблювальних плетешков

  Такі необхідні елементи для окантовки зшитих деталей із соломи та обробки дерев'яних, картонних і інших видів виробів. Бувають вони двох видів: плоскими і гвинтовими. Для їх виготовлення останніх необхідно не менше чотирьох соломін. Плоске плетіння з соломки кісок-плетешков здійснюється наступним чином:
 • Чотири соломини пов'язують біля основи. Два стебла посередині є основою, на протязі всього плетіння вони будуть залишатися поруч, а два крайніх стануть обплітати їх.
 • Починаючи з правої крайньої соломини, під центральні стебла заводиться один кінець, а потім інший, крайній лівий.
 • Праву соломину укладають поверх центральних деталей і притискають зверху крайнім лівим кінцем, загинаючи вниз і проводячи під середніми соломинами.
 • На протилежній стороні стебло, покладений поверх основних трубочок, притискається таким же чином.
 • Гвинтове оздоблювальне плетіння виконують наступним чином:
 • Чотири стебла пов'язують разом.
 • Крайню праву трубочку просовують під двома центральними поверх крайній лівій.
 • Потім крайній лівий елемент пропускають поверх центральних соломін і під правій крайній.
 • Одержаний затягують вузол і продовжують плетіння, але тепер правий і лівий стебло міняються ролями.
 • Плетіння триває за схожою схемою. В процесі кожен новий вузол утворює скручування по гвинтовій лінії. Якщо починати виконання з лівого стебла, скручування буде відбуватися за годинниковою стрілкою.

  Плетіння із соломки: майстер-клас

  Для виготовлення квітки знадобляться:
 • солома;
 • вербовий прут;
 • клей ПВА;
 • нитки.
 • Таким чином виглядає покрокове виконання плетіння:
 • Плетіння квіток з соломки починається з того, що потрібно відрізати нитку довжиною один метр і перегнути вчетверо, щоб в складеному вигляді вийшов 25-сантиметровий відрізок. Для стебла беруть вербовий прут і вмочують кінець клей ПВА. 20 соломін довжиною по 15 см прикладають до пруту і міцно обмотують складеної ниткою. Вийшла тичинка.
 • Тепер можна приступати до виготовлення пелюсток. Для цього відбирають дев'ять соломін однакової довжини і товщини. Дві з них вкладають хрест-навхрест і загинають. Потім правий кінець заводять тому, а лівий загинають вперед.
 • Далі продовжують навпаки. Лівий кінець заводять тому, в той час як правий укладають вперед.
 • Тепер необхідно додати соломину так, щоб хрест виявився поверх неї, а обидва кінця залишилися позаду.
 • Отриману поперечину загинають тому поверх одного кінця хреста, а потім іншого. Плетення продовжують доти, поки не вийде квітка бажаної довжини.
 • Крайню соломинку заводять за таку трубочку. Потім це ж проробляють з іншого боку, а в середині схрещують.
 • Плетення продовжують, поки соломка не закінчиться. Якщо в процесі плетіння стебла підсихають, їх додатково зволожують.
 • Для виготовлення квітки знадобиться п'ять-сім пелюсток. Коли всі деталі готові, приступають до збору квітки:
 • Нитка складають у чотири рази, щоб у результаті вийшов відрізок довжиною 35 див.
 • Кінець готової тичинки умочують в клей і приклеюють дві пелюстки.
 • Їх примотують біля основи ниткою і зав'язують вузлом.
 • Потім приклеюють і прикріплюють залишилися пелюстки.
 • Кінці нитки обрізають і ховають всередину.
 • Плетіння денця для кошики

  Форму майбутнього виробу визначає кількість схрещених на етапі підготовки стебел. Наприклад, для шестикутника достатньо трьох схрещених соломін, в той час як для восьмикутника знадобляться чотири.
  Плетіння із соломки: види, техніки, детальний майстер-клас з фото
  Плетіння з соломки - майстер-клас для початківців плести кошик:
 • Готують чотири однакові по довжині і товщині стебла.
 • У кожен з них просовують тонку жорстку дріт.
 • Потім їх схрещують і посередині з'єднують ниткою в тон соломи.
 • Стебла розподіляють так, щоб між ними були рівні проміжки. У центрі закріплюють соломину, яка буде обплітати каркас. Щоб в результаті вийшло як можна менше з'єднань, трубочка має бути найдовшою з тих, що є в наявності.
 • Оплітку виконують по колу, пропускаючи кінець почергово поверху і понизу хрестовини. Кожен виток повинен проходити як можна щільніше до попереднього.
 • Коли стебло закінчиться, залишають кінчик довжиною два сантиметри. Далі зрізають під кутом і просовують у нову соломін, після цього плетіння можна продовжити.
 • Каркас припиняють обплітати, коли бажаний діаметр денця досягнуто. Хвостик заправляють з виворітного боку за соломини і фіксують.
 • Далі плетуть ще одну деталь такого ж діаметра і висушують під пресом. Після цього непотрібні кінці хрестовини обрізають під кутом 90°. Обидва денця складають один з одним виворітною стороною всередину і скріплюють ниткою за каркас. При необхідності деталь по периметру оформляється опліткою і кріпиться до основної конструкції. У статті розглянуто варіанти плетіння з соломки для початківців. Це захоплююча творча робота, яка припаде до смаку любителям рукоділля.
  Читайте також
  Прості схеми для плетіння бісером: майстер-клас для початківців
  Прості схеми для плетіння бісером: майстер-клас для початківців
  Бісероплетіння є не просто видом рукоділля, а цілим мистецтвом. Для виготовлення простих виробів з такого матеріалу не потрібно особливої
  Як без допомоги верстата зробити браслет
  Як без допомоги верстата зробити браслет "Луска дракона" з гумок
  Гумки для плетіння браслетів зачаровують всіх: малюків, підлітків і навіть дорослих. Існує величезна різноманітність моделей, що відрізняються
  Корзини з мотузок своїми руками – 4 варіанти вироби
  Корзини з мотузок своїми руками – 4 варіанти вироби
  Білизняні або прядив'яні мотузки – це прекрасний матеріал для творчих поробок. Їх використовують для декорування квіткових горщиків, плетіння і
  Гібіскус з бісеру: майстер-клас
  Гібіскус з бісеру: майстер-клас
  Назв у квітки, який ми хочемо запропонувати сплести з бісеру, є кілька: сирійська або китайська троянда, кетмия, каркаде, мальва венеціанська. Нам же
  Плетіння з паперу
  Плетіння з паперу
  Плетіння - ще один цікавий і захоплюючий вид мистецтва роботи з папером. Створіть разом з дитиною за допомогою нашого майстер-класу своїми руками