Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали

Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали

5-03-2019, 18:43
1026
0
Художнє різьблення по деревині - одна з найдавніших технік декоративного мистецтва. За історію існування ремесла з'явилося кілька його різновидів. Найрізноманітнішої вважається плоскорельефная різьблення, що класифікується на геометричну, рельєфну, заоваленную з підібраним і подушечным фоном і контурну.

Що таке контурна різьба?

Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали
Різьба по дереву в контурній техніці часто зустрічається на дерев'яних виробах різних народів країни. Орнамент у неї наноситься на поверхню заглибленими лініями. Протягом всього малюнка глибина і ширина прорізів зберігаються незмінними, але можуть і відрізнятися в залежності від задуму майстра і малюнка для контурної різьби по дереву. Різниця в глибині і ширині прорізних контурів надає пластичність узору і вишуканість. Різьба у контурній техніці здається на перший погляд простою і легкою, проте добитися якісного та естетичного малюнка можна тільки після отримання необхідних навичок і вивчення прийомів кудринській і геометричної технік.

Історія

Як з'явилася контурна різьба? Різьба по дереву в контурній техніці практично не відстежується у часі як самостійне ремесло. Вона входила в інші види мистецтва. Майстри кудринській різьби, наприклад, намагаючись домогтися контрасту з закругленими рослинними елементами, ввели поглиблені контурні штрихи, хрестові прожилки на листі, частинах квітів і плодів, прорізали дрібні деталі тварин, птахів і риб. Як чисту різьблення по дереву контурне різьблення зустріти вкрай складно. Вона частіше поєднується з іншими техніками.

При цьому зустрічається велика кількість творів народної творчості з майстерно виконаними рослинними і геометричними малюнками для контурної різьби по дереву. Майстри столярної справи, які виготовили в XIX столітті ярославські прядки, поєднували на деревині декоративні нігтьові порізки та побутові, жанрові сценки в контурній техніці. Для збільшення виразності подібної різьблення дерев'яні вироби останнім часом стали тонувати в темні і чорні тони, на яких поглиблення виглядають більш яскраво і контрастно.

Композиції по чорному тлу

Виставки художньої творчості рідко обходяться без контрастної контурної різьби, або різьблення по дереву на чорному тлі. У таких виробах приваблює насамперед видимість підсумкового результату: на чорній поверхні вирізаються білі лінії. Майстра в такій техніці найчастіше виконують сюжети, що не відповідають стилю ескізів контурної різьби по дереву. Часто зустрічаються виконані на темному тлі графічні пейзажі, що пов'язано з частим прийняттям подібного способу різьби за ліногравюру. В реальності ж контурна різьба на світлому або чорному тлі є самостійною технікою художньої обробки деревини з характерними тільки для неї декоративними засобами вираження. Щоб уникнути наслідування ліногравюрі в спеціальних ілюстрованих виданнях пропонуються ескізи контурної різьби по дереву для початківців з докладними описами.
Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали

Порядок виконання робіт

Контурне різьблення ґрунтується на поглиблених лініях, вирізаних штихелем, стамесками, косим ножем або профільними різцями. Техніка, виконана напівкруглими стамесками і косим ножем, найбільш проста і виразна.

На відміну від кудринській або геометричної, для контурної різьби нехарактерні конкретні декоративні фігури. З цієї причини новачків у столярній справі навчають основним штрихам-порізів. Різьба по дереву складається з декількох етапів: підготовка основи, вибір орнаменту, переклад ескізу на деревину, вирізання малюнка, оздоблювальні процеси.

Підготовка основи

Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали
Для контурної різьби найкраще підходять листяні породи деревини - вільха, липа, береза, осика. Хвойні породи практично не використовуються із-за різної твердості шарів і вираженої текстури. Однорідна заготівля деревини підготовляється для різьблення. Якщо потрібно світлий фон, то дерево обробляється рубанком. Темний фон досягається за рахунок тонування заготовки. Для отримання блискучої поверхні деревину покривають чорним лаком і обробляють політурою. При використанні простих і широко поширених барвників - гуаші, туші, акварелі, темпери, анілінових фарб, протрав і морилок - деревина або залишається матовою, або покривається світлим лаком і полірується. Майстри столярної справи Прикарпаття при створенні традиційної яворівської різьби тонують дерев'яну основу в різні кольори - не тільки в класичний чорний, але і в зелений, червоний, коричневий і синій. Такий спосіб можна зустріти і на фото контурної різьби по дереву.
Для подальшої роботи заготівля деревини кріпиться в державках або затискачах верстака. Державки - стругані дошки, закріплені на верстаті і утримуючі заготовку.

