Все про вагітність, пологи
і виховання малюка
» » Миколаївський рубль: історія, опис з фото, різновиди та карбування

Миколаївський рубль: історія, опис з фото, різновиди та карбування

9-03-2019, 16:42
435
0
Період правління Миколи II в Росії ознаменувався початком карбування срібних монет. Вони користувалися популярністю у народу і використовувалися в товарно-грошових відносинах. При цьому їх номінал був нижче, ніж у золотих грошових знаків. Срібний миколаївський рубль був найдорожчим, далі по вартості слідували копійки. У загальній масі монетних виробів переважали копійки. На монети номіналом 25 копійок і вище знову почали наноситися портрети царюючих осіб.

Історія карбування миколаївського рубля

Миколаївський рубль: історія, опис з фото, різновиди та карбування
Реформування грошової системи спричинило за собою зміни у фінансовому статуті Російської імперії. Микола II у червні 1899 року затвердив нову редакцію монетного статуту, згідно з яким частка чистого срібла в миколаївському рублі повинна була становити 18 грам. На території Російської імперії срібний рубль став додатковим грошовим засобом, тому максимальна сума у сріблі, якою можна розплачуватися, не перевищувала 25 монет. Сума на одного жителя в загальному обігу в країні не могла перевищувати 3 рублів. Високопробні монети миколаївського рубля, випущені в 1899 році, мали номіналом в 1 одиницю, а частка чистого срібла в них становила 900 частин. На відміну від золотих рублів, що мали право на "вільну карбування", срібні були лише "закритої чеканки". Виробництво миколаївських грошей було налагоджено лише в період правління імператора - з 1895 до 1915 рік. Випущений в 1899 році миколаївський рубль сріблом розійшовся великим тиражем і був у зверненні на протягом 20 років, через що сьогодні його можна зустріти в хорошому стані.

Основи випуску миколаївських монет

Миколаївський рубль: історія, опис з фото, різновиди та карбування
У період правління Миколи II був повернутий регламент портретної карбування, скасований за багато років до цього Олександром III, не приветствовавшим факт того, що царський зображення буде опинятися в руках простолюдинів. Монети миколаївського періоду цінні саме тим, що на них знову почав зображуватися царський профіль, а в їх склад входило срібло високої проби. Срібні монети, що чеканилися в номіналі 1 рубль, 502520 1510 і 5 копійок, були у постійному вжитку. Основні роки їх випуску - з 1898 по 1899. В побуті, однак, можна було зустріти не тільки срібні гроші - зустрічалися і мідні монети номіналом від 025 до 5 копійок. У період з 1898 по 1899 рік проводилися у тому числі і алюмінієві п'ятирубльової монети.

Ювілейні монети

Миколаївський рубль: історія, опис з фото, різновиди та карбування
За час правління Миколи II було випущено кілька срібних миколаївських рублів, що використовувалися в якості ювілейних:

 • Коронаційні срібні рублі, випущені в 1896 році. Серія металевих грошей включала 190 тисяч монет і була роздарована всім присутнім на церемонії коронації. Сьогодні вартість одного ювілейного рубля варіюється від 500 до 600 доларів. Невисока ціна пояснюється великою кількістю збережених примірників.
 • Випущена на честь відкриття у 1898 році статуї Олександра II рублева монета. Серія була викарбувана в кількості 5 тисяч примірників. На реверсі була зображена статуя, в честь якої випущена монета, на аверсі - цар Олександр III. На сьогоднішній день миколаївський рубль оцінюється нумізматами в 3-4 тисячі доларів, однак примірники у гарному якості можна продати і за 12 тисяч.
 • Пам'ятний срібний рубль 1912 року, викарбуваний на честь відкриття монумента Олександру III. Кількість монет було обмежено 2 тисячами примірників, що значно збільшує їх вартість в сучасних реаліях. Сьогодні ціна пам'ятного миколаївського рубля варіюється від 7 до 12 тисяч доларів. В хорошому стані монету можна реалізувати за 20 і більше тисяч доларів;
 • Срібні рублі 1912 року, викарбувані до Сторіччя перемоги у війні з Наполеоном. Точну кількість монет серії невідомо. Карбування здійснювалася з 1912 по 1913 рік. Нумізмати оцінювали тираж монети приблизно в 40 тисяч екземплярів, вартість однієї монети - в півтори тисячі доларів. Вкрай рідко фахівці оцінюють рублі в п'ять тисяч доларів.
 • До 300-ї річниці імператорського дому Романових був випущений срібний рубль 1913 року. Серія була великою, тому сучасна ціна монет не перевищує 300 доларів; найчастіше нумізмати дають за екземпляри 50-70 доларів.
 • Ювілейний гангутский рубль - остання монета, випущена при царському правлінні. Її карбування була приурочена до святкування 200-річчя першої перемоги в морській битві при Гангуте. На жаль, ця серія монет майже повністю пішла на переплавку, але в 1916 році був здійснений її повторний випуск. З тієї причини екземпляри зустрічаються на нумізматичних аукціонах за ціною 5-7 тисяч доларів, проте деякі фахівці оцінюють у кілька десятків тисяч доларів.
 • Золоті монети правління Миколи II

  Миколаївський рубль: історія, опис з фото, різновиди та карбування
  Під час свого правління місце міністра фінансів було віддано Миколою II одному з найважливіших осіб країни - Вітте. Останній почав фінансову реформу в країні, спрямовану на зміну основного металу фінансового обліку.
  За час подібних змін країна повністю перейшла на золотий стандарт карбування, в результаті чого всі монети почали прирівнювати до цього металу. Особливістю проведених грошових реформ стала зміна показників карбування монет. Наприклад, вага золотого миколаївського рубля, призначеного для наповнення казни, в період реформ Вітте був знижений на 43 грами. Подібні зміни були введені в 1898 році і тривали до 1899 року, в тому числі і при наступних роках правління Миколи II і роботи Вітте.

  Особливості карбування: руси

  Миколаївський рубль: історія, опис з фото, різновиди та карбування
  Відмінною рисою карбування грошових коштів часів правління Миколи II стала спроба змінити їх найменування з рубля рос. Пробні версії монет номіналом 510 і 15 русів були представлені цареві, однак він не схвалив подібної заміни. З цієї причини руси в колекціях нумізматів зустрічаються вкрай рідко. Було викарбовано лише 5 комплектів, з яких 3 знаходяться у власності музеїв. Високий раритет русів позначається на їх високої вартості: нумізмати і колекціонери готові віддати за подібні монети від 200 до 500 тисяч доларів. Монети золотого миколаївського рубля також зазнали змін. Після реформи 1895-1897 рр. деякі металеві гроші зберегли свою вагу незмінним: мова йде про империалах і полуимпериалах.

  Імперіали

  Миколаївський рубль: історія, опис з фото, різновиди та карбування
  Деякі з золотих монет номіналом 10 рублів називаються империалами. Їх відмінною рисою є напис "Империалъ". Незважаючи на невеликий номінал, золотий рубль високо оцінюється нумізматами, готовими віддати за нього десятки і сотні тисяч доларів. Карбувалися імперіали протягом трьох років - з 1898 по 1897 рік - по 125 примірників щорічно. Сьогодні відшукати подібні золоті рублі практично неможливо, що піднімає їх вартість у десятки разів.

  Полуимпериалы

  Аналогічно обстоїть справа з полуимпериалами. Карбування подібних монет здійснювалася в той же період, що і імперіалів, однак їх примірників було випущено менше. Незважаючи на це, золотий півімперіал оцінюється в ті ж десятки тисяч доларів.
  Читайте також
  Яка найдорожча монета в світі: опис, класифікація та фото
  Яка найдорожча монета в світі: опис, класифікація та фото
  Монети – це грошові знаки, які виготовляють з металу або іншого твердого матеріалу. Вони мають певну форму, вагу, гідність (номінал). Зазвичай монети
  Монета 20 копійок 1989 року. Особливості, точний опис, ціна
  Монета 20 копійок 1989 року. Особливості, точний опис, ціна
  Монета 20 копійок 1989 року входить в число останніх грошових одиниць, які карбувалися на території Радянського Союзу. Однак вартість його не така
  Монета 20 копійок 1981 року. Особливості, ціна
  Монета 20 копійок 1981 року. Особливості, ціна
  Монета в 20 копійок 1981 року вважається однією з найбільш варіабельних. Колекціонери нараховують близько дев'яти різновидів даної грошової одиниці...
  Монета 15 копійок 1982 року. Вартість, особливості, характеристики
  Монета 15 копійок 1982 року. Вартість, особливості, характеристики
  Монета в 15 копійок 1982 року не відрізняється високою вартістю, так як була викарбувана в багатомільйонному кількості. Штемпелі, які
  Монета 10 копійок 1982 року: різновиди, особливості, вартість
  Монета 10 копійок 1982 року: різновиди, особливості, вартість
  В нумізматичних каталогах представлені два варіанти монет 10 копійок 1982 року. Перший зразок, який належить до більшої частини тиражу, карбувався за
  Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних
  Радянські ювілейні монети: огляд і опис найбільш цінних
  За більш ніж двохсотлітню історію Російської грошової системи не прийнято було карбувати пам'ятні монети. Дуже рідкісні монети, присвячені історичним