Вибір композиції

Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали
Композиція складається на основі малюнків та ескізів контурної різьби по дереву, особливостей конкретної техніки і матеріалу, на який вона буде наноситися. Контури малюнка мають бути гранично чіткими і точними. Виконують їх однією безперервною лінією, ніж при цьому рухається з правого і лівого боку. Малюнок роблять у тому числі і подвійною лінією, намечающей слід ножа. Трафарети для контурної різьби по дереву для перших дослідів в столярній справі представлені в статті. По мірі набору навичок майстри можуть створювати власні композиції. Малюнок для світлого фону переноситься темними лініями на білий папір. Якщо деревина тонована, то ескіз виконується гуашевими білилами на кольоровому папері.
Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали

Переклад малюнка

Зображення на дерев'яну заготовку переноситься двома способами. Це можна зробити за допомогою копіювального паперу - чорної або кольорової залежно від фону дерева - або кульковою ручки без пасти допомогою видавлювання контурів на поверхні деревини.

Техніка різьблення

Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали
Процес різьби по дереву виконується в два етапи - надрізання і підрізування. Контурна різьба по дереву для початківців починається з ведення ножа по лініях малюнка з прикладеним зусиллям. По відношенню до поверхні деревини ніж повинен розташовуватися не вертикально, а під невеликим кутом, що і називається надрізанням. Після цього приступають до підрізання, змінюючи положення ножа в долоні: руку нахиляють в протилежну сторону і з зусиллям виконують підрізування вже прорізаного контуру малюнка. У результаті з-під ножа виходить дерев'яна тригранна смуга. Стружка повинна відділятися від деревини слідом за ножем - в такому разі різьблення буде чистою, з тонкими і точними обрисами. Залишаються в канавці соломки деревини прибираються ножем допомогою повторного, більш глибокого прорізання.

Надрізання

При вирізуванні контурної канавки інструмент тримається двома руками: ніж затискається долонею однієї руки, а його лезо направляється пальцями іншої з коригуванням напрямку руху і сили упору. Контурна різьба у більшості випадків виконується косим ножем, але для більш якісного і вишуканого виконання малюнка майстри радять користуватися напівкруглими стамесками.

Якщо виконувані в техніки контурного різьблення по дереву тварини або будь-який інший орнамент володіють великою кількістю дрібних деталей із закругленими краями, то для їх виготовлення використовують напівкруглу стамеску. Інструмент затискається в кулаку під невеликим кутом до центру. Гостру кромку розміщують на відстані 1-15 міліметра від центру лінії. Лезо заглиблюється в деревину на кілька міліметрів і плавним поворотом кисті провертається навколо осі. Рух продовжують до тих пір, поки лінія не замикається. Подібним чином виконують надрізання.

Підрізання

Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали
Підрізання виконують тим же інструментом або більш пологому стамескою, відступаючи від центру лінії орнаменту на півтора міліметра в зовнішню сторону і поглиблюючи стамеску в деревину, зрізуючи стружку декількома рухами. При невеликому радіусі заокруглення надріз виконується не всім лезом стамески, а тільки одним кутом, причому другий кут повинен виходити назовні. Така техніка дозволяє виконувати різного радіусу закруглення при наявності мінімального числа стамесок. Прийом незамінний при роботі в техніці не тільки контурним, але й значно більш складною рельєфної різьби. При відсутності в розпорядженні напівкруглих стамесок закруглені елементи в контурної різьби виконуються звичайним косим ножем. Однак при такій роботі слід мати на увазі те, що гострота кута заточування клинка залежить від діаметра окружності: чим він менше, тим гострішою має бути лезо. Косий ніж може рухатися в різних напрямках для оформлення запланованого орнаменту.
Для спрощення і зручності процесу контурної різьби по дереву майстер може обертати заготовку в різні сторони. Для цього деревина виймається з державок або верстата, переставляється і знову затискається. З часом столяр привчається різати в різних напрямках, не чіпаючи заготовку під час роботи і не переставляючи її. З цієї причини контурне різьблення виконується стоячи - таке положення дає більшу свободу дій столярові і робить всі лінії більш безперервними і плавними, що вважається запорукою якісного виконання художнього візерунка в подібній техніці.

Оздоблення готового виробу

Різьба по дереву, контурна різьба: опис з фото, технологія виконання робіт та необхідні матеріали
Композиція в техніці контурної різьби може виконуватися як однотонною, так і на тонованій і полірованій поверхні деревини. У другому випадку подальша обробка матеріалу не потрібно. Якщо ж орнамент вирізувався на світлої деревини, то його покривають прозорим лаком, попередньо шліфуючи поверхню дрібним наждачним папером. Шліфування обов'язково виконується уздовж деревних волокон. Точені вироби краще шліфувати і покривати прозорим лаком в затиснутому стані при обертанні у верстаті. Відповідно, выточенное виріб не зрізається з дерев'яної заготовки, а знімається, покривається різьбленням і повторно затискається у верстаті, після чого обробляється, просушується і тільки після цього зрізається. Вид обробки вибирається в залежності від призначення вироби з деревини. Поверхня може бути пофарбовані до блиску або залишатися матовою з нанесенням на різьбу розведеного лаку жорсткою кистю. Шліфована поверхня контурної різьби перед лакуванням прозорими складами може тонуватися в різні кольори за допомогою фарбування тільки фону або фону з окремими, найбільш заглибленими лініями. Лак наноситься тільки на ретельно висушену поверхню деревини. Початківці майстра по деревині виконують роботи в техніці контурної різьби на плоских дошках. У міру набуття досвіду та підвищення майстерності можна починати працювати з більш складними виробами: предмети меблів, побуту і побуту. На таких елементах контурна різьба може виступати як в якості окремої самостійної техніки, так і в якості додаткового художнього декору, виконаного в парі з іншими техніками столярного мистецтва. Контурне різьблення дозволяє виконувати тонкі і естетичні орнаменти в різних стилях.
Читайте також
Різьба по дереву, плоскорельефная різьблення: опис з фото, ескізи, необхідн ...
Різьба по дереву, плоскорельефная різьблення: опис з фото, ескізи, необхідн ...
Як один з видів різьблення по дереву, плоскорельефная різьблення з'явилася в XVIII столітті в Росії при правлінні Петра I. Період активного розквіту
Різьба по дереву, будинкова різьба: опис з фото, техніка роботи та шаблони  ...
Різьба по дереву, будинкова різьба: опис з фото, техніка роботи та шаблони ...
Виконані в етнічному стилі фасади виділяються яскравим народним промислом - домовик різьбленням, або різьбленням по дереву. Декором фронтальної
Вирізання по дереву для початківців: техніки, шаблони, інструменти
Вирізання по дереву для початківців: техніки, шаблони, інструменти
Різьба по дереву, безумовно, є одним з найстародавніших ремесел, яким займалося коли-небудь людство. Прикрашатися подібним чином можуть посуд,
Скульптурна різьба по дереву: особливості і опис
Скульптурна різьба по дереву: особливості і опис
Різьба по дереву — це дуже давнє мистецтво. Навіть відома приблизна дата його виникнення. Наші предки вирізали візерунки, фігурки тварин і людей,
Об'ємна різьба по дереву: техніка виконання, фото
Об'ємна різьба по дереву: техніка виконання, фото
Різьба по дереву – один з найдавніших і найпоширеніших видів мистецтва. Працюючи з певною породою деревини, різьбярі здатні виготовити дійсно
Абрамцево-кудринська різьблення по дереву: історія, технологія, особливості
Абрамцево-кудринська різьблення по дереву: історія, технологія, особливості
У статті розглянемо історію, технологію абрамцево-кудринській різьблення, хто організував виробництво і майбутній промисел. Познайомимо читача